امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 200

 آغاز هفته با تنفس هوای سالم و توصیه‌هایی برای باغبانان

به گزارش باخبرباش به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، میانگین شاخص کیفی هوا شهر اصفهان، در هفته گذشته پس از گذراندن دو روز پاک، دو روز هوای سالم را نیز تجربه کرد و به دلیل سکون نسبی هوا و پایداری جوی، 3 روز گذشته را در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، این درحالی است که شهر اصفهان از ابتدای آذر ماه تا به امروز 3 روز هوای ناسالم برای عموم، 9 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، 7 روز هوای سالم و 5 روز هوای پاک را تجربه کرده است.

میانگین شاخص کیفی هوای شهر اصفهان در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 12 ظهر امروز، به میانگین 91 و از محدوده هوای ناسالم برای گروه‌های حساس خارج و در محدوده هوای سالم قرار گرفت، با این وجود برخی از ایستگاه‌های شهر اصفهان کماکان در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس هستند، در این میان ایستگاه‌های خیابان پروین که پس از 9 روز، امروز سومین روزی است که قطعی انشعاب برق آن رفع شده است و بزرگراه خرازی با شاخص 106 آلوده‌ترین محدوده‌های شهر و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شدند.

خیابان رودکی با شاخص 95، چهارباغ خواجو با شاخص 85، خیابان استانداری با شاخص 82 و خیابان دانشگاه با شاخص 70 در محدوده هوای سالم قرار دارند ولی برای میدان احمدآباد شاخصی تعیین نشده است.

در هفته گذشته شهرستان‌های استان هم گاهی در وضعیت ناسالم برای گروه‌های و گاهی در محدوده هوای سالم و پاک قرار گرفته بودند، شاهین‌شهر 3 روز آخر هفته در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس سپری کرد امروز به محدوده هوای سالم وارد شد، همچنین نجف‌آباد روز پنجشنبه را در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گذراند و پس از ان به محدوده هوای پاک رسید.

امروز هم دومین روز متوالی است که مبارکه و نجف‌آباد هوای پاک را تجربه می‌کنند، میانگین شاخص کیفی هوا در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 12 ظهر امروز در شهرستان نجف‌آباد به 38، مبارکه به 39، شاهین‌شهر 79 و سجزی به 68 رسید، شهر سجزی برعکس بقیه مناطق روند نزولی یا صعودی چشم‌گیری نداشته و به صورت متوالی شانزدهمین روز هوای سالم را تجربه کرده است، ایستگاه‌های شهرهای خمینی‌شهر و کاشان همچنان فعال نشده و وضعیت این دو شهر مجهول مانده است.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از 10 میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را در سطوح مختلف نشان می‌دهد.

به گزارش فارس، بر اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.

جو اصفهان همچنان آرام است

ساناز جعفری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان، در رابطه با وضعیت آب و هوای استان، اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده جوی پایدار در سطح استان طی 3 روز آینده است که بر این اساس در اکثر مناطق، آسمان صاف تا قسمتی ابری و گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود و همچنین با توجه به پایداری نسبی جو و سکون هوا در مناطق صنعتی و پرجمعیت استان از جمله شهر اصفهان شرایط افزایش غلظت آلاینده‌های جوی مهیا است.

کارشناس مسؤول پیش‌بینی هوای اداره کل هواشناسی استان اصفهان در ادامه افزود: در ساعات پایانی روز دوشنبه موج ناپایداری در استان و به ویژه مناطق غربی خواهیم داشت که تا روز سه شنبه ادامه و برای مناطق غربی بارندگی را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دمای هوا در 24 ساعت آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت، عنوان کرد: طی 24 ساعت آینده دمای شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات به 16 درجه سانتی‌گراد و در خنک‌ترین ساعات به 2 درجه سانتی‌گراد زیر صفر خواهد رسید، همچنین گرم‌ترین نقطه استان خوروبیابانک با 21 درجه سانتی‌گراد و سردترین منطقه بویین‌میاندشت و فرودگاه شهید بهشتی با 8 درجه زیر صفر پیش‌بینی می‌شود.

توصیه‌هایی برای باغ‌داران

غلامرضا خاکیان امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان به باغ‌داران انار منطقه توصیه کرد: به دلیل کاهش دمای ناگهانی، برداشت انار را سریعاً خاتمه دهند و پاجوش‌های درخت‌های انار را برای جلوگیری از آفت شته، از بین ببرند و همچنین انارهای آفت‌زده را از سطح باغات جمع‌آوری کنند.

دبیر هواشناسی کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: باغدارانی که نهال UCB1 کاشته ولی تا به حال از محلول‌های خزان‌کننده استفاده نکرده‌اند، نسبت به پوشش نهال‌های خود اقدام کنند و کوددهی نخیلات با استفاده از چالکود براساس آزمایشات خاک یا توصیه کارشناسان انجام شود.

وی در پایان از باغ‌داران بخش میمه خواست که برای حفاظت نهال‌های جوان از خطر سرمازدگی و آسیب جوندگان، تنه نهال‌ها را با پوشش مناسبی بپوشانند و نسبت به تغذیه باغ(چالکود) با نظر کارشناسان جهاد و به علت احتمال سرمای شدید و ادامه روند خشکسالی برای بیمه باغات خود اقدام کنند.

منبع خبر :  فارس
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41