امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2186

 آموزش، حلقه مفقوده فاجعه لردگان

 باخبرباش  روستاي چنارمحمودي لردگان در تب‌و‌تاب است. مردم علاوه بر سلامتي‌شان حالا آبرويشان هم در خطر است. تا همين دو روز پيش شايد تعداد اندکی نام لردگان و روستاي چنارمحمودي را شنیده بودند؛ اما حالا بيشتر از 72 ساعت است که نام اين روستا در صدر خبرهاست. «تعدادي از مردم يک روستاي چهارمحال‌و‌بختياري به ويروس ايدز مبتلا شدند»؛ سه روز پيش بود که انتشار اين خبر روستاي چنارمحمودي را به شهرت رساند. مردم وحشت‌زده روستا که به ويروسي ناشناخته مبتلا شده بودند، با انتشار فيلم‌ و درخواست کمک، خانه بهداشت روستا را متهم مي‌کردند که با سرنگي مشترک از همه آنها تست قند خون گرفته و بخش اعظمي از مردم اين روستا را مبتلا به ويروس اچ‌آي‌وي کرده است.هنوز که هنوز است با گذشت بيش از 72 ساعت، واقعه روستاي چنارمحمودي زواياي تاريک و روشن فراواني دارد. از همان ابتدا که خبر ابتلاي مردم با سرنگ مشترک به جهان مخابره شد، وزارت بهداشت تکليف خودش را روشن و اعلام کرد در اين ماجرا مقصر نيست و دليل ابتلا را هم آنها مي‌دانند و هم مردم چنارمحمودي؛ در واقع وزارت بهداشت که در مخمصه بزرگي گير کرده بود، به‌جاي توضيح‌دادن روند علمي و امکان‌پذيرنبودن ابتلاي چندين نفر با سرنگ دستگاه تست قند خون، آبروي مردم چنارمحمودي را نشانه گرفت. اين اتفاق باعث شد مردم وحشت‌زده، حالا آبرويشان را نيز در معرض خطر ببينند. به‌‌دنبال اعتراض خانواده‌هاي مبتلايان به ويروس ايدز در روستاي چنارمحمودي، فرمانداري، مرکز بهداشت و دفتر امام جمعه لردگان دچار آسيب شد؛ دیروز صبح عده‌اي در مقابل فرمانداري شهرستان لردگان تجمع کردند و خواستار پاسخ‌گويي مسئولان و برخورد با عامل انتشار ويروس شدند و برخي از معترضان به آسيب‌زدن به اموال عمومي و اماکن دولتي اقدام کردند. مسئله اصلي اينجاست که از ابتداي رسانه‌اي‌شدن اين ماجرا، هيچ‌کدام از مسئولان حاضر نشده است در بين مردم چنارمحمودي حاضر شود. اين در حالي است که انگشت اتهام نشانه‌گرفته‌شده به‌سوي مردم چنار محمودي، رنج مضاعفي است که اين روزها آنها از سر مي‌گذرانند. آنها در ويدئوهایی که از وضعيت روستا در رسانه‌ها منتشر شده، مي‌گويند به‌دليل اين اتفاقات ديگر کسي حاضر نيست از آنها محصولات زراعتي‌شان را بخرد و برخي از دانش‌آموزان حتي از مدرسه بيرون رفته‌اند.داستان اينجاست که آيا بر فرض پذيرش برخی ادعاها، باز هم از ميزان مسئوليت اورژانس اجتماعي و وزارت بهداشت خواهد کاست؟ آيا در تمام اين مدت نهادهاي مرتبط اقدام به آموزش پيشگيرانه و آگاهي‌سازي در روستاي چنارمحمودي کرده‌اند که حالا به‌راحتي توپ را در زمين مردم وحشت‌زده‌اي مي‌اندازند که هيچ آشنايي‌ای با نحوه انتقال بيماري ايدز ندارند. آيا در تمام اين مدت هيچ آموزشي به آنها داده شده است؟ اين سؤال‌ها با دکتر جهانپور، مدير روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت نيز مطرح شد. او در پاسخ به اين سؤال به «شرق» گفت: بيش از 30 سال است که وزارت بهداشت تمام تلاش خود را براي‌ آگاهي‌سازي در زمينه ويروس ايدز انجام مي‌دهد. بيشترين تلاش وزارت بهداشت در زمينه اين بوده است که مردم درباره خطرات اين بيماري بدانند و بتوانند خود را در برابر‌ آن حفاظت کنند. تلاش هم ‌‌با برگزاري کلاس و همچنين آموزش از طريق رسانه انجام شده است و بر راه‌هاي ابتلا به آن نيز بارها تأکيد شده است.
رنج مضاعف مردم
روز شنبه وزير بهداشت نيز در گفت‌وگويي از بيانيه وزارت بهداشت و اتهام‌هایی واردشده به مردم چنارمحمودي عذرخواهي کرد. دکتر سعيد نمکي ‌گفت: در روستاي چنارمحمودي از مدت‌ها قبل و از بيش از 40 روز پيش، گزارش‌هایی از موارد آلودگي با ويروس اچ‌آی‌وی داشتيم که همکاران ما بسيار آرام و بي‌‌صدا و با حفظ حرمت مردم شريف آن منطقه، کارها را پيش مي‌بردند. متأسفانه چند روز پيش از سوي يکي از مقامات محلي به‌صورت غيرکارشناسي ادعا شد که سرنگ آلوده عامل شيوع ويروس اچ‌آی‌وی در اين روستا بوده که قطعا با مستندات بسيار دقيق و کارشناسي‌ای که داريم بايد بگوييم که هرگز چنين اتفاقي رخ نداده است. او تصريح کرد: متأسفانه بهورز زحمت‌کش و خدوم روستاي چنارمحمودي مورد اتهام قرار گرفت و پاسخ ما اين است که سرنگ آلوده، عامل شيوع اين بيماري نيست و عوامل را شناسايي کرده‌ايم. البته مردم شريف و پاکيزه آن منطقه بي‌دليل يا از راه‌هايي به اين ويروس آلوده شده‌اند که هيچ گناه و تقصيري ندارند. کودکي که از مادر مبتلا به اچ‌آی‌وی متولد مي‌شود، معصوم‌تر از آن است که مورد اتهام قرار گيرد يا زني که به شيوه‌اي آلوده شده باشد که شايد اطلاعي از آن نداشته باشد. وزير بهداشت تأکيد کرد: ما و همکارانمان براي مردم شريف آن منطقه احترام ويژه‌اي قائل هستيم و به هيچ فردي در آن منطقه نبايد اتهام آلودگي بي‌مورد زد و آنچه براي ما رسالت است، درمان بيماران است، چون پرسنل بهداشتي و درماني آن منطقه در ابتلاي بيماران به اين ويروس، هيچ نقشي نداشته‌اند؛ اما نمي‌توانيم وقتي بيمار مبتلا به ويروس اچ‌آی‌وی به ما مراجعه کرد بگوييم ما در ايجاد اين بيماري نقشي نداشته‌ايم، پس در درمان و کنترل آن نقشي نداريم.‌خودمان را مکلف به درمان اين بيماران صرف‌نظر از هر عامل ابتلا به ويروس اچ‌آی‌وی مي‌دانيم و خوشبختانه امروز داروهاي درمان اچ‌آی‌وی بسيار خوب عمل مي‌کنند و همه اين بيماران را درمان مي‌کنيم و آزمايش‌های گسترده‌اي روي مردم اين منطقه انجام مي‌دهيم و اميدواريم بتوانيم تمامي بيماران اين روستا را درمان کنيم. وي با بيان اينکه هزينه‌هاي درمان مبتلايان به ويروس اچ‌آی‌وی کاملا رايگان است، گفت: کمترين هزينه‌اي را در اين زمينه به مردم تحميل نمي‌کنيم و درباره عوامل آلودگي به اين ويروس نيز بعد از بررسي دقيق کارشناسان بهداشتي، اطلاع‌رساني خواهيم کرد. وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در پايگاه اطلاع‌رساني دولت از مردم روستاي چنار‌محمودي صادقانه دلجويي کرد و قول همه‌گونه همکاري و کمک‌رساني را داده است.يوسف فرهادي‌بابادي، فعال مدني چهار‌محال‌و‌بختياري نيز در گفت‌وگو با «شرق» با بيان اينکه رفتار وزارت بهداشت باعث غم مضاعف مردم چنار‌محمودي شد،  گفت: چهارمحال‌و‌بختياري به دليل مسائل زيست‌محيطي فراوان و چالش‌هاي محلی که دارد، کمتر سازمان مردم‌نهادي در آن اجازه فعاليت دارد و همين باعث عدم آگاهي‌رساني درست به مردم مي‌شود. ‌‌سر حادثه روستاي چنارمحمودي نيز اطلاع‌رساني نادرست به مردم در کنار ارائه خدمات اجتماعي باعث اين اتفاق شده است.  اما مسئله اين است که آيا همين اتفاق تلخ باعث سلب مسئوليت وزارت بهداشت از وظيفه اصلي خود يعني اطلاع‌رساني به مردم مي‌شود. کدام نهاد مدني در اين روستا فعال بوده تا مردم را با رفتارهاي پرخطر آشنا کند که حالا آبروي مردم را نشانه گرفته‌اند؟ 
يکي ديگر از فعالان مدني لردگان که نمي‌خواهد نامي از او برده شود نيز به «شرق» مي‌گويد: روايت‌ها زياد است؛ عده‌اي مي‌گويند چند نفر مبتلا بوده‌اند و شخصي سه سال پيش بدون وسايل بهداشتي کار حجامت انجام داده و با کار او بخش زيادي از مردم شهر مبتلا شده‌اند. ما مي‌دانيم مسئله تست قندخون نبوده، ولي‌ آنها به مردم ما دروغ گفتند؛ گفتند ما مي‌خواهيم از شما تست قندخون بگيريم تا به هواي‌آن مردم را به خانه بهداشت بکشانند؛ با‌اين‌حال عليرضا رئيسي، معاون بهداشت وزارت بهداشت، در سفر به استان چهارمحال‌و‌بختياري گفت: تمام مراجعان به مرکز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري، با ميل و رغبت و بدون هيچ‌گونه اجباري به اين مرکز مراجعه  کرده و تحت مشاوره و آزمايش قرار گرفته‌اند و همه خدمات اين مرکز با حفظ اسرار مراجعان و در کمال احترام و حفظ شأن و منزلت افراد ارائه مي‌شود. معاون بهداشت وزارت بهداشت با بيان اينکه هميشه حق با مردم است، گفت: بايد با درنظرگرفتن شرايط و دغدغه‌هاي بيماران و اطرافيان آنها وظيفه اطلاع‌رساني، آموزش، تشخيص و درمان را به خوبي انجام دهيم و با 
آگاهي بخشي از هرگونه سوءاستفاده معاندان جلوگيري کنيم. رئيسي با اشاره به برخي ناآرامي‌ها در منطقه در روزهاي اخير به‌ويژه در روز شنبه اظهار كرد: اعتراض‌های اجتماعي و اين ناآرامي‌ها ارتباطي با موضوع نداشته و خود اهالي روستا اين روزها با ميل و رغبت شخصي در حال مراجعه به مساجد و پايگاه‌ها براي انجام تست و آزمايش‌‌های تشخيصي هستند. تمام اقدامات تشخيصي براي شناسايي مبتلايان به اچ‌اي‌وي در چهارمحال‌و‌بختياري مطابق با پروتکل و استاندارد است. معاون بهداشت وزارت بهداشت يادآور شد: چهارمحال‌و‌بختياري از استان‌هايي است که مانند ساير نقاط کشور و بر اساس پروتکل وزارت اقدام براي شناسايي مبتلايان به اچ‌اي‌وي آغاز و روستاي چنارمحمودي از توابع شهرستان لردگان از‌جمله روستاهايي است که در سال گذشته نيز مواردي از بيماري در آن کشف شد  و در ابتداي سال جاري نيز مبتلاياني شناسايي شده و تحت درمان قرار گرفتند. وي با بيان اينکه خوشبختانه هيچ کمبوي در ارتباط با تأمين دارو و ارائه خدمات تشخيصي و مشاوره‌اي در سطح کشور وجود ندارد، افزود: با تمام توان در خدمت همه مردم هستيم و تنها تعداد معدودي از تست‌هاي ويروس اچ‌آی‌وی در اين منطقه مانند ساير نقاط کشور و استان، مثبت بوده است.
تشکيل کميته حقيقت‌ياب براي بررسي حادثه لردگان
محمدعلي وکيلي، عضو هيئت‌رئيسه مجلس، از تشکيل کميته حقيقت‌ياب براي حادثه لردگان خبر داد. او گفت: من به همراه تعدادي از همکاران نماينده بر اساس ماده ۴۵ آيين‌نامه داخلي مجلس درخواست کرديم کميته‌اي براي کشف تخلف احتمالي يا سوءمديريت احتمالي در حادثه لردگان و همچنين کشف اصل واقعيت تشکيل شود.
او افزود: با موافقت هيئت‌رئيسه مجلس، اين درخواست به کميسيون بهداشت ارجاع داده شد و قرار است کميته‌اي از سوي اين کميسيون، موضوع احتمال ابتلاي جمعي از مردم روستاي چنارمحمود لردگان به ويروس ايدز را بررسي کند.‌

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41