امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 4572

 آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا دخالت روسیه در انتخابات را تایید کردند

خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام ارشد آمریکایی مدعی شد: آژانس های اطلاعاتی آمریکا پس از انتخابات ۸ نوامبر (۱۸ آبان) به اسناد محکمی مبنی بر دخالت دولت روسیه در هک کمیته ملی حزب دمکرات دست یافتند و اقدامات مقابله جویانه اخیر واشنگتن به پشتوانه همین اسناد بوده است.
 خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه که نامی از آنها برده نشده، مدعی است که این اقدامات به پشتوانه مدارک موثقی صورت گرفته است که نشان می دهد هکر های روس با هک ایمیل های کمیته ملی حزب دمکرات، آنها را برای انتشار در اختیار پایگاه اینترنتی افشاگر ویکی لیکس قرار داده بودند.
هزاران ایمیلی که از این طریق درست پیش از همایش ملی حزب دمکرات در ماه ژوئیه منتشر شد، رسوایی بزرگی برای این حزب به بار آورد.
گروهی از ایمیل های منتشر شده حاکی از ارتباط خارج از عرف و ثبت نشده مقام های ارشد این حزب با اصحاب و خبرنگاران برخی رسانه ها از جمله سی.ان.ان، پولیتیکو، وال استریت ژورنال و واشنگتن پست بود.
بخش دیگری از ایمیل ها، حاوی اطلاعات شخصی حامیان مالی حزب دمکرات از جمله شماره کارت های اعتباری و شماره تامین اجتماعی آنها بود که کار سارقان هویت را آسان می کرد.
مهم ترین گروه از ایمیل های افشا شده اما درباره حمایت پنهانی و مخفیانه اعضای ارشد حزب دمکرات از «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه پیشین در رقابت های انتخاباتی بود که در نهایت به استعفای «دبی واسرمن شولتز» رئیس کمیته ملی این حزب و شماری از دیگر اعضای ارشد دمکرات انجامید.
ایمیل ها نشان می داد که مقام های حزب دمکرات گرچه وظیفه داشتند تا در جریان رقابت های مقدماتی و درون حزبی، بی طرفانه رفتار کنند، از همان ابتدا به صورت پنهانی علیه سناتور «برنی سندرز» نامزد رقیب کلینتون دسیسه چینی می کردند.
پس از انتشار ایمیل های یاد شده، انگشت اتهام مقام های آمریکایی به سرعت به سمت روسیه، رقیب دیرین آمریکا گرفته شد.
سرپرست ستاد انتخابات کلینتون جزو نخستین افرادی بود که در آن زمان علیه روسیه موضع گیری رسمی کرد. «رابی موک» در آن زمان افشای ایمیل های حزب دمکرات را اقدامی از جانب «عوامل دولتی روسیه» خواند که با هدف حمایت از «دونالد ترامپ» نامزد حزب رقیب صورت گرفته بود. ترامپ اما این اظهارات را غیرمستند دانست.
«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این مسئله، هفته گذشته ۳۵ دیپلمات روس را اخراج کرد و دستور توقف فعالیت دو مجتمع دیپلماتیک روسیه در خاک آمریکا را داد ؛ اقدامی که واکنش خاصی از جانب مسکو به دنبال نداشت و کاخ کرملین اعلام کرد که تا زمان روی کار آمدن ترامپ، منتظر خواهد ماند.
مقام های امنیتی آمریکا قرار است امروز (پنجشنبه) یک جلسه توجیهی با «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در این رابطه برگزار کنند و فردا (جمعه) هم جلسه دیگری با حضور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب برگزار خواهد شد.
ترامپ در صفحه توئیتر خود با انتقاد از «اخبار نادرست» رسانه ها در این رابطه نوشت: آسانژ گفت که حتی یک کودک ۱۴ ساله هم می توانست [جان] پودستا (مدیر ارشد ستاد انتخابات کلینتون) را هک کند و ویکی لیکس این اطلاعات را از روس ها نگرفته است. کمیته ملی دمکرات چرا احتیاط به خرج نداده؟ «جولیان آسانژ» موسس ویکی لیکس روز گذشته به خبرگزاری فاکس نیوز گفته بود که به رغم ادعای مقام های آمریکایی، روسیه در هک سرورهای حزب دمکرات نقشی نداشته است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم اخیرا با تقبیح اقدامات دولت آمریکا در اخراج دیپلمات های روسیه و تعطیلی مجتمع های دیپلماتیک این کشور، گفته بود که واشنگتن می تواند در صورتی که مدرکی درباره ادعای دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در اختیار دارد، آن را ارائه دهد.
بر اساس گزارش رسانه های آمریکا، مقام های سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و اداره تحقیقات فدرال (اف.بی.آی) هم بر اسناد ادعایی دخالت روسیه در روند انتخابات صحه می گذارند. روسیه اما تاکنون تمامی اتهامات مطرح شده را مردود دانسته است.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41