امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 3306

 ابوطالبی : مجلس باید شرایط ازدواج و تحصیل همزمان برای دختران را تسهیل کند

«فریبا ابوطالبی» خواستار شد:مجلس باید شرایط ازدواج و تحصیل هم‌زمان برای دختران را تسهیل  کند

نامزد انتخابات مجلس، با انتقاد از اینکه بسیاری از دختران با ازدواج از تحصیل بازمی‌مانند یا بعد از قبولی دانشگاه از فکر ازدواج بیرون می‌آیند، گفت: مجلس باید شرایط ازدواج و تحصیل هم‌زمان برای دختران را تسهیل کند.

«فهیمه ابوطالبی» با برنامه‌های محوری برای زنان به میدان آمده است، این نویسنده و پژوهشگر عرصه زنان و خانواده ضمن تأکید بر حفظ کرامت و احیای منزلت زنان، ایجاد تسهیلات برای ازدواج جوانان و ایجاد اشتغال را ضروری می‌داند و تأکید می‌کند: همه کارگزاران نظام باید مسائل جوانان و اشتغال و تولید کشور را در اولویت قرار دهند.

این استاد دانشگاه با انتقاد از هزینه‌های گزافی که برخی نمایندگان برای تبلیغات انتخاباتی مصرف می‌کنند، عنوان کرد: «طرح شفافیت تأمین مالی تبلیغات» از ضروری‌ترین و ابتدایی‌ترین امور است، چراکه نماینده‌ای که قرار است در مجلس ناظر اعمال مسئولین و دستگاه‌ها باشد، ابتدا باید خودش مورد نظارت دقیق قرار بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه باید برای تسهیلات زنان شاغل فکری کرد و بیمه بیکاری زنان خانه‌دار نیز از طرح‌های ضروری است، گفت: در مجلس هشتم مرخصی زایمان از سه ماه به شش ماه افزایش یافت و در مجلس نهم این مرخصی به ۹ ماه و دو هفته مرخصی تشویقی برای پدران تبدیل شد.

«ابوطالبی» افزود: متأسفانه مجلس دهم بااینکه متشکل از کمیسون برای زنان و خانواده است، به‌جای آنکه اقدامی اساسی برای تشویق افراد به فرزند آوری انجام دهد، مرخصی پدران را به سه روز تقلیل داده است که این باید مورد بازبینی قرارگیری.

این محقق زنان و خانواده، تأکید کرد که دخترانی که ازدواج می‌کنند باید ترتیبی برایشان داده شود که هم بتوانند درس و دانشگاه را ادامه دهند و هم به امورات زندگی و همسرداری برسند، نه ازدواج باید مانع تحصیل شود و از ترس تحصیل هم نباید دانشجویان از ازدواج بازبمانند.

نتیجه تصویری برای ازدواج دانشجویی

وی با اظهار تأسف از کاهش بودجه‌های اختصاصی به مبحث زنان و خانواده، اظهار کرد: مثلاً زنان بعد از گذشت مثلاً ۲۵ سال قرار است حق مستمری و حقوق بازنشستگی دریافت کنند که متأسفانه به‌جای افزایش بودجه، در لایحه بودجه سال ۹۳، به میزان ۸۵ درصد این صد میلیارد تومان کاهش پیدا کرد و ۱۵ میلیارد تومان شد و در سال‌های بعد نیز بودجه مناسبی ارائه نشده است.

«ابوطالبی» یادآور شد: با توجه به تهدیداتی که در موضوع جمعیت و کاهش موالید وجود دارد، باید اقداماتی را در دستور کار قرارداد تا کشور دچار این بحران نشود.

این سخنران فرهنگی – اجتماعی بابیان اینکه، یکی از دلایلی که مجلس، سازمان جوانان را با وزارت ورزش ادغام کرد، آن بود که توجه ویژه‌ای به اشتغال و ازدواج جوانان شود، ادامه داد: اما متأسفانه این وزارتخانه از عهده کارها برنیامد و ممکن است نواقص ساختاری و یا اعتباری داشته باشد که باید این نواقص مشخص و مرتفع شود. واقعاً جای تأسف دارد که بحث ساماندهی ازدواج جوانان، به اعطای وام به آنان تقلیل پیداکرده است، درحالی‌که باید برنامه‌های جدی‌تری برای این مسئله در نظر گرفته شود.

این نامزد انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: باید قوانینی تصویب شود که زنان بتوانند در عرصه‌های اجتماعی، مشارکت کنند، در شرایط فعلی بسیاری از بانوان کشورمان تحصیل‌کرده هستند و بخش قابل‌توجهی از فعالیت اجتماعی و اقتصادی جامعه را پوشش می‌دهند اما از طرف دیگر آنان وظایفی هم در منزل دارند و بعضاً مجبور می‌شوند که یکی از این موارد را انتخاب کنند؛ به صورتی که یا تحصیل کنند و دارای شغل باشند و یا آنکه ازدواج کنند و به خانه‌داری و تربیت فرزندانشان بپردازند و این دو باید در کنار هم با برنامه‌ریزی حمایتی میسر گردد.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-A

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41