امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 3334

 ادغام بانک‌ها رویکردی موثر و ضروری است

سیدعباس موسویان، عضو هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی ایران درباره اهمیت و آثار ادغام مؤسسات مالی و اعتباری گفت : یکی از مشکلات نظام بانکی ، تعدد بیش از حد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری است که باعث شده است که این بانک‌ها و مؤسسات به رقابت ناسالم اقتصادی روی آورند.

وی افزود : این مؤسسات بدون جهت ، نرخ سودهای بانکی را افزایش می‌دهند که رقابتی ناسالم است و برخی از این مؤسسات مالی و اعتباری به دلیل ضعف نظارت بانک مرکزی، سوء استفاده و در مسیر تخلف از اهداف و چارچوب‌های نظام بانکی حرکت کرده‌اند.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی ادامه داد: برای ساماندهی بازار پول و نظام بانکی کشور باید مؤسسات مالی و اعتباری در هم ادغام شوند حتی برای بانک‌های کوچک هم لازم است تا به استانداردهای بین‌المللی هم نزدیک شویم.

موسویان تاکید کرد : نظارت بانک مرکزی بر این مؤسسات و بانک‌ها هم بسیار مهم است و باید قابلیت اجراء داشته باشد تا چنین وضعی پایان یابد.

وی درباره نتیجه ادغام مؤسساتی مانند کاسپین و ثامن‌الحجج(ع) اظهار داشت : آنها هشت مؤسسه غیرمجاز بودند که تخلف بسیار زیادی هم داشتند واین ادغام واقعا نتیجه‌بخش بوده است اما از بس تخلفات آن مؤسسات غیرمجاز زیاد بود، هنوز نتیجه این ادغام به چشم نمی‌آید در حالی که اگر آن مسیر ادامه پیدا می‌کرد، قطعا عواقب سوء آن بسیار بیشتر از این است که الان مشاهده می‌کنیم.

موسویان اظهار داشت : این وضعیت همانند این است که فردی با سرعت بالایی رانندگی کند و پلیس جلوی او را می گیرد و سرعت وی را کاهش دهد اما از بس با سرعت بسیار زیاد آمده است، باعث ایجاد تصادفات و اختلال‌های بسیاری در مسیر شده است.

وی تصریح کرد : اشکال کار در ادغام این مؤسسات نیست بلکه مشکلات موجود به قبل از ادغام مربوط است.

موسویان ادامه داد: این مؤسسات آنچنان تخلفات اعتباری و سرمایه‌گذاری داشته‌اند که اگر بانک مرکزی دست به کار نمی‌شد و آنها را ادغام نمی‌کرد اشتباهات آنها بیشتر و بیشتر و وضعیت خراب‌تر می‌ شد.

عضو کارگروه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا همچنین درباره وضعیت طرح بانکداری اسلامی در مجلس گفت: طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران فعلا در مرحله کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است اما به دلیل مسائل روزمره و انتخابات تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی افزود : شکل گیری کابینه دولت دوازدهم نیز در تأخیر بررسی طرح بانکداری اسلامی در مجلس مؤثر است که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

منبع خبر :  تسنیم
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41