امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 745

 استیضاح «پارک» همچنان در دستور کار است/ شرایط ملتهب سیاسی در کره جنوبی

، «یویونگ ها» وکیل رئیس جمهوری کره جنوبی به تازگی در مصاحبه ای خاطرنشان کرده که خانم «پارک» نمی خواهد به سئوالات دادستانی پاسخ دهد و به دنبال آن رئیس جمهوری در نطق تلویزیونی دیروز (سه شنبه) خود گفت که آماده انتقال قدرت و کناره گیری از مقامش است.
قرار بود که دادستانی وی را مورد بازخواست قرار دهد و این سئوالات عمدتا در باره پرونده خانم «چوی سون سیل» است که از او به عنوان همدست مخفی رئیس جمهوری یاد می شود که به نهاد ریاست جمهوری رفت و آمد داشته و به اسناد محرمانه و مبالغی پول از طریق رئیس جمهوری دست یافته است.
مقام های دادستانی می گویند که احتمالا به واسطه این ارتباطات نزدیک بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار از سوی شرکت های بزرگ کره ای به شرکت های زیر مجموعه خانم «چوی» واریز شده است و به همین سبب خواستار بازجویی از رئیس جمهوری شده اند.
«چوی» که هم اکنون در بازداشت بسر می برد، به جرم تبانی و دست داشتن در امور خلاف حکومتی و همچنین سوء استفاده از قدرت متهم است.
از سوی دیگر امروز (چهارشنبه) اعلام شد که نمایندگان پارلمان که قصد داشتند طرح استیضاح را روز جمعه این هفته به رای بگذارند، برنامه خود را به روز ۹ دسامبر (19 آذر) تغییر داده اند.
همزمان آنها گفته اند که علت به تعویق افتادن زمان رای گیری این است که بتوان شمار بیشتری از نمایندگان حزب حاکم سائه نوری را قانع کرد تا به لایحه استیضاح رئیس جمهوری رای بدهند.
نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان گفته اند که پیش نویس این طرح را با توجه به نقض قانون اساسی و نقض مقررات از سوی رئیس جمهوری برای استیضاح وی آماده کرده اند. 
مجلس کره جنوبی ۳۰۰ نماینده دارد و برای اینکه لایحه برای رای گیری دو سوم نمایندگان‌ آماده باشد، باید دستکم ۲۸ نماینده حزب حاکم هم که بیشترین کرسی ها را در اختیار دارد به آن رای مثبت بدهند.
رئیس جمهوری بر اساس قوانین دارای مصونیت است و اگر حاضر به سئوال و جواب نباشد، دادستانی قادر به مجبور کردن وی نخواهد بود.
چندین هفته است که اعتراضات بزرگی با حضور دهها هزار نفر از مردم کره جنوبی برای مجبور کردن رئیس جمهوری به استعفا در شهرهای مختلف این کشور از جمله پایتخت برگزار می شود.
اگر رئیس جمهوری به جرمی متهم شود آن زمان باید وی را پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش در کره محاکمه کرد و دوره ریاست جمهوری خانم «پارک» سال ۲۰۱۸ میلادی خاتمه می یابد.
تازه ترین نظرسنجی ها که خبرگزاری یونهاپ کره به آن اشاره کرده است نشان می دهد، ضریب حمایت از رئیس جمهوری به 4 درصد در کشور کاهش یافته است.
دادگاه کره جنوبی اعلام کرده که در صورت محاکمه و صدور رای ممکن است رئیس جمهوری به ۴۵ سال زندان محکوم شود که باید دستکم ۱۰ سال آن را در حبس باشد.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41