امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2120

 افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی با حضور وزیر کشاورزی

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی (Agromac) با حضور وزیر کشاورزی، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی،مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، مدیر کل هماهنگی دفتر امور استان های وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان و دیگر مقامات در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان افتتاح شد.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، وزیر کشاورزی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: یکی از نعمت‌های خوبی که خداوند به ملت ایران عطا کرده وجود کشاورزان خوب و زحمتکش در سراسر کشور است که علی رغم تمام مشکلات طبیعی و نارسایی ها آن چه در توان دارند را برای خدمت رسانی به ملت ایران به کار می گیرند.

محمود حجتی افزود: درست است که نسبت به سه سال قبل پیشرفت‌های زیادی در بخش کشاورزی داشته ایم، اما باید بدانیم که بسیار بیشتر از اینها می‌توان کار کرد چرا که نیروی انسانی مبتکر، خلاق و صاحب ایده و تفکر در اختیار داریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز شاهد افزایش محصول در شاخه‌های مختلف کشاورزی هستیم که این امر از برکت صبر و ایستادگی کشاورزان و فعالان صنعتی در بخش کشاورزی و به واسطه به روز شدن تجهیزات آبیاری و ماشین آلات این بخش محقق شده است.

وزیر کشاورزی همچنین اشاره کرد: از آذر ماه سال 92 خط اعتباری ویژه ای برای بخش مکانیزاسیون در نظر گرفته شد تا کشاورزان بتوانند با استفاده از این خط ماشین آلات مورد نیاز خود را از صنعت تهیه کنند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بحث تجهیزات آبیاری نیز خطوط اعتباری خوبی را به صورت بلاعوض و تا سقف 85 درصد هزینه‌های مورد نیاز در مزرعه در اختیار قرار دادیم.

 

عقلانیت را در بخش کشاورزی حاکم کردیم/ نمایشگاه اصفهان، نزدیک ترین نمایشگاه به سیاست های کشاورزی 

رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دولت تدبیر و امید، عقلانیت را در بخش کشاورزی حاکم کردیم.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، کامبیز عباسی در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی، ماشین آلات، ادوات و تجهیزات آبیاری در اصفهان، با بیان اینکه نمایشگاه کشاورزی اصفهان، نزدیک ترین نمایشگاه به سیاست های صنعت کشاورزی کشور و یکی از بهترین نمایشگاه‌های این حوزه است، اظهار کرد: عقلانیت را در بخش تصمیم گیری، شناسایی نقاط ضعف و قوت و برنامه ریزی ها تسری دادیم و این امر باعث شد موضوعی مانند سرمایه گذاری که در ابتدا پاشنه آشیل بخش مکانیزاسیون بود، به یکی از نقاط قوت تبدیل شود.

وی با اشاره به تدوین برنامه 12 ساله در حوزه مکانیزاسیون افزود: از نیمه دوم سال 92 تا اکنون، 4 هزار میلیارد تومان ظرفیت سرمایه گذاری ایجاد شده و در این حوزه بیش از 3 هزار میلیارد تومان جذب تسهیلات صورت گرفته است که با اضافه کردن مجموع خریدهای نقدی و آورده کشاورزان می توان گفت طی این مدت در حدود 5 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون را شاهد بوده ایم.

وی تصریح کرد: این هدایت و تحریک در بخش مکانیزاسیون بسیار اصولی انجام شده است؛ به طوری که در دو سال گذشته و در بیشتر مزارع کشور ماشین آلات پیشرفته کشاورزی به کار گرفته شد، این در حالی است که پیش از دولت تدبیر و امید، پتانسیل سرمایه گذاری در بخش مکانیزاسیون کشاورزی کشور بسیار ناچیز بود.

رییس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: نگاه ما به صنعت ماشین آلات کشاورزی باید نگاهی فراتر از صنعت خودرو باشد چراکه این ماشین آلات ضامن امنیت و پایداری کشور هستند.

وی اعلام کرد: در حوزه فناوری‌های نوین 37 فناوری جدید به بخش ماشین آلات کشاورزی معرفی شد و در دولت یازدهم برای اولین بار مکانیزاسیون در تمام بخش‌های کشاورزی کشور تسری یافت.

تجهیز سالانه 250 هزار هکتار از اراضی کشور به روش های آبیاری نوین

همچنین مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت کشاورزی در این مراسم گفت: مطابق برنامه تدوین شده سالانه باید 250 هزار هکتار از اراضی کشور به آبیاری نوین مجهز شوند.

عباس زارع اعلام کرد: هم اکنون 400 هزار هکتار از زمین های کشور ظرفیت مجهز شدن به سامانه‌های نوین آبیاری را دارند. 

وی اظهار کرد: سامانه‌های نوین آبیاری بهترین روش برای مدیریت دقیق در مصرف بهینه آب است که با به کارگیری این سامانه‌ها افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آب در آبیاری مزارع را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: 8.7 دهم میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور از اراضی پایاب چشمه‌ها هستند که خوشبختانه 5/1 هکتار آن به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت کشاورزی گفت: یکی از اهداف مهم وزارت کشاورزی اجرای آبیاری موضعی به عنوان یک روش آبیاری با بهره وری بالا است و این مقوله باید در اولویت نخست برنامه ها قرار گیرد.

به گفته وی در تمام طراحی‌ها باید نظر کشاورزان و بهره برداران را جویا شد چرا که این امر باعث بروز خلاقیت و نوآوری‌ در مصرف بهینه آب و ایجاد انگیزه در آنان می‌شود که نمونه آن را در همکاری کشاورزان در آبیاری زیر سطحی شاهد بودیم.

وی ادامه داد: 80 درصد از اراضی کشاورزی کشور خُرد و پراکنده است و ما باید در طراحی‌های خود کاهش هزینه در آبیاری را مد نظر داشته باشیم.

 

معاون وزیر: نیاز امروز؛ بهره وری حداکثر و ضایعات حداقل / استان اصفهان از استان‌های پیشرو در برگزاری نمایشگاه‌های کشاورزی است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر توانایی صادرات 3 میلیون تن گندم در کشور وجود دارد.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، عباس کشاورز در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه صنعت کشاورزی اصفهان با بیان این که در گذشته وارد کننده حدود 7 میلیون تن گندم بودیم و اکنون توان صادرات 3 میلیون تن گندم در کشور وجود دارد، اظهار داشت: افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات، کشاورزی دقیق و توسعه مکانیزاسیون توصیه هایی است که همواره به کشاورزان داشته ایم و پیام این نمایشگاه ها نیز همین است.

وی افزود: تولیدکنندگان ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی باید منتقل‌کننده دانش و کالاهای خود به کشاورزان باشند و به تشریح کاربرد و تناسب کالاهای تولیدی خود بپردازند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: دولت به هیچ وجه قصد مداخله در کار کشاورزان را ندارد و مسؤولیت ما حفاظت از تولید است. 

وی ادامه داد: نیاز امروز کشور بهره وری حداکثر و ضایعات حداقل است که حضور در این نمایشگاه ها می تواند این زمینه را فراهم سازد.

معاون وزیر با بیان این که استان اصفهان از استان‌های پیشرو در برگزاری نمایشگاه‌های کشاورزی است، اضافه کرد: خوشبختانه بخش صنعت همراهی خوبی با بخش کشاورزی داشته است. به عنوان مثال در موضوع کاهنده‌های دقیق، ظرف مدت چند ماه نیاز بسیاری از تولیدکنندگان مرتفع شد.

کشاورز تصریح کرد: در اروپا مصرف بذر بسیار کم است اما بهره وری آنها بالا است. این در حالی است که در کشور ما این فرآیند برعکس است. بنابراین باید در انتخاب روش‌های درست و مصرف عناصر کشاورزی، هوشمند باشیم.

 

نقش نمایشگاه اگرومک در ارتقای دانش و انگیزه کشاورزان برای خرید و به روزسازی تجهیزات

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی، ماشین آلات، ادوات و تجهیزات آبیاری در اصفهان گفت: برنامه ششم توسعه در حوزه صنعت کشاورزی بر محورهایی چون رعایت الگوی کشت، صرفه جویی در مصرف آب، افزایش صادرات، حفظ محیط زیست، افزایش عملکرد در واحد سطح، ارتقا شاخص بهره وری با توسعه روش‌های نوین، ارایه حمایت های لازم و مدیریت بودجه، ارتقای سطح کیفی خدمات و مدیریت بهینه در چهارچوب استانداردهای کیفی تأکید دارد که عملیاتی ساختن بخش مهمی از این دغدغه ها نیازمند بهینه سازی ادوات، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی خواهد بود.   

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، رسول محققیان افزود: صنعت کشاورزی به عنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی، پایداری سرزمین و تولید پایدار، امروزه به علمی فراگیر و جهانی تبدیل شده که روز به روز پیوند خود با روش های صنعتی خدمات و تولید محصول را عمیق تر کرده و در تلاش است تا از جنبه های سنتی خود فاصله گیرد.

وی تأکید کرد: طی این مسیر، جز با بهره گیری از نگاه های تخصصی، حرکت بر مبنای خرد ورزی و استفاده از ظرفیت دانش آموختگان، کارشناسان و صاحب نظران، ممکن نخواهد بود و صنعت کشاورزی، امروز ناگزیر است با نگاه توسعه همه جانبه، به پیش رفته و توانمندی ها و ظرفیت های داخل کشور را در برقراری پیوند عمیق خود با صنعت، متجلی سازد. 

وی با اشاره به نقش نمایشگاه های تخصصی در این زمینه اظهار داشت: به اذعان مسوولان، بازدید کشاورزان، بهره برداران و فعالان مستقیم این صنعت از نمایشگاه اگرومک در سال های گذشته، تأثیر بسیار فراتر از حد انتظار داشته و از بسیاری از بخشنامه ها و ابلاغیه ها مؤثرتر عمل کرده است. چرا که حضور فعالان صنعت کشاورزی در فضای نمایشگاه و آشنایی نزدیک آنان با جدیدترین نمونه ماشین آلات، سطح آگاهی آنان از خرید و نحوه استفاده از ماشین آلات جدید را افزایش داده و عامل انگیزشی بسیار قدرتمندی برای به روز سازی تجهیزات آنان بوده است. 

وی تصریح کرد: به جرأت می توان گفت نمایشگاه صنعت کشاورزی اصفهان به عنوان یکی مهم ترین نمایشگاه های این حوزه در کشور، به طور مستقیم در ارتقای سطح کیفی ماشین آلات صنعت کشاورزی استان اصفهان و دیگر استان های کشور تأثیر گذار بوده است.

محققیان اضافه کرد: در این دوره نیز با گردهمایی 94 مشارکت کننده از استان های مختلف کشور و برنامه ریزی سه سمینار آموزشی، تلاش می شود تا مجموع اهداف پیش بینی شده برای این رویداد محقق گردد. 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41