امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2057

 افزایش سرسام آور سوء تغذیه در بین خانوارهای ایرانی بدنبال افزایش قیمت ها

بدنبال عدم مدیریت صحیح اقتصادی از سوی مدیران امر با افزایش قیمت لحظه ای کالاها و موادغذایی هر ثانیه شاهد تهی شدن سفره های غذایی مردم از مواد اصلی و آمار فجیع سوء تغذیه در بین خانوارهای ایرانی شدیم و بدنبال آن با رشد انواع بیماریها در تمامی گروه های سنی مواجهیم.

به گزارش خبرنگار باخبر باش، برای سالم زیستن و دوری از بیماری بدن نیاز به دریافت 5 گروه مواد غذایی اصلی از جمله پروتئین ها ، مواد معدنی، چربی ها و ویتامین ها دارد که باید روزانه اقدام به مصرف میوه و سبزیجات، لبنیات ها، نان و غلات و انواع گوشت ها و حبوبات کند.

این در حالی است که با افزایش قیمت سرسام آور تمامی اقلام و مواد غذایی خانوارها از جمله گوشت سفید و قرمز و تخم مرغ و لبنیات و حتی نانی که مردم روزی میتوانستند  به راحتی خریداری کنند امروز با تهیه آن مشکل دارند.

مردم کم کم با کاهش مصرف مواد غذایی دچار سوء تغذیه شدند و امروزه آمار فقر غذایی و سوء تغذیه به مرز هشدار رسیده است.

افزایش بیماریهای کبدی و کم خونی شدید با گران شدن پروتئین ها

با گران شدن مرغ و تخم مرغ و گوشت قرمز و مواد غذایی که پروتئین ساز هستند بدن دچار تحلیل و ضعف عضلانی میشود و آغازی برای شروع بیماریهای کبدی و کم خونی های شدید میشود، بیماری که امروزه هیچ راه درمانی بر آن نیست و تنها به مرگ فرد ختم می شود.

با مراجعه به بیمارستان ها به راحتی شاهد افزایش بستری بیماران کبدی هستیم.

افزایش قیمت سرسام آور مواد غذایی تامین کننده پروتئین بدن جامعه را در سراشیبی بیماریهای صعب العلاجی قرار می دهد که اگر دولت اقدام عاجل در جهت حمایت از تولید کننده های مواد پروتئینی  نکند و در روند ورود نهاده های دامی و رسیدن ارزان قیمت ان به دست تولید کننده ها کاری صورت نگیرد و روند صعودی قیمت ها به همین منوال ادامه یابد باید هزینه های زیادی برای درمان بیماران صعب العلاج قرار دهد.

افزایش پوکی استخوان ودیابت با افزایش قیمت لبنیات

از انجائیکه مصرف لبنیات و شیر و پنیر و گنجاندن آن در برنامه غذایی روزانه یک الزام اصلی برای رشد و محافظت بدن از بیماریهای مثل دیابت نوع 2 و پوکی استخوان وغیره است بنابراین افزایش قیمت سرسام آور لبنیات از یک سو و از سوی دیگر تولید محصولات بی کیفیت سالهای سال است که آمار این دو بیماری را در بین ایرانیان افزایش  داده است.

همچنین با کاهش مصرف لبنیات و حذف آن بدنبال گرانی ها، بیماری پوستی در بین ایرانیان رشد سریعتری پیدا کرده است.

افزایش بیماری های کلیوی بدنبال افزایش قیمت نان وغلات

سالهاست که به خاطر تولید نان های سفید و ورود برنج های سفید و حذف نان و مواد غذایی سبوس دار شاهد تحمیل بیماریهای زیادی بر  مصرف کنندگان شدیم از تاثیرات نامطلوب آن بر سلامتی بدن وکاهش سیستم ایمنی تا رشد بیماریهای کلیوی که با افزایش قیمت نان و غلات و حذف به مرور ان از سفره های مردم شاهدیم.
امروز افزایش قیمت برنج و نان که جزو مواد اصلی غذایی خانوارهای ایرانی است خطر رشد صعودی بیماریهای کلیوی وجود دارد.

رشد سکته ها و بیماریهای قلبی ماحصل افزایش قیمت میوه ها و سبزیجات

محققان انجمن تغذیه آمریکا دریافتند مصرف ناکافی میوه و سبزیجات در رژیم غذایی با میلیون‌ها مورد مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته در سال ارتباط دارد.

بر اساس این تحقیقات از هر ۷ مورد مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی - عروقی، یک مورد با عدم مصرف میوه و از هر ۱۲ مورد مرگ یک مورد با عدم مصرف سبزیجات به میزان کافی ارتباط دارد.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس ( Medical science )،به گفته محققان در سال ۲۰۱۰ میلادی، کمبود مصرف میوه موجب مرگ ۱.۸ میلیون نفر در اثر بیماری‌های قلبی شد؛ در حالی که کمبود مصرف سبزیجات در همان سال یک میلیون نفر از مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی را به کام مرگ فرستاد.

عدم کنترل قیمت ها در حوزه میوه و سبزیجات و مواد غذایی خانوارها به مرور سبب حذف و کاهش مصرف ان از سوی خانوارها می شود که تنها ماحصل آن ایجاد یک جامعه بیمار است.

هرچند سالهای سال است که مسئولان در تلاش اند افزایش بار بیماریها را به کم تحرکی مردم و آپارتمان نشینی مرتبط سازند اما در وهله اول تغذیه نادرست مردم و حذف و کاهش مصرف مواد غذایی سالم و اصلی از سفره های مردم باعث شده که مردم هر روز درگیر انواع بیماری های اعصاب و روان و انواع بیماریهای صعب العلاج شوند، بیماریهای که دولت با کمترین هزینه میتوانست با حمایت از خانواره ها و تولید کننده ودسترسی آسان خانوارها به مواد غذایی اصلی و مصون ماندن انها از انواع بیماریها، هزینه های گزاف برای درمان بیماران بپردازد و جامعه بیمار را به یک جامعه سالم مبدل سازد.

 

منبع خبر :  
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41