امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2123

 الحاق کرانه باختری به اسرائیل تبعات منطقه ای زیادی دارد

همزمان با بررسی الحاق مناطقی از کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی طی چند ماه آتی، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که این تشکیلات دیگر به توافقنامه های امضا شده با رژیم صهیونیستی ازجمله توافقنامه امنیتی پایبند نخواهد بود و این ممکن است به منزله آغاز تشدید تنش در منطقه باشد. رهبران کشورهای عربی نیز به رژیم صهیونیستی نسبت به  الحاق هر بخشی از کرانه باختری هشدار داده اند، ازجمله این رهبران، عبدالله دوم، پادشاه اردن بود که هشدار داد، این رژیم در مسیر یک درگیری بزرگ با این کشور است. در حالی که هنوز چند ماه به الحاق اراضی کرانه باختری باقی مانده است و حتی ممکن است که هیچگاه این اتفاق رقم نخورد، واکنشا ین دو مقام کشورهای عربی که بیشترین حساسیت را نسبت بها ینا قدام نشان داده اند، حساسیتا ین مسأله سال از اشغال فلسطین توسط ۵۰را حتی پس از گذشت بیش از رژیم صهیونیستی آشکار می کند. از سوی دیگر حتی اتحادیه اروپا کشور عضو ۲۷ کشور اروپایی از مجموع ۲۵ در بیانیه ای که به تایید اتحادیه اروپا رسید از رژیم صهیونیستی خواست از هرگونه تصمیم یک جانبه برایا لحاقا راضیا شغالی فلسطین به خاک خودا جتناب کند، زیرا این اقدام نقض قوانین بین المللی به شمار می رود. اقدامی که برخی آن را در ابعاد منطقه ای در راستای تحت فشار قرار دادن ایران نیز قلمداد می کنند و آن را صرفا محدود به طرح توسعها راضی اشغالی نمی دانند. مقوله ای که با توجه به نزدیکی روز قدس نیز از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است.

 

در راستای بررسی این مسائل «آرمان ملی» گفت وگویی با نصرت ا... تاجیک، سفیر پیشین ایران در اردن داشته است که در ادامه می خوانید. روز قدس در سال جاری چه تفاوتی با روزهای قدس سال های گذشته در عرصه بین المللی دارد؟ روز قدس یک مقوله نمادین برای زنده نگه داشتن آرمان فلسطین و یادآوری ظلم هایی است که به این کشور وارد شده است. مسلمانان در این زمینه هر چه می توانند باید به سمت عملکرد محتوایی گام بردارند. روز قدس یک وسیله است و برای تقویت و تحقق آن باید ایجاد پشتوانه برای محتوای آن ایجاد کرد. بسیج منابع عمومی جهان اسلام و بسیج اذهان عمومی و به کار گرفتن نخبگان جهان در این راستا می تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد. البته با توجه به اقدامات اخیر و ادعاهای جدید رژیم صهیونیستی اهمیت این روز دوچندان می شود. از سوی دیگر نیز کرونا اجازه نشان دادن این انزجار را نمی دهد به همین دلیل باید به روش های بدیع و نوین روی آورد. پرداختن به روش های جدید مقوله ای نیست که برای این روزها ضروری باشد بلکه در ایام پس از کرونا نیز ضرورتی غیرقابل انکار است تا بتوان مساله فلسطین را همیشه زنده نگه داشت. بررسی طرح الحاق قسمت هایی از کرانه باختری رود اردن به سرزمین های اشغالی را چگونه ارزیابی می کنید؟ این امر یک مساله محتوایی است و می تواند سرآغاز دور جدیدی از تنش ها ودرگیری ها در منطقه شود. این مقوله یک مساله سرزمینی است. سایر گروه های سیاسی صهیونیستی نیز شرط ائتلاف با نتانیاهو را همین دست اندازی ها عنوان کرده اند و به وضوحا ز نتانیاهو خواسته اند که قسمتیا ز سرزمین کرانه باختری را به اراضی خود الحاق کند. این اقدام یکی از خطوط قرمزی است که اگر به عملیاتی شدن نزدیک شود، تبعات بسیار زیادی در پی خواهد داشت به گونه ای که حرف آن نیز تا این لحظه اثرات منفی زیادی علیه رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است. دیگر حتی اتحادیه اروپا کشور عضو ۲۷ کشور اروپایی از مجموع ۲۵ در بیانیه ای که به تایید اتحادیه اروپا رسید از رژیم صهیونیستی خواست از هرگونه تصمیم یک جانبه برایا لحاقا راضیا شغالی فلسطین به خاک خودا جتناب کند، زیرا این اقدام نقض قوانین بین المللی به شمار می رود. لذا به عقیده من همچین اقدامی در حقیقت می تواند آغاز یک درگیری جدید جدی میان فلسطین و رژیم صهیونیستی باشد. مقوله ای که هزینه های زیادی برای رژیم صهیونیستی در پی دارد و تحقق آن برای این رژیم بسیار سخت خواهد بود. چنین تصمیماتی در ابعاد گسترده تر با اهدافی همچون تحت فشار قرار دادن ایران در منطقه صورت می گیرد؟

 

این اقدام رژیم صهیونیستی در ادامه اقدامات غیرقانونی آن هاست. به آن معنا که هدفا صلی گسترش سرزمین ها و جمعیت تحت نفوذ خودشان است. امری ژئوپلیتیک و جغرافیایی که در راستای افزایش قدرت این رژیم انجام می شود. اقدامی که همزمان با آن بحث مهاجرت مثبت و افزایش زاد و ولد را نیز همزمان با خود در پی خواهد داشت. زیرا برای ارتقای قدرت به دو مقوله افزایش جمعیت و گسترش وسعت سرزمینی نیازی ضروری دارند.ا ینا قدام صرف نظرا ز موقعیتا یران در منطقها نجام می شود.ا هداف سیاسی اینا قدامات کمرنگ ترا ست و بعید به نظر می رسد با تکیه به چنین مقوله در دستور کار قرار گرفته باشد. رژیم صهیونیستی موفق به الحاق بخشی از سرزمین های کرانه باختری به خاک خود خواهد شد؟ تحقق و یا عدم تحقق چنین امری در وهله اول بستگی به عکس العمل کشورهای اسلامی دارد. کرونا سبب شد تا بسیاری از فعالیت های سیاسی و امنیتی به شکل دیگری و به نحوی چراغ خاموش صورت گیرد اما عکس العمل ها در قبال این اقدام جدید رژیم صهیونیستی با توجه به اینکه در برخی موارد بی سابقه بوده است اما در حدی نبوده است که تصور تحقق آن تغییراتی در این تصمیم گیری ایجاد کند. اگر اقدامات حقوقی، میدانی، سیاسی، تبلیغاتی و حمایت های بین المللی از فلسطین شدت دار باشد به گونه ای که رژیم صهیونیستی بها ین باور برسد که در راستای تحقق این امر باید هزینه های زیادی بپردازد، قطعا از الحاق بخش هایی از کرانه باختری به خاک خود اجتناب خواهد کرد. به نظر من یکی از اهداف سفر پمپئو به سرزمین های اشغالی این بوده است که نتانیاهو بی گدار به آب نزند و در نظر داشته باشد که این مخالفت ها می تواند برای آن ها دردسر ساز باشد و احتمال اینکه از این موضع عقب نشینی کنند نیز وجود دارد.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41