امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 823

 اوپک و سیف بر نرخ دلار تاثیر گذاشتند دلار

 امروز نرخ دلار با کاهش ۱۴۰ تومانی به درحالی به ۳۸۶۰ تومان رسید که کارشناسان این تغییر را اثر سخنان سیف و توافق اخیر اوپک دانستند.

به گزارش ایسنا،   نرخ ارز که در روزهای گذشته روند صعودی داشت و به مرز ۴۰۰۰ تومان نزدیک شده بود امروز با کاهش ۱۴۰ تومانی به ۳۸۶۰ تومان رسید.

 برخی کارشناسان این کاهش محسوس را تحت تاثیر اظهارات اخیر سیف، رییس کل بانک مرکزی و  توافق روز گذشته اوپک می‌دانند. دراین راستا کمیل طیبی  اقتصادان در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: معمولا بازار ارز تحت تاثیر جو روانی  قرار دارد و جو روانی روزهای گذشته نیز به سمت افزایش نرخ ارز حرکت کرده بود.

وی افزود: همانطور که ولی الله سیف  نیز مطرح کرده بود شرایط انتظاری در بازار ارز خود را نشان داده و نقش خود را ایفا کرده ولی موضع‌گیری سیف در این زمینه بازار را به سمت بازگشت شرایط تعادلی هدایت کرد. از سوی دیگر روز گذشته برای صادرات نفتی ایران توفیقی نیز حاصل شد واین علامت را داد که در آینده منابع ارزی بیشتری در اختیار خواهیم داشت.   این در حالی است که در روزهای گذشته بازار ارز ایران تحت تاثیر این جو روانی بود که منابع ارزی کمتری در آینده خواهیم داشت.

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان ادامه داد:  انتخابات آمریکا، محدویت در منابع ارزی حاصل از صادرات بخش غیر نفتی،   زمزمه‌های یکسان‌سازی نرخ ارز از مواردی بود که منجر به شکل گیری شرایط انتظاری  و ایجاد محدودیت در منابع ارزی بود که اکنون این شرایط تغییر کرده است.

 طیبی ادامه داد: فکر می‌کنم اکنون با ایستادن ارز در ۳۸۶۰تومان به نقطه تعادلی نزدیک شده‌ایم و این رقم می‌تواند برای مدتی با ثبات باشد.

او  در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌کند این روند در آینده  چه مسیری بگیرد؟ گفت: به هر حال ممکن است در آینده نیز رفت و برگشت‌های وجود داشته باشد ولی به نظر من در نقطه تعادلی به ثبات خواهد رسید.

او افزود: یکی از موضوعاتی که احتمالا در آینده بر نرخ ارز تاثیر خواهد گذاشت تلاش دولت برای نزدیک کردن دو نرخ مبادله‌ای و آزاد در بازار است.

او با بیان اینکه با واقعی شدن نرخ ارز های مهم به توسعه صادرات کمک می‌کند گفت:‌ این امر به تامین منابع ریالی کمک خواهد کرد واز طرفی وقتی نرخ سرکوب شده‌ای  برای دلار در نظر گرفته می‌شود  کالاهای ما برای طرف خارجی گران محسوب می‌شود و این در استقبال طرف خارجی برای خرید محصولات ایرانی اشکال ایجاد می‌کند.

منبع خبر :  دانشجو
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41