امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 171

 برای ترویج فرهنگ وقف به پیوست رسانه ای نیاز است

مدیر کل صدا وسیمای مرکز اصفهان عنوان کرد:توسعه فرهنگ وقف به رفع فاصله طبقاتی ،تحقق اقتصاد مقاومتی و کم کردن فقر کمک شایانی می کند.

به گزارش باخبرباش ، با ورق زدن برگه های تاریخ و سیر در دوره های گذشته به این مطلب واقف می شویم که اهمیت وقف از دوره های مختلف در جامعه ایرانی – اسلامی وجود داشته است و این اهمیت تا بدان جا بوده که حتی سلاطین و پادشاهان سلسله های مختلف خدمات عام المنفه ای را برای کمک به مردمان خویش در ورق ورق برگه های تاریخی به ثبت رسانده اند.شاید بتوان بیشترین خدماتی را که در ادوار گذشته تاریخی به بحث وقف توجه داشته اند را در زمان سلجوقیان و صفویان نام برد که  در این دوران ایران و به تبع آن شهر اصفهان از بزرگترین وقف ها بهر ه مند شد.

با توجه به اهمیتی که مقوله وقف در  جامعه دارد و برای تبیین بیشتر این فرهنگ به سراغ "مسعود احمدی افزادی" مدیر کل صدا و سیمای مرکز اصفهان رفتیم و از ایشان درباره اهمیت وقف و ریشه‌هایی که این فرهنگ در هنرو مذهب اصفهان دارد سوالاتی مطرح نمودیم که ایشان نیزبه این سوالات چنین پاسخ داد:

 *به عنوان مدیرکل صداو سیمای مرکزاصفهان به نظر شما ترویج فرهنگ وقف در جامعه چه عوایدی برای مردم  خواهد داشت؟  

همانطورکه می دانید نقطه اوج اسلام درایران با تشیع بوده و نقطه اوج تشیع  هم در اصفهان نمود پیدا کرده است ، اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام است واگر امروز بیشترین موسسه و ادارات اوقاف را در این استان داریم نشان از زنده‌بودن روح وقف و تشیع در بین مردم می باشد.

اگر به زمینه وقف نگاه کنیم، متوجه می‌شویم قسمت عمده آثار اسلامی و معماری در اصفهان قرار دارد  و اگر این آثار هنوز زنده است علت آن جاری بودن وقف در زندگی مردم است.

 باید بگویم پایبندی به اعتقادات و ارزش‌ها در اصفهان در سطح بالایی در مقایسه با دیگر شهرها قرار دارد و به علت وجود همین بقاء متبرکه است که مردم با آن زندگی می‌کنند.

*به نظر شما وقف دارای چه ابعادی است ؟شما همواره به ترویج وقف در بحث رسانه ها تاکید کرده اید به نظر جنابعالی  توسعه این فرهنگ بخصوص درزمینه رسانه ها چه نتیجه ای در بر خواهد داشت؟

به نظر بنده سه وجه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در وقف بسیار حائز اهمیت است ، اگر بتوانیم وقف فرهنگی را در زمینه اجتماعی توسعه دهیم، بسیاری از مشکلات در حوزه خانواده، جوانان و زنان و... حل خواهد شد و ما را به سمت یک استحکام اجتماعی سوق می‌دهد.

البته اهمیت وقف در مقوله فرهنگ و رسانه  هم بسیار مهم است و در دنیای پیچیده امروز که رسانه‌ها هر روز به عقاید وباورهای مردم حمله می‌کنند و هزاران شبکه در حال تخریب عقاید و پایه افکار دینی هستند، تنها کشوری که توانسته در مقایسه با دیگر کشورهای جهان در مقابل هجمه رسانه ای و فرهنگی بیگانگان مقاومت کند، جمهوری اسلامی ایران است. این مقاومت و توانایی نه تنها مردمی بوده بلکه فرهنگ تشیع و جان‌مایه ی تفکر ولایی پشت آن ایستاده است .

 باید به این نکته تاکید کنم که وقف یکی از داشته‌ها و سرمایه‌های کشور در مقابل تهاجم فرهنگی است ورسانه ملی در استان اصفهان به‌عنوان قدیمی‌ترین رسانه آمادگی خود را به منظورترویج وقف فرهنگی ، جهت معرفی این سرزمین اسلامی و جهان تشیع اعلام می دارد.

همه ما می دانیم که امروز شبکه های مجازی حملات جدی و یورش بی رحمانه ای را به پیکره ی فرهنگ کشورمان وارد کرده است، در همین جا و از این تریبون از اهالی رسانه می خواهم تا با طراحی وقف و نذردر حوزه ی رسانه با ساخت پویانمایی،مستند، اجرا در اماکن متبرکه، فرهنگ کشورمان را در برابرحملات رسانه ای و هجمه های دشمن بیمه نمایند. 

*به عنوان یک کارشناس حوزه فرهنگ بفرماید که مقوله وقف بیشتر درکدامیک از ابعاد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... مغفول مانده است؟

 به اعتقاد من در حوزه اقتصادی، اقتصاد اسلامی به‌عنوان موضوعی است که در وقف کمتر به آن توجه شده است و اگر کلیت جامعه در نظر گرفته شود، نگاه اقتصاد اسلامی بر پایه وقف مردم‌نهاد تاثیرات بسیاری در رونق زندگی مردم خواهد داشت.

باز هم تاکید می کنم که وقف در مقوله فرهنگی و رسانه از اهمیت زیادی برخوردار است و واقفین اصفهان کاملاً در حوزه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند که فرهنگ و رسانه یکی از آن‌ها است.

*شما عملکرد اداره اوقاف استان اصفهان را برای احیای وقف و موقوفات چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه امروز اوقاف با یک تحول جدی روبه رو است و این تحول به محدوده های بزرگی در حال گسترش است که از جمله می توان به انجام وقف در حوزه های بهداشت ودرمان، اموراجتماعی، علمی ، فرهنگی و حتی خدماتی اشاره کنیم .بحمدالله سازمان اوقاف اشراف خوبی به مسائل دارد و با ایجاد پیوست رسانه ای برای فعالیت های خود توانسته است که جایگاه این فرهنگ غنی را توسعه دهد.

اگر چه این جریان هنوز به صورت آبشار رخ نداده است ولی باید بگویم آنچه که می تواند اداره اوقاف را برای تحقق اهداف و آرمان های خود موفق کند توجه به پیوست رسانه ای فعالیت ها و برنامه هاست.

خوشبختانه اصفهان از جمله استان هایی است که پتانسیل های بالایی  در زمینه وقف دارد و مردم ولایت مدارو با فرهنگ این خطه نیز علاقمند به انجام امور خیر هستند ، حاصل این ادعا را می توان درخیریه های زیادی که در این استان فعالیت می کنند دانست.

ما امیدورایم که از سوی مسئولان این اداره اقدامات بیشتری برای احیاء و فرهنگسازی وقف صورت گیرد.

*سخن پایانی ......  

 با توجه به اینکه وقف یکی از مباحث کلیدی درجامعه اسلامی به شمار میرود که با استفاده از این اهرم می توانیم به کم کردن فاصله طبقاتی ،تحقق اقتصاد مقاومتی ، کم کردن فقرو غیره تحقق بخشیم، اما برای جریان سازی وقف نیز باید مشکلات عدیده ای که در حوزه های علمی و فرهنگی وجود دارد را حل نماییم  تا مردم نیز به سمت حرکت های عام المنفعه حرکت کنند .

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41