امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2057

 برخی از زمین های کشاورزی به کارگاه غیرمجاز مبدل شده است

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: برخی زمین‌های کشاورزی به کارگاه غیرمجاز تبدیل شده و در یک نمونه از آن بیش از یک هزار و ۸۰۰ فیلتر گازوئیل مینی‌بوس و اتوبوس ‌سوزانده شده تا فلز آن استفاده شود.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، ایرج حشمتی در خصوص آلودگی هوا اظهار داشت: در استان اصفهان ۱۰ هزار واحد مجاز صنعتی و معدنی و ۳ هزار واحد غیرمجاز وجود دارد که گروه پایش ۳۰ نفره این اداره کل نمی‌تواند تمامی این واحدها را پوشش دهد، همچنین اعتبار در نظر گرفته شده برای نظارت و پایش ۲۸۰ میلیون تومان است که نیازمند اعتبارات بیشتری‌ هستیم.

وی با بیان اینکه پایش‌های شبانه به صورت مستمر انجام می‌شود، افزود: متأسفانه برخی زمین‌های کشاورزی به کارگاه غیرمجاز تبدیل شده و در یک نمونه از آن بیش از یک هزار و ۸۰۰ فیلتر گازوئیل مینی‌بوس و اتوبوس ‌سوزانده شده تا فلز آن استفاده شود، در این شرایط نیازمند همراهی بیشتر سایر سازمان‌ها برای جلوگیری از تخلفات این‌چنینی هستیم؛ وجود این کارگاه‌های کوچک غیرمجاز، ناشی از نظارت نکردن دستگاه‌های مرتبط است.

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه انتظار داریم صاحبان صنایع به مسئولیت‌های اجتماعی خود در قبال آلودگی هوا عمل کنند، گفت: در استان اصفهان ۱۰ هزار واحد مجاز صنعتی و معدنی و ۳ هزار واحد غیرمجاز وجود دارد که گروه پایش ۳۰ نفره این اداره کل نمی‌تواند تمامی این واحدها را پوشش دهد، همچنین اعتبار در نظر گرفته شده برای نظارت و پایش ۲۸۰ میلیون تومان است که نیازمند اعتبارات بیشتری‌ هستیم.

وی  بیان کرد: ۳۵ درصد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست واریز می‌شود که این صندوق آمادگی دارد وام ۴ درصدی به صنایع اختصاص دهد تا آنان نیز بتوانند برنامه‌های کاهش آلودگی زیست‌محیطی خود را انجام دهند، البته تا کنون استقبال برای دریافت این تسهیلات کم بوده است.

حشمتی با بیان اینکه کم‌کاری سازمان‌های دیگر پای سازمان حفاظت محیط زیست نوشته شده است، گفت: گزارش‌های مختلفی از وضعیت هوای اصفهان به سازمان برنامه‌وبودجه، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و غیره ارسال شده است که امیدوار هستیم مسئولان و مدیران ارشد اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه نزدیک به ۳ ماه است که جبهه قلدر پایداری هوا در اصفهان وجود دارد، اظهار داشت: با توجه به مشکلات سال گذشته، در ابتدای مهرماه امسال فراخوان وبیناری با حضور ۳۵ صنعت بزرگ‌مقیاس مثل فولاد مبارکه، ذوب‌آهن، پالایشگاه‌ و غیره برگزار شد و از این صنایع خواستیم تا برنامه خود برای کاهش آلودگی هوا را ارائه دهند و خوشبختانه برخی از شرکت‌ها اورهال دستگاه‌های خود را در این فصل انجام می‌دهند.

وی افزود: از ابتدای آبان امسال، ۳ دوره وارونگی دما داشتیم که عدد آلودگی آن از ۱۵۰ بالاتر رفت و هوا برای عموم ناسالم شد.

وی با بیان اینکه تعطیلی هیچ تأثیر مثبتی بر روی آلودگی هوا ندارد، تصریح کرد: تعطیلی استان در شرایط آلودگی هوا نشان داده نه تنها رفت و آمدها کم نمی‌شود بلکه به وضوح مشخص است که خانواده‌ها برای تفریح و یا خرید اقدام می‌کنند بنابراین این موضوع نیازمند فرهنگ سازی است و ما بودجه‌ای لازم برای این کار را نداریم.

حشمتی با اشاره به افزایش نظارت‌ها و پایش‌های این سازمان بیان کرد: تنها در مدت یک روز نظارت و پایش، ۹۱۹ واحد پایش شدند که از این تعداد ۳۰۰ واحد اخطار دریافت کردند و ۲۱ واحد پلمپ شدند.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: با وجود اینکه دستور مستقیم از دادستانی برای پلمپ واحدهای متخلف داریم اما در شرایط سخت اقتصادی با صاحبان صنایع همراهی داریم و در صورتی که این افراد برای کاهش آلودگی واحد خود برنامه ارائه کنند با آنان همراهی می‌کنیم و در صورت نیاز به تسهیلات به آنان وام تعلق می‌گیرد.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41