امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 4
 تعداد بازدید - 2291

 بررسی ادعای جنجالی کاپیتان‌های سرخابی/ کسر 21 تا 36 درصد قرارداد میلیاردی و چند میلیونی!

باخبرباش :کاپیتان تیم فوتبال استقلال پس از تساوی دو- دو تیمش مقابل سپاهان اظهارات عجیبی داشت که باعث شد رسانه ها سوژه ای خوب و خبرساز پیدا کنند. ووریا غفوری بعد از پایان دیدار سپاهان و استقلال گفت: یک تقاضا دارم، وزارت ورزش تکلیف این درصدهایی که از قرارداد بازیکنان کم می‌شود را مشخص کند. 3 درصد هیات فوتبال، 3 درصد سازمان لیگ، 15 درصد مالیات و ..... این به چه معنی است؟بر چه مبنایی این پولها از قرارداد بازیکنان کسر می‌شود. این درست نیست که دست در جیب بازیکن کنند و پولهای آنها را بردارند.اگر این ادعا درست باشد با یک حساب سرانگشتی 21 درصد از کل مبلغ قرارداد بازیکن پیش از استارت مسابقات از او کسر می شود و می ماند 79 درصد. معمولا باشگاه هم 15-20 باقیمانده را نمی دهند که به این ترتیب دریافتی بازیکن بین 59 تا 64 درصد است. به عبارت دقیق تر مثلا اگر بازیکنی قرارداد یک میلیاردی بسته باشد در بهترین حالت ممکن 790میلیون تومان دستش را می گیرد و اگر باشگاه قید 20 درصد قرارداد سال آخر را بزند دریافتی اشت 590 تا 640 میلیون خواهد بود. این شرایطی است که قطعا برای همه فوتبالیست ها وجود ندارد و درصد کمی از بازیکنان قرارداد های میلیاردی می بندد و مابقی به خصوص جوان ترها و بازیکنان شاغل در لیگ های پایین تر و لیگ های پایه دریافتی بسیار کمتری دارند. در این صورت با کسر 21 درصد از کل قرارداد چنین بازیکنانی عملا پول چندانی عایدشان نمی شود و برخی نهادها و هیات ها بیشترین سود و منفعت را از قرارداد بازیکنان و مربیان فوتبال می برند بدون آنکه زحمت خاصی برای آن کشیده باشند.
**********
البته پیش از این هم سید جلال حسینی کاپیتان پرسپولیس ادعایی مشابه وریا غفوری مطرح کرده بود و با پیگیری رسانه ها رضا گل‌محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران به این موضوع و ادعا واکنش نشان داد و گفت:« این موضوع مصوبه فدراسیون فوتبال است و هیئت‌های فوتبال موظف به انجام آن هستند و ارتباطی به اداره کل ورزش و جوانان ندارد.» این واکنش به منزله رفع تکلیف از وزارت ورزش و اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و انداختن توپ به زمین سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال و هیات فوتبال استان ها بود و اتفاقا مسئولان هیات فوتبال تهران هم به این مسئله ورود کرده و واکنش نشان دادند. عباس تیموری دبیر هیات فوتبال استان تهران در گفت‌وگو با برنامه تهران ورزشی گفت: هیات فوتبال استان تهران تنها هیات فوتبال کشور است که حسابرس قانونی دارد. 3 درصدی که به هیأت فوتبال استان می‌رسد، بابت رشد و توسعه فوتبال در استان است. طبق ابلاغی که انجام شده این باشگاه‌ها هستند که باید 3 درصد از قراردادها را پرداخت کنند و در واقع بازیکنان طرف حساب نیستند. با توجه به مشکلات عدیده مالی که باشگاه‌ها دارند، اگر حسابرسی شود، متوجه می‌شوید که ما اصلاً پولی از این بابت نگرفته‌ایم، مگر اینکه بازیکنی در بحث نقل و انتقالش بخواهد شفاف‌سازی شود، در این صورت باشگاه ورود می‌کند و آن درصد را از محل قرارداد بازیکن کسر می‌کند. این قانون است که باید 6 درصد از قرارداد یک بازیکن کسر شود. او در ادامه تاکید کرد که هیچ مبلغی از بازیکنان تیم های تهرانی تا امروز دریافت نشده است: باید صراحتاً بگویم ما هیچ مبلغی را از محل قرارداد بازیکنان تیم‌هایی مانند استقلال و پرسپولیس و پیکان که در استان تهران هستند، در این چند سال دریافت نکردیم، این درصدها فقط در مواردی مانند موارد مالیاتی که بازیکن به مشکل می‌خورد و مجبور می‌شود، پرداخت می‌شود. هیچ ضمانت اجرایی بابت پرداخت این 3 درصد وجود ندارد.
**************
چندی پیش و پس از پیروزی تیم استقلال مقابل نساجی وریا در گفت و گو با تسنیم ضمن اشاره به مشکلات مالی باشگاهش گفته بود: مشکلات ما همچنان پا برجاست و اختلاف حساب بین بازیکنان و باشگاه وجود دارد. باشگاه باید بازیکنان را بخواهد و تکلیف قراردادها را مشخص کند تا همه چیز شفاف باشد.تیموری درباره این بخش از اظهارات وریا هم گفت: این بحث کلانی است. او بیاید ببینیم قراردادهایی که در این چند ساله بسته شده چقدر شفاف و واقعی بوده است؟ بحث ووریا غفوری یا سیدجلال حسینی و تیم‌های استقلال و پرسپولیس به گونه‌ای است که باید در قراردادهایشان شفاف‌سازی شود.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41