امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1026

 بیماری نقرس چیست

نقرس (Gout) شکلی از آرتریت التهابی است که در افرادی که دارای سطوح بالایی از اسید اوریک در خون خود هستند، به ویژه در سنین کهنسالی، تظاهر می یابد. در این افراد اسید اوریک به شکل کریستال های سوزنی شکلی در مفاصل تجمع    می یابد. مکانیسم های التهابی ایمنی ذاتی با واسطه تشکیل اینفلامازوم و تولید سایتوکاین های همچون IL-1، باعث بروز دردهای شدید، تورم، قرمزی و التهاب مفاصل می شود. نقرس معمولاًدر مردان بیشتر از زنان مشاهده می شود.

بیماری اشکال مختلف دارد:

Asymptomatic hyperuremia:  در این حالت فرد دارای سطوح سرمی بالایی از اسید اوریک است اما علامت خاصی از بیماری را نشان نمی دهد. کریستال ها در مفاصل در حال شکل گیری هستند.

Acute Gout: این شکل از بیماری همزمان با شکل گیری کرسیتال های مونوسدیم اورات در مفاصل و تشدید واکنش های التهابی تظاهر می یابد. دردهای شدید به ویژه به هنگام شب مشاهده می شوند.

Interval Gout: در این شکل از نقرس، حملات التهابی و دردهای ناشی از آن با فواصل رخ می دهند.

Chronic Gout: در افرادی مشاهده می شود که سطوح سرمی بالا و ثابتی از اسیداوریک، طی سال های متمادی دارند و گهگاه از دردهای التهابی ناشی از آن رنج می برند.

همچون دیگر اختلال های روماتوئید، تشخیص افتراقی نقرس از سایر اختلال های روماتوئید مفاصل، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. ARD و EUAR       معیار هایی را جهت تشخیص و طبقه بندی نقرس ارایه نموده اند (جدول 1). اندازه گیری مونوسدیم اورات و اسیداوریک سرم از معیارهای آزمایشگاهی اصلی محسوب می شود. هر چند آزمایش های تشخیصی زمانی دارای ارزش است که بیمار نشانه های بالینی خاص را داشته باشد.

بیماری شبه نقرس (Pseudo Gout) اختلال مشابه ای است که در نتیجه رسوب کریستال های دهیدرات پیروفسفات کلسیم (CPPD) در مایع سینوویال ایجاد می شود. تشخیص این بیماری منوط به سنجش میزان این کریستال ها در نمونه بیوپسی از مایع سینوویال است.

 

تصویر1: مکانیسم های التهابی دخیل در بروز نقرس. تشکیل اینفلامازوم NLRP3 و تولید سایتوکاین های التهابی، نقش عمده ای در التهاب ناشی از حضور کریستال های اسیداوریک ایفا می کنند.

http://bakhabarbash.ir/media/repository/Users/3333.png

 

1.The American College of Rheumatology

2.European League against Rheumatism

 

منبع: دپارتمان علمی ازمایشگاه نوبل

اینستاگرام

https://www.instagram.com/nobellab/

تلگرام

Telegram.me/nobellaboratory

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41