امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 25

 (ابوطالبی)بیمه و حقوق بازنشستگی حق زنان خانهدار است

 

«فریبا ابوطالبی» استاد دانشگاه بابیان این مطلب که همه زندگی زنان وقف خانواده و تربیت فرزندان می‌شود ولی امنیت ازنظر اقتصادی و آینده ندارند، بیمه و حقوق بازنشستگی را حق زنان خانه‌دار یا سرپرست خانواده دانست.

نتیجه تصویری برای زنان خانه دار

متأسفانه شاهدیم که زنان باوجوداینکه بار بسیاری از مشکلات زندگی بر دوش آن‌هاست، بسیاری فاقد امنیت شغلی و حقوق لازم هستند و با بروز کوچک‌ترین تنگناهای زندگی، دچار مصائب و مشکلات فراوانی می‌شوند. فوت شوهر و یا طلاق و جدایی ازجمله مسائلی است که اگر زنان بدون پشتوانه لازم به آن دچار شوند، گرفتار مشکلات فراوانی می‌شوند .

بسیاری از این زنان علی‌رغم زحمت زیادی که از نوجوانی تا میان‌ سالی می‌کشند، در پیری بدون حمایت و پشت‌وپناه می‌مانند.

یک استاد فقه و حقوق بابیان اینکه اهمیت نقش مادر بودن و اینکه مادران، اولین و آخرین معلم برای فرزندان و یکایک افراد جامعه هستند، گفت: احترام و منزلت زنان باید احیا شود و شاهد صحنه‌های تأسف باری مثل ناتوان جلوه دادن زنان در جامعه یا مثلاً تمسخر رانندگی خانم‌ها نباشیم.

«فریبا ابوطالبی» تصریح کرد: عموم مردم در جامعه اسلامی و مطابق فرامین دینی باید برای زنان حق تقدم قائل باشند، چراکه آن‌ها وظایف خطیری در تربیت فرزندان و نهاد خانواده بر عهده‌دارند،‌ مثلاً مادری که کودک در بغل برای انجام کار اداری مراجعه کرده یا در صفی ایستاده باید در فرهنگ ما حق تقدم داشته و درخواستش زود اجابت شود.

وی با اشاره به ماده 29 قانون اساسی و نص صریح قانون بر حق برخورداری از تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی و بی‌سرپرستی بیان کرد: زنان سرپرست خانواده و زنان خانه‌دار باید از مزایای بیمه و حقوق بازنشستگی برخوردار شوند و این مزایا باید طوری برقرار شود که کرامت آن‌ها حفظ‌شده و حالت صدقه‌ای نداشته باشد.

«ابوطالبی» ادامه داد: حق بیمه خانم‌ها بعد 20 سال و امکان بازنشستگی، قطعاً سبب افزایش امید به زندگی در زنان شده و کیفیت تربیت فرزندان و نشاط اجتماعی خانواده را بالا می‌برد.

 

این پژوهشگر اجتماعی با اشاره به نقش زنان در بقا و تجدید نسل و سفارشات مسئولین نظام به فرزند آوری تاکید کرد: باید تسهیلاتی اختصاص یابد تا زنان از بابت بزرگ کردن فرزند و مخارج کودک داری و زایمان هیچ مشکلی احساس نکنند، مثلاً اختصاص 2 سال بیمه بیکاری و اختصاص تسهیلات زایمان رایگان و درمان کودک می‌توان دغدغه ذهنی خانم‌ها از زایمان و ترس از هزینه‌ها را کاهش دهد.

«ابوطالبی» در پایان خاطرنشان کرد: باید دغدغه اقتصادی زنان و امنیت روحی آن‌ها تأمین شود تا بتوانند با فراغ خاطر به تربیت فرزندان بپردازند و دغدغه معیشتی و ترس از آینده با تأمین حداقل‌های زندگی از بین برود و بتوانند با آسودگی علاوه بر وظایف همسری و تربیت فرزندان به فعالیت‌های فرهنگی و فوق‌برنامه نیز بپردازند تا آرامش روحی داشته باشند.

 

 

ابوطالبی

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-A

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41