امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2120

 تجارتی به اسم قبر/ به ازای هر یکسال زنده ماندنتان عوارض دهید

بدنبال شیوع کرونا و روند افزایشی مرگ و میرها بازار داغ  و تجارت پر سود"قبر" هم رونق گرفته است و با وجودی که مردم امروز هزینه خورد و خوراک خود را با سختی تامین می کنند به غیر از تحمیل هزینه های سنگین بیماری و بیمارستان بدنبال داغ عزیزانشان باید به فکر تامین هزینه های میلیونی برای خرید قبر باشند.

به گزارش خبرنگار با خبر باش، سالهاست که قبرهای چند طبقه ای جای قبرهای یک طبقه ای را گرفته است و خانواده ها با فوت عزیزانشان مجبور به پیش خرید یک تا چند طبقه از قبر می شوند.

 و به جهت اینکه امکان خاک کردن سه فرد غریبه در یک مکان مشترک روی یکدیگر نیست، اجبارا خانواده ها زیر بار پیش خرید قبر می روند.

در همین راستا ضمن اینکه خانواده ها بالای 12 میلیون تومان باید هزینه کنند تا ضمن دفن اموات خود، تن به پیش خرید بدهند سالانه باید به ازای اینکه زنده اند نیز باید عوارض به باغ رضوان بدهند.

به این صورت که دو سال گذشته مصوبه ای در شورای اسلامی شهر اصفهان تصویب شد و از افراد که قبر پیش خرید کردند به ازای نگهداری آن باید 1 میلیون ریال عوارض بدهند حال اینکه یک حفره خاکی چه هزینه نگهداری دارد.

ضمن اینکه هزینه های میلیونی گزافی که به ازای خرید قبر و سنگ قبر از خانواده های عزادار در بدترین شرایط دریافت می شود به راحتی می توان هزینه های جاری ارامستان را از جمله آب و برق و گاز و حقوق پرسنل باغ رضوان را از کارمند و قبر کن ومرده شور و نظافتچی و غیره را بپردازد  و سالانه درآمد زا هم باشد .

هر سال دیرتر فوت کردن و زنده ماندن بیشتر  که  انگار به کام متولیان آرامستان و شهرداری اصفهان و اعضای شورای شهر خوش نیامده  بهانه ای شده  با مصوبه دریافت عوارض از قبرهای که به اجبار به عنوان پیش خرید به مردم تحمیل کرده اند را بسازند و در این اقدام غیر عقلانی مشارکت کنند و از افرادی هم که 20 تا 30 سال پیش قبر خریده اند، 3 میلیون دریافت کرده  و بازماندگان را دچار چالش کنند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با گلایه از اینکه دریافت مبالغ 2 تا 3 میلیون از افرادی که 20 تا 30 سال پیش قبر پیش خرید کردند، خلاف قانون است و باید هزینه آنها عودت داده شود، گفت: در انتهای سال ٩٨ سازمان آرامستان لایحه افزایش نرخ خدمات خود را به شورای اسلامی شهر ارائه کرده که در آن کد درآمدی با عنوان هزینه نگهداری قبور اضافه شده بود و بر اساس آن اگر فردی که قبر خریداری کرده تا دو سال از آن استفاده نکند باید هر سال برای نگهداری از آن به مبلغ یک میلیون ریال به سازمان آرامستان‌ها عوارض بپردازد. شورای اسلامی شهر نیز با در نظر گرفتن شرایط موجود این مورد را مصوب و به شهرداری ابلاغ می‌کند.

قابل ذکر است از سوی دیگر شاهدیم بحران اقتصادی افرادی را به فکر خرید وفروش قبر انداخته که به جهت سند دار کردن قبور قطعا بدون لابی با متولیان آرامستان ها و افراد دخیل در حوزه آرامستان امکان این کار نیست .

هر چند در اصفهان مثل تهران شاهد قبرهای لاکچری و احداث اتاقک های خانوادگی نیستیم و تفاوت غنی با فقیر خیلی مشهود نیست  اما تفاوت طبقه مرفه با فقر  با انداختن سنگ قبرهای چند 10 میلیونی در قطعات آرامستان باغ رضوان اصفهان مشهود است.

خبرنگار: عاطفه قلع ریز 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41