امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 602

 تشدید فضای ناآرام اجتماعی در سودان

افزایش بی رویه قیمت ها، کاهش قدرت خرید عمومی، سرکوب فعالیت های اجتماعی و سیاسی و دستگیری چهارتن از فعالان سیاسی در روزهای اخیر از جمله عوامل افزایش فضای پرتنش اجتماعی و سیاسی در سودان عنوان شده است.
بر اساس این گزارش،‌ نهادهای امنیتی سودان چهار تن از رهبران مخالفان از جمله صدیق یوسف یکی از رهبران ائتلاف مخالفان علیه عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور را دستگیر و روانه زندان کردند.
نیروهای امنیتی سودان علاوه بر یوسف، محمد ضیاء الدین سخنگوی ائتلاف ملی ، منذر ابوالمعالی و طارق عبدالمجید دو عضو ائتلاف را نیز دستگیر کرده اند.
ناظران سیاسی بر این باورند که موج نارضایتی های عمومی در سودان پس از آن شدت یافت که سیاست های اقتصادی و اجتماعی غلط دولت و نیز سیاست محدود ساختن فعالیت عمومی شهروندان از سوی دولت، طراحی و تدوین شد.
بر اساس اعلام کارشناسان اقتصادی، در صورت اجرای کامل اصلاحات موردنظر دولت در حوزه اقتصاد کلان، هزینه های جانبی دولت بر شهروندان و نیز افزایش تورم و گرانی در این کشور آفریقایی افزایش خواهد یافت. 
بر اساس گزارش های منتشره، نهادهای مدنی این کشور در بیانیه ای تاکید کردند که به هیچ عنوان زیر بار تصمیمات جدید دولت نخواهند رفت و به تلاش خود برای وادار ساختن رییس جمهوری به تجدیدنظر درباره افزایش قیمت حامل های انرژی (برق و بنزین) ادامه خواهند داد.
بر اساس گزارش های منتشره، شهرهای خارطوم، 'عطبره'، 'ودمدنی' و 'نیاله' (مرکز استان دارفور جنوبی) از جمله مناطقی بودند که مردم این کشور دست به اعتراض علیه سیاستهای اقتصادی دولت سودان زدند.
بر اساس این گزارش، افزایش اعتراض های مدنی در حالی در سودان شدت یافته که هزاران نفر از مردم این کشور خواستار لغو سیاست های ریاضتی و توقف اصلاحات مورد نظر دولت خارطوم هستند.
'ابراهیم حمید' مشاور ارشد رییس جمهوری سودان پیشتر تاکید کرده بود: اقتصاد ریاضتی مورد نظر دولت در جهت تامین نیازهای اقشار ضعیف تر جامعه قابل ارزیابی است و این اقدام ها با هدف کاهش هزینه های جانبی اجرایی شدن اصلاحات اقتصادی بر این اقشار، صورت پذیرفته است.
بر اساس این گزارش، دانشجویان٬ استادان، اصحاب رسانه و فعالان سیاسی و اجتماعی از جمله کسانی هستند که از سوی نیروهای امنیتی سودان برای سرکوب اعتراضات، شناسایی و دستگیر شده اند.
بر اساس گزارش های منتشر شده، افزایش قیمت حامل های انرژی (برق و بنزین)، کاهش قدرت خرید مردم و ناکارآمدی سیاست های اقتصادی دولت سودان از جمله محورهای مورد اشاره معترضان در روزهای اخیر، عنوان شده است. 
روزنامه سودان تریبون پیشتر در گزارشی نوشته بود: اعتراض های مردمی در خارطوم در پی افزایش قیمت حامل های انرژی از سوی دولت این کشور به مرحله هشدار رسیده است.
این گزارش افزود: سیاست های غلط اقتصادی موجب شده که دولت سودان با افزایش قیمت حامل های انرژی، فشار مضاعفی بر مردم وارد کند.
روزنامه سودان تریبون در ادامه و با اشاره به افزایش تدابیر امنیتی در مناطق گوناگون سودان، یادآور شد: تداوم اعتراضات مدنی در کشور که با چالش های زیادی روبرو است، می تواند موجب خشونت و درگیری های بیشتر و متعاقبا تشدید تنش های داخلی شود.
در همین خصوص، نیروهای امنیتی سودان با حمله به دفتر سه روزنامه اصلی این کشور، شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی را دستگیر و روانه زندان کردند.
بر اساس اعلام منابع آگاه، دولت سودان از نیروهای امنیتی این کشور خواسته است با سرکوب تظاهرات، راه را برای اجرای سیاست های جدید اقتصادی هموار سازند.
 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41