امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 176

 تهدید ایران از سوی کری پس از دو سال مذاکره با ظریف

پس از آن که مجلس سنای آمریکا تمدید تحریم های ایران را تصویب کرد، با واکنش های قاطع در داخل ایران روبرو شد.

تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران با توجه به دستیابی به توافق هسته ای، بدعهدی و نقض آن از سوی آمریکا محسوب می شود اما مقامات این کشور با استدلال خود اعتقاد دارند تصویب تمدید تحریم ایران در سنای آمریکا نقض برجام نیست.

این مصوبه باید به امضای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم برسد، در همین زمینه کاخ سفید اعلام کرده که او این قانون را برای اجرا امضا خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید جاش ارنست در همین زمینه مدعی شد؛ تمدید تحریم های ایران نقض برجام نیست و رئیس جمهور قصد دارد آن را امضاء کند. 

جمهوری اسلامی ایران هم پس از اقدام آمریکا در نقض برجام که اکنون امضای اوباما هم بر قانون تمدید تحریم ها محرز شده است، واکنش های صریح و قاطعی نشان دادند.

پیش از این که قانون تمدید تحریم های ایران به تصویب سنای آمریکا برسد، رهبر معظم انقلاب اسلامی هنگامی که این قانون در سنای آمریکا در حال بررسی بود، تصویب آن را نقض برجام دانستند و اعلام کردند که در قبال اقدام آمریکا جمهوری اسلامی ایران واکنشی قاطع نشان خواهد داد.

پس از آن که این قانون در سنای آمریکا تصویب شد، یک وحدت و همبستگی نسبی در زمینه نقض برجام از سوی آمریکا در ایران شکل گرفت.

اکثریت دیدگاه ها و نظرات در داخل کشور اعتقاد دارند که اقدام آمریکا نقض توافق هسته ای است، البته اندک افرادی هم هستند که چنین دیدگاهی ندارند.

حتی اعضای اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای هم، چنین اعتقادی دارند و حتی می گویند از زمان اجرای برجام که اکنون یکسال از آن می گذرد تاکنون تحریم هایی که برای بار سوم تمدید شده همزمان با اجرای برجام ادامه داشته است که این کار هم اگر تحریم های مرتبط با برجام از آن حذف نشود نقض برجام خواهد بود.

رئیس جمهور کشورمان هم امروز در آیین روز دانشجو در جمع دانشجویان بار دیگر تأکید کرد که اقدام آمریکا در تصویب تمدید تحریم های ایران نقض برجام است و پاسخ مناسبی به آن خواهیم داد.

قرار است فردا کمیته نظارت بر برجام تشکیل جلسه دهد و نوع پاسخ جمهوری اسلامی ایران به اقدام آمریکا در این جلسه روشن شود.

برخی منابع آگاه گفته اند که واکنش و پاسخ ایران به نقض برجام از سوی آمریکا متحیر کننده خواهد بود.

برخی مقامات آمریکا هم سکوت نکرده و افرادی مانند جان کری وزیر خارجه این کشور تهدیداتی را علیه ایران مطرح کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در این یکسال گذشته همه تلاش خود را انجام داده تا تعهداتش را در برجام انجام دهد و این امر بارها از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید شده است.

پاسخ اعتماد ایران به توافق هسته ای به ویژه آمریکا با تهدید جان کری داده می شود.

وزیر خارجه آمریکا گفته است؛آمریکا گزینه‌های لازم برای برخورد با ایران در صورت نقض برجام را در اختیار دارد.

او البته ادعا کرده است که توافق هسته ای باعث تضمین صلح و امنیت در منطقه و جهان شده در حالی که هم اکنون منطقه غرب آسیا به خاطر وجود گروه های تروریستی تکفیری که از حمایت های کاخ سفید و برخی کشورهای مرتجع عربی منطقه برخوردارند، چند سال است روی خوش امنیت را ندیده است.

تهدیدات آمریکا از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون وجود داشته و حتی زمانی که ایران و آمریکا بر سر موضوع هسته ای پشت میز مذاکره نشستند، آمریکایی ها همواره از حربه تهدید نظامی علیه ایران بهره می بردند اما هیچگاه جرأت عملیاتی کردن تهدید خود را نداشتند چرا که آمادگی کامل نیروهای مسلح کشورمان عامل بازدارنده مقابل تهدیدات است.

جان کری در بخش دیگر سخنانش در اجلاس سابان توافقنامه هسته‌ای با ایران را معاهده‌ای دائمی خواند.

اگر این توافق دائمی است، نمیتواند تنها یکطرفه باشد و ایران اجرا کننده آن، بلکه برای دوام توافق هسته ای باید همه طرفهای توافق به ویژه آمریکا پایبندی خود را اثبات کنند.

با توجه به اقدام دولت اوباما علیه برجام که کمتر از دو ماه به دوران ریاست او می گذرد، دولت آینده آمریکا چه بلایی سر برجام خواهد آورد؟ 

ایران هم گزینه های زیادی برای پاسخ به نقض برجام و تهدید دارد، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیداری که خانواده های شهدای مدافع حرم با ایشان داشتند فرمودند؛ «  افتخار جمهوری اسلامی، امروز این است که ما در مجاورت مرزهای رژیم صهیونیستی و بالاسر آنها نیرو داریم: نیروهای حزب‌الله یا نیروهای مقاومت یا نیروهای اَمَل. اینکه اینها این‌قدر ناراضی هستند و میگویند جمهوری اسلامی چرا دخالت میکند، به این خاطر است؛ ما امروز آنجا بالاسر اینها نیرو داریم. این خیلی افتخار بزرگی برای اسلام و جمهوری اسلامی است. جوانهایی که رفتند به سوریه و عراق و عمدتاً به سوریه، این بصیرت را داشتند. یک عده‌ای امروز اینجا نشسته‌اند در خانه و نمیفهمند که قضیه چیست.»

پاسخ دو سال مذاکره میان ایران و آمریکا و طریف و کری و سرانجام توافق هسته ای نباید تهدید وزیر خارجه آمریکا باشد.
 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41