امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 1636

 جراحی لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی نوعی روش جراحی نوین است که طی آن، بدون باز کردن شکم، حفره داخل شکم و لگن کاملا روشن و نمایان می‌شود. 

حتما شما هم مطالبی درباره لاپاراسکوپی شنیده‌اید، اما شاید به درستی ندانید معنای این کلمه چیست، چه مزایایی دارد و چه عوارضی ممکن است برای فرد ایجاد کند. 
لاپاراسکوپی نوعی روش جراحی نوین است که سابقه تاریخی ان به حدود 100 سال پیش برمیگردد. البته اولین عمل جراحی کیسه صفرا به این روش در سال 1985 میلادی , یعنی حدود 30 سال قبل در کشور المان و سال 1987 در فرانسه انجام گرفت.
این نوع جراحی، یک روش درون‌بین است که طی آن، بدون باز کردن شکم، حفره داخل شکم و لگن کاملا روشن و نمایان می‌شود. در این روش به کمک تلسکوپی که همه چیز را بزرگنمایی می‌کند، جراح دید بهتری خواهد داشت و از این طریق می‌توان بیماری‌های مختلفی را تشخیص داد و آنها را درمان کرد.
محاسن ومعایب لاپاراسکوپی
مهم‌ترین سوالی که در این زمینه برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاراسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد. 
با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی اسکار عمل کوچک‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشکلات پس از عمل نیز کمتر باشد. این مساله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد. 
یکی از فواید لاپاراسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال برای انجام عمل جراحی کیسه صفرا به روش قدیمی (باز) اندازه برش حدود 10 سانت است، در حالیکه در روش بسته مجموعه برش هاحداکثر 2/5 سانت است. 
این مساله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد. احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است. 
در هنگام انجام اعمال لاپاراسکوپی در جهت ایجاد فضای مناسب ، گاز (Co2) بداخل محوطه شکم وارد میکنیم که این باعث میشود تا بخوبی بتوانیم تمامی احشائ شکمی را تنها با ایجاد یک یا دو برش نیم تا 1 سانتی ملاحظه کنیم. به این کار لاپاراسکوپی تشخیصی میگوییم. این در حالیست که برای انجام همین عمل نه چندان پیچیده به روش قدیمی باز طول برش باید حدود 15 سانت و یا حتی بیشتر باشد.
بعلاوه در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاراسکوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است خیلی از بافت‌ها بخوبی دیده نشود. 
چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاراسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌کند.

دکتر مهدی فشارکی زاده 

فوشیپ جراحی لاپاراسکوپی، کولون و  رکتوم از آمریکا 
متخصص و جراح گواتر ، پستان ، سرطان و دستگاه گوارش هیئت علمی دانشگاه 

اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 309

تلفن : 32240819-031                         32231990-031

 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41