امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 4
 تعداد بازدید - 2367

 گرانی نهاده های دامی مرغ ها را به خودخوری وا داشت

به علت کمبود نهاده های دامی و افزایش قیمت چندین برابری نهاده های دامی امروزه شاهدیم تخم مرغ های که تبدیل به جوجه نشده اند و نطفه جوجه ها و حتی پوسته تخم مرغ که روزی دور ریز میشد یا برای تقویت کود استفاده میشد، به عنوان خوراک دام استفاده می شود.
به گزارش خبرنگار باخبرباش ، با توجه به اینکه نهاده های دامی وارداتی است امروزه با کمبود این نهاده ها مواجهیم و از سوی دیگر قیمت های گزاف آن باعث شده که بسیاری از دامداران و مرغداری ها ناتوان از خرید نهاده ها اقدام به استفاده از تخم مرغ هایی کنند که به جوجه تبدل نشده و همچنین نطفه جوجه ها به خوراک دام و طیور درمی آید و این در حالی است که امروزه حتی با کمبود و کاهش شدید پوسته تخم مرغ در بازار مواجهیم.
امروزه نطفه مرغ هایی که تبدیل به جوجه نمی شوند با پوسته تخم مرغ تبدیل به خمیر و برای غذای مرغ ها استفاده می کنند.
هر چند این موضوع از سوی مرغداری ها تکذیب نشد اما مدیر عامل انجمن صنفی مرغداری های اصفهان این کار را به صرفه  ندانست و افزود: درشرکت های تخم گذار وقتی جوجه یکروزه از تخم در می آید 50 درصد فروش هست 50 درصد که خروس است مصرف انسانی ندارد و تبدیل به پودر گوشت  و خوراک دام میشود.
بهزاد پاکزاد در این ارتباط به خبرنگار باخبر باش اظهار داشت: با توجه به کمبود و گرانی نهاده های دامی، ضایعات ماکارانی،  بیسکویت، گندم و حبوبات مثل نخود ، باقلا و کشک به خوراک دام در می آمد.
وی بیان داشت: در حال حاضر قیمت ذرت در بازار آزاد از 1500 به 4500 رسیده و سویا از کیلویی 3 هزار تومان به 17 هزار تومان رسیده است و مرغدار توان خرید نهاده های دامی در بازار آزاد ندارد.

پدیده خودخوری در مرغداری ها 
مدیر عامل انجمن صنفی مرغداری های اصفهان گفت: به علت گرانی و کمبود نهاده های دامی پدیده خودخوری در مرغداری ها هست و زمانی که پروتئین کافی به مرغ ها نرسد  و در محیطی پر نور قرار گرفته شود ، کم نمکی و تراکم زیاد مرغ ها از عوامل خود خوری در  مرغداری ها است.
وی بیان داشت: در پدیده خودخوری مرغ به مرغ نوک می زند و با یک نوک زدن خون می آید و تمام مرغ ها عکس العمل نشان می دهند و پدیده هم خواری رخ می دهد.
پاکزاد  از تعلطیلی 60 درصدی مرغداری ها در زمان حاضر خبر داد و افزود : در حال حاضر  هر یک کیلو مرغ  20 هزار تومان برای مرغدار در می آید و این اصلا صرفه اقتصادی برای نگهداشتن مرغداری ندارد.
وی بیان داشت: با توجه به اینکه در مرغداری ها تلفات معمولی است و زیاد نیست به همین دلیل امکان اینکه مرغ تخم گذار را تبدیل به پودر گوشت کنند بسیار ضعیف است.

منبع خبر :  
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41