امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 1
 تعداد بازدید - 2105

 خانه ای برای خبرنگارها یا بر ضد خبرنگارها / وقتی انتخابات خانه مطبوعات رنگ سیاسی به خود می گیرد

انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات استان اصفهان همزمان با سطح کشور در حالی برگزار میشود که نقطه تمایز این دوره با دوره های قبل، سیاسی شدن آن است.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، عاطفه قلع ریز، خانه مطبوعات که سالهای سال مستقل عمل می کرد در سه سال اخیر تحت لوای ارشاد قرار گرفت و شکل دولتی به خود گرفت.

هر چند در این میان موافق و مخالفان بسیاری شاهدیم اما نه چهره مستقل آن به نفع خبرنگاران تمام شد و نه چهره دولتی و تخصیص بودجه چند ده میلیونی ارشاد به خانه دردی را از خبرنگاران دوا کرد به طوری که امروزه خبرنگاران با انبوهی از مشکلات مواجه هستند که نه مدیر کل ارشاد اسلامی اصفهان طی دوران های مختلف پاسخگو بوده است و نه خانه مطبوعات طی دوران‌های مختلف و در طول فعالیت کاری از اول ، خود را ملزم می دانسته زیرا که همواره نقش داعیه مهربان تر از مادر را بازی می کرد.

بدنبال شکل دولتی خانه مطبوعات شاهد چارچوب و قانون مندی بیشتری در خانه هستیم و استقبال برای ورود به هیئت مدیره خانه مطبوعات برای اولین بار به نقطه اوج خود رسید و برای این دوره از هیئت مدیره بالغ بر 45 نفر در سطح استان اصفهان اعلام نامزدی کردند.

نامزدهای انتخاباتی بعضا به شکل مستقل و حتی در قالب لیست بندی ورود پیدا کردند .

ورود حزبی و سیاسی در انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات تا چه اندازه در روند یا ممانعت از پیشروی کار اثر گذار خواهد بود نیاز به پایش دارد اما آنچه مهم است اینکه تمام رسانه ها خواه ناخواه به یک طیف سیاسی گرایش دارند و همین مسئله استقلال رسانه ها را زیر سوال برده است .

در این میان بی اطلاعی خبرنگار از علم سیاسی گاهی آسیب زا شده است زیرا تا اگاه به خط فکری و مشی سیاسی در جامعه ای که به سیاست گره خورده است نشود نمیتوان صحت و سقم یک مطلب را بفهم و تار را از پودش تفکیک دهد.

انچه تاسف بار است اینکه در این دوره از خانه مطبوعات جایی برای عرض اندام و حضور خبرنگاران به عنوان کاندیدا و نامزدی در بخش خبرنگاران نبود و بزرگترین مانع آن اشکال قانونی اساسنامه خانه مطبوعات است.

 

حاشیه قرار دادن خبرنگاران به نفع چه کسانی است؟

 چند سال پیش به هنگام تصویب اساسنامه، عده ای از خبرنگاران تصویب آن را دارای اشکال وبرضد خبرنگاران می دانستند اما چون در مجمع عمومی به شور گذاشته شد، شکل قانونی گرفت.

مطابق با اساسنامه مذکور صرفا خبرنگارانی می توانند در بخش خبرنگار کاندیدا شوند که بیمه رسانه باشند و این در حالی است که عمده خبرنگارانی که شغل و حرفه اصلی آنها طی سالیان سال خبر بوده است به علت زیر بار نرفتن کارفرما برای بیمه، تحت پوشش بیمه هنرمندان، نویسندگان و پدیدآورندگان کتاب قرار گرفتند بیمه ای که اگر چه خبرنگارانی که وقتی داد بیمه زدند، ارشاد بیمه هنرمندان را پیشنهاد داد و امروز مطابق با اساس نامه هیچ یک از خبرنگاران تحت پوشش بیمه هنرمندان حق ثبت نام نداشتند و حقوقشان به رسم قانون ضایع شد.

این مسئله که گلایه و اعتراض بسیاری از خبرنگاران را در پی داشت خواستار تغییر اساسنامه به شکل دو فوریتی شدند.

البته تمام ماجرا و ظلم به خبرنگاران به اینجا ختم نمی شود و رسما بخشی از خبرنگارانی که تحت پوشش بیمه رسانه هستند از فامیل های نزدیک و درجه یک کارفرماها هستند، افرادی که شاید سابقه خبری و نویسندگی یا ندارند، یا در یک دوره کوتاهی به شکل نمایشی ورود پیدا کردند و با چند بار شرکت در همایش ها و نشست های خبری و چند مطلب خبری که هیچ دخل و تصرفی در نوشتار ان ندارند و تنها نامشان به عنوان نویسنده حک شده است، خبرنگار نما شدند.

و دقیقا همین افراد موفق به ثبت کاندیدا به عنوان خبرنگار شدند و اکثر خبرنگارها یا از نامزدی خود منصرف یا مجبور به حضور  در بخش بازرس شدند.

و مطابق با همین اساسنامه که دارای نواقص زیادی قانونی است، بازرس حق رای ندارد یعنی عملا خبرنگارهایی که عمر خود را در خبر گذراندند و با پوست و گوشت و استخوان خود مشکلات حرفه خبری را لمس کردند، در این دوره از انتخابات خانه به حاشیه رفته اند.

اما اینکه حاشیه قرار دادن خبرنگاران به نفع چه کسانی است؟

مطابق با این اساسنامه خانه مطبوعات در کشور نه برای خبرنگار بلکه بر ضد خبرنگارها قرار دارد و لازم است متولیان اصلی خبر و وزارت ارشاد در خصوص این بی قانونی پاسخگو باشند.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41