امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2416

 خاویارهای تولیدی در اصفهان به دست چه کسانی میرسد

امسال بالغ بر 30 کیلوگرم خاویار در دو مزرعه پرورشی در استان اصفهان تولید می شود و این در حالی  که خاویارهای تولیدی وارد سطح عرضه و بازار استان نمی شود.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، با وجودی که در گذشته تنها مرکز تولید خاویار در کشور از دریای خزر بوده است و در طی سالهای اخیر دو سرمایه گذار در آران بیدگل و کاشان به خاطر شرایط مناسب  و داشتن منبع  دائمی آب شور و  جوو گرم که دو شرط لازم وکافی برای تولید خاویار است، وارد این عرصه شدند اما اینکه خاویارهای تولیدی به دست چه کسانی می رسد قدری جای تامل دارد.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه در اصفهان سالن های استحصال و فراوری برای ماهی نداریم، ادامه داد: خاویارهای تولید شده در اصفهان به شمال انتقال پیدا می کند و پس از استحصال و فراوری شده بسته بندی می شود و به مصرف داخلی وخارجی در می آید.

عباسی در پاسخ به این سوال که آیا در بازارهای اصفهان خاویار عرضه می شود، گفت: فروش و عرضه محصولات به دست جهاد کشاورزی نیست و پس از تولید،  عرضه خاویار توسط  بخش خصوصی صورت میگیرد.

آنچه قابل توجه است که خاویارهای تولید شده چه در دریای خزر و چه در مزارع پرورشی اصفهان از قبل پیش فروش شده و توسط یک نفر در سطح استان خریداری و در قالب بسته بندی به شکل عمده صادر یا به اشخاص خاصی به فروش می رسد.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اضافه کرد: تولید خاویار چون زمان بر است و باید 7 تا 8 سال صبر کرد که به خاویار رسید بنابراین کمتر کسی اقدام به سرمایه گذاری در خاویار میکند.

وی از تولید بین 10 تا 20 کیلوگرم خاویار تا پایان سال خبر داد و اضافه کرد: خاویار ارزش غذایی بالایی دارد وبه جهت داشتن امگا3 از بسیار بیماریها جلوگیری میکند.

عباسی گفت: مزارع پرورش خاویار در اصفهان از سال 89 و 90 شروع به کار کردند و سال 97 بالغ بر 5 تا 6 کیلوگرم خاویار تولید شد.

قابل توجه است که خاویارهای تولید بیشتر شکل صادراتی دارد و  هیچ گاه به دست مصرف کنندگان داخلی و در بازار به عنوان یک منبع غذایی غنی عرضه نشده است و اگر فردی خواهان مصرف خاویار باشد باید از طریق دلالان به خاویار دست یابد.

ماهیان خاویاری که بیشتر در دریای خزر صید می شد و در سطح دنیا خاویارهای ایرانی ارزش زیادی دارد اما آنچه قابل تامل است که ایرانی ها از این خاویارهای پر ارزش ایرانی هیچ سهمی ندارند.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41