امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 1
 تعداد بازدید - 3378

 خبرنگاران اعتراض کنند ما رسیدگی می کنیم/ اساسنامه خانه مطبوعات سفارش شده از اصفهان بود 

24 دیماه در حالی به طور همزمان شاهد انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات در 7 استان خواهیم بود که خبرنگاران خواستار اصلاح اساسنامه و حقوق پایمال شده خود در این دوره از انتخابات شدند.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، اگر چه به گفته معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، اساسنامه فعلی خانه مطبوعات که امروزه شکل کشوری به خود گرفته و بر اساس آن قوانین در حوزه خبرنگاران تصویب می شود، توسط  رسانه های اصفهان تنظیم شده و پیشنهاد خانه مطبوعات در آن زمان بوده است و وزارت ارشاد تنها نقش تایید کننده داشته است.

اصغر مختاری در ارتباط با گلایه خبرنگاران در خصوص ممانعت از کاندیداتوری آنها در بخش خبرنگاران، اعلام کرد: اساسنامه در طی این سالها چندین بار اصلاح شده است و اگر در دوره های مختلف خانه مطبوعات اشکالات مطرح شده بود، قطعا هم اکنون با این مشکل مواجه نبودیم .

وی با اشاره به اینکه ارشاد هیچ مخالفتی با اصلاح اساسنامه ندارد و صرفا نیاز است که خانه مطبوعات به عنوان یک شخصیت حقوقی ورود پیدا کند همانطور که طی این سالها چندین بار اساسنامه اصلاح شده است، بیان داشت: در حالت دوم خبرنگاران می توانند  اشکالات اساسنامه را در قالب نامه ای مطرح و اصلاحات آن را ذکر کنند و به امضای  خبرنگاران برسد که حتی اگر یک خبرنگار هم معترض به اساسنامه فعلی باشد و به ما اعلام کند قطعا پیگیر حقوق تضعیف شده آنها خواهیم بود.

حقوق خبرنگاران پر سابقه در این دوره از خانه مطبوعات برای نامزدی در جایگاه خبرنگار در حالی تضعیف شد که بسیاری از خبرنگاران پس از اجحاف در حق آنها مطابق با قوانین ناعادلانه یا از کاندیداتوری خود در جایگاه خبر انصراف دادند یا به بخش بازرسی هدایت شدند.

 

وعده پوچ به خبرنگاران و سرگردانی خبرنگاران بین خانه و ارشاد

در این میان عاطفه قلع ریز، یکی از چهره های  خبر  در حوزه رسانه با 17 سال سابقه خبری مستمر به علت داشتن بیمه هنرمندان، حق کاندیداتوری در بخش خبرنگار در این دوره از هیئت مدیره در حالی از وی سلب شد ومجبور به حضوربه عنوان نامزد در حوزه بازرس شد که در خصوص توجیه ارشاد اصفهان در مقابل بیمه رسانه مطرح کرد: در سالی که اساسنامه تنظیم شده است  وقتی عنوان بیمه رسانه آمده است، تنها بیمه هنرمندان موجود بوده است و منظور از بیمه رسانه، بیمه فرهنگ و هنر است و تنها دو سال است که  بیمه رسانه مطرح شده است و جالب آن است که در این دوره از انتخابات هیئت مدیره افرادی حق کاندیداتوری در بخش خبرنگاری دارند که صرفا بیمه رسانه دارند، حال یا خبرنگار باشند یا نه.

وی با بیان اینکه هر گاه خبرنگاران از نداشتن بیمه گلایه دارند، تنها پاسخ ارشاد به آنها بیمه هنرمندان است و  بیمه هنرمندان را تنها راه مطمئن و آسان برای داشتن پشتوانه وامنیت شغلی خبرنگاران عنوان می کند و این در حالی است که خبرنگاران تحت پوشش بیمه هنرمندان که امروزه بیشتر جامعه خبرنگاری  را شامل می شود  مطابق با اساس نامه خانه مطبوعات خبرنگار رسمی تلقی نمی شوند و حق نامزدی در بخش خبرنگار را ندارند.

 

قوانین حاکم بر خبرنگاران اشکالات قانونی دارد

مهدی ستوده ، خبرنگار صدا و سیما با 15 سال سابقه کاری و چهره آشنا در  رسانه اصفهان نیز یکی دیگر از خبرنگارانی است که حقوقش در بخش کاندیداتوری خبرنگاران تضعیف شد و مجبور به حضور در بخش بازرسی شد و به خبرنگار باخبرباش اعلام کرد: قوانینی که امروزه برای خبرنگاران تصویب شده است پر از اشکال است و نیاز به اصلاح اساسی دارد به طوری که خبرنگاران صدا و سیما با وجودی که هم پای دیگر خبرنگاران در سرما و گرما و در روزهای تعطیل و غیر تعطیل حضور دارند و اخبارشان در خبرگزاری صدا و سیما مثل هزار و یک خبرگزاری دیگر ثبت میشود اما امکان ثبت نام در خانه مطبوعات را ندارند و ارشاد اعلام کرد که باید از سوی یک هفته نامه نامزدی و کاندیداتوری خود را ثبت کند.

 

ضایع شدن حقوق خبرنگاران در این دوره از انتخابات هیئت مدیره خانه

محمد رضا کلاهدوزان ، خبرنگار روزنامه سراسری اطلاعات با سابقه بیش از 10 سال در عرصه رسانه نیز یکی دیگر از خبرنگارانی است که کاندیداتوری وی در حضور خبر از سوی ارشاد رد شد و برای حمایت از خبرنگاران مجبور به حضور در بخش بازرس شد در این ارتباط گفت: در این دوره از انتخابات هیئت مدیره خانه حق خبرنگاران ضایع شده است اما نمی توان پا پس کشید زیرا که باید ایستاد و اقدام به اصلاح اساسنامه خانه به نفع خبرنگاران کنیم.

استقبال پرشور از انتخابات خانه مطبوعات اصفهان 

انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات اصفهان برای دومین بار به شکل الکترونیکی برگزار می شود که در تاریخ 24 دی ماه ،  از هشت صبح تا 2 ظهر اعضای  تایید شده خانه مطبوعات استان حق رای دارند.

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه انتخابات خانه مطبوعات به دوره دوم کشیده نخواهد شد، افزود: مطابق با اساسنامه قبلی، مدت فعالیت هیئت مدیره 2 سال بود که با اصلاح ان به سه سال افزایش یافت.

وی با بیان اینکه اصفهان همواره در تمام حوزه ها سرآمده بوده است و تاکنون استقبال بالایی برای این دوره از انتخابات داشتیم، ادامه داد: خوشبختانه در 5 رسته، مدیرمسئول، سرپرست، خبرنگار ،  بازرس و نمایندگی خبرگزاری کاندیداها به حد نصاب رسیده است و حتی بیش از ان استقبال داشتیم به طوری که در بخش مدیر مسئول ظرفیت به جای 6 نفر، 10 نفر ثبت نام کردند  و در بخش روزنامه نگاران با ظرفیت 10 نفر، 12 نفر اعلام نامزدی کردند.

مختاری ادامه داد: در عرصه مسئولان نمایندگی 4 نفر نامزد شدند و پایگاه خبری 7 نفر  و بازرسین 12 نفر ثبت نام کرده بودند که یک نفر انصراف داد.

فراخوان انتخابات هیئت مدیره از  7 دی ماه تا نهم  صورت گرفت  و از روز 10 تا 19  دی ماه  اعلام نامزدی  انجام شد  و از 10 تا 22 شرایط اعلام نامزدی و رد صلاحیت ها صورت گرفت و از 17 تا 22 رسیدگی به اعتراضات نامزدها بود و از 10 تا 22 امکان انصراف نامزدها است و از 22 تا 24 امکان قطع موقت عضو گیری در خانه مطبوعات انجام می گیرد.

 

صاحبان رسانه به شکل خانوادگی کار خبری می کنند

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان در پاسخ به این سوال که امروزه غالب افرادی که تحت پوشش بیمه رسانه هستند، فامیل های کارفرما ها هستند، اعلام کرد:  اصحاب رسانه خانوادگی کار می کنند.

هر چند پاسخ معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بیشتر یک توجیه است و باید دانست که امروزه بسیاری از خبرنگاران به خاطر ترس از دست دادن کار، نوشته های خود را به اسم فامیل های صاحبان رسانه ثبت می کنند و ضعف رسانه ای اداره کل ارشاد استان باعث شده که امروزه اصحاب رسانه ما حقوق و جایگاه واقعی خود را نداشته باشند.

 امروزه اکثر جمعیت خبرنگارانی که شغل آنها خبر هست تحت پوشش بیمه هنرمندان هستند و باید برای این دست از خبرنگاران در اساسنامه خانه مطبوعات جایگاه تعیین شود و بیمه هنرمندان را به عنوان یک بیمه رسمی خبرنگاران ارج بنهند.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41