امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1142

 خیریه ای به رنگ کار و اشتغال

بیکاری عامل بسیاری از مشکلات کشور است، برای مبارزه با آن باید از کلیه امکانات و نیروها استفاده نمود. همچنین با توجه به نهادینه شدن بسیاری از موانع اشتغال، می باید مسائل آن را به تفکیک بررسی نمود تا بتوان در مورد اصلاح هریک به‌درستی تصمیم‌گیری کرد و به همت مردم و حمایت مسئولین و قانون گذاران می توان آمار بیکاری را در کشور کاهش دهیم . 

خیریه نذر اشتغال یکی از مراکزی است که مسیر خدمات خود را به سمت رفع این معضل سوق داده است و معتقدند همانگونه که برای درمان، غذا، پوشاک، بهداشت، مدرسه سازی و امورفرهنگی مذهبی نذر می کنیم بایستی در زمینه اشتغال و مهمتر از آن در زمینه فرهنگ اشتغال نذر کنیم.
واضح است در بسیاری از موارد دریافت هدایایی همچون غذا، پوشاک و درمان به صورت سنت درآمده و شخص دریافت کننده خیرات و نذورات، خودرا مستحق دریافت می داند، خواه این پرداخت از طرف خیریه های مردمی باشد و یا از طرف خیریه هایی که با بودجه عمومی اداره می شود. به هر حال در برخی از موارد این عمل ارزشمند به یک ضد ارزش تبدیل شده است و دریافت کننده خدمات و کالا دلیلی برکارکردن و بهبود شرایط زندگی خود نمی بیند و به این نتیجه رسیده که  اگر کاری انجام دهد ،شاید مستمری اش قطع شود.از طرف دیگر خیرین هم تغییر روش نداده و با توجه به عدم علاقه به پایان دادن و پرداخت بدون زحمت،بازهم به همین روش سنتی عمل می کنند. 
ساده تر بودن اداره یک خیریه پخش پوشاک وغذا و خدمات نسبت به خیریه اشتغال دلیل ایجاد بیشتر آنها شده ، به گونه ای که مثلا برای اداره کردن یک خیریه پخش، کافی است چند نفر امین  ، روزی چندساعت وقت صرف نموده و مسئولیت شناسایی و تقسیم هدایا و کمک ها را انجام دهند ، درحالیکه برای ایجاد و استقرار یک خیریه اشتغال تلاش و تخصص کارآفرینی و مدیریتی نیاز است تا بتوان کاری تاثیر گذار و مداوم  انجام داد. افراد تحت پوشش یک خیریه پخش اگر توانایی کار هم داشته باشند ، خدمات و کالا را دریافت می کند و می گویند: خداوند پدر و مادرت را بیامرزد و خیرت دهد که این اجناس را به این راحتی در اختیار من گذاشتی و خیرین  هم احساس خوبی دارند  اما درخیریه اشتغال شخصی که می تواند کار کند  باید از توانایی هایش استفاده کند تا دستمزد زحمتش را  دریافت نماید و حتی حرفه ای را یاد بگیرد . خیریه های اشتغال تنها 2 درصد از خیریه های موجود را به خود اختصاص داده اند که خود نشانگر سخت تر بودن اداره چنین خیریه هایی است و همه باید تلاش کنیم که حرکتهای خیرین و مددجویان به این سمت بیشتر سوق یابد.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41