امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 9946

 خیر اصفهانی برای زیستمندان کلاه قاضی علوفه نذر کرد

دو تن علوفه توسط دوستدار طبيعت به پناهگاه حيات وحش كلاه قاضي اهدا شد.

به گزارش باخبرباش ، نذر برای محیط زیست پدیده مبارک و زیبایی است که از اصفهان شروع شد. وقتی یک کشاورز نیکوکار و دوستدار محیط زیست در مرداد ماه امسال، ۷۰۰ کیلوگرم یونجه بسته بندی شده را نذر آهوان پناهگاه حیات وحش موته کرد، اولین خَیِّر محیط زیستی در کشور لقب گرفت که بر اساس باورهای دینی علوفه را برای آهوان در استان اصفهان نذر کرده است.
پس از انتشار خبر آن، چند کشاورز اصفهانی نیز این حرکت نیکوکارانه را تکرار کردند و به اهدای علوفه یا گندم به حیوانات دیگر دست زدند. برای مثال کشاورز دیگری 5/3 تن علوفه اهدا کرد و اواخر هفته گذشته فرد دیگری محصول بیش از پنج هکتار از زمین کشاورزی خود را به این آهوان اهدا کرد که 4 تن یونجه تازه از آن برداشت شد و توسط محیط‌بانان به پارک ملی کلاه قاضی انتقال یافت.
همچنین یک بانوی خیر اصفهانی مبلغ 500 هزار تومان به حساب یک کشاورز واریز کرد و حدود 600 کیلوگرم یونجه برای آهوان پارک ملی کلاه قاضی خریداری و در اختیار محیط‌بانان پارک گذاشت.
باز هم اصفهان و مردم خیر و طبیعت دوست آن خوش درخشیدند و 2 تن علوفه توسط دوستدار طبيعت به پناهگاه حيات وحش كلاه قاضي اصفهان اهدا شد.
مرتضي جمشيديان فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استان اصفهان از اهداي دو تن علوفه توسط شركت "كشت و دام نامفر" به مديريت "احمد نيل فروش زاده" به پارك ملي و پناهگاه حيات وحش كلاه قاضي اصفهان خبر داد.
وي افزود: ارزش تقريبي اين مقدارعلوفه حدود 2 ميليون و 600 هزار تومان است كه توسط اين دوستدار طبيعت به حيات وحش  پارك ملي و پناهگاه حيات وحش كلاه قاضي اصفهان اهداء شد.
ازابتداي تابستان امسال و بدليل شرايط خشكسالي حاكم بر منطقه، خيرين و دوستداران طبيعت در استان و سراسر كشور براي تعليف وحوش مناطق تحت مديريت محيط زيست اصفهان بخصوص پارك ملي و پناهگاه حيات وحش كلاه قاضي، علوفه هايي را اهدا و نذر اين كار كردند.
گفتنی است از دفتر حضرت آیت‌‌الله ناصر مکارم‌ شیرازی استفتاء "نذر علوفه برای وحوش" شده است که در ادامه می خوانید:
احتراما به عرض می‌رساند مدتی است که برخی از کشاورزان و خیران کشور بخشی از دسترنج خود را در قالب علوفه و خوراک به حیوانات رها در طبیعت کشور اهدا کرده‌اند؛ حیواناتی که با خشکسالی‌های اخیر در مضیقه قرار گرفته‌اند و یافتن غذا برایشان غیرممکن شده است. از سوی دیگر، یکی از نیکوکاران اصفهانی در اقدامی خیرخواهانه مقدار زیادی علوفه را نذر این حیوانات کرده است، امری که از آن می‌توان به عنوان «نذر یا وقف در راه محیط‌زیست» یاد کرد.نظر حضرتعالی درباره نذر یا وقف برای حیوانات چیست و آیا ترویج آن توسط علمای دینی و مسئولان جمهوری اسلامی ایران و رسانه‌ها جایز است؟
ایشان در پاسخ به این استفتاء چنین مرقوم فرمودند:
بسمه تعالی
با اهدای سلام
در صورتی‌که حیواناتی باشند که قابل ترحمند، نذر مذکور اشکالی ندارد.
ذکر یک خاطره از "محمدجواد خوبان"، خیر روستای سراور گلپایگان که 700 کیلو علوفه را نذر آهوان امام رضا (ع) کرد شنیدنی است:
وی درباره این اقدامش گفت:یک روز که با اتوبوس از اصفهان بازمی‌گشتم دیدم چند آهو کنار جاده ایستاده‌اند. اتوبوس در فاصله 50 تا 60 متری آنها نگه داشته بود و در پنج دقیقه‌ای که توقف داشتیم دیدم بچه یکی از این آهوها دو سه بار می‌خواست شیر بخورد، اما مادرش شیری نداشت. خیلی دلم سوخت و اشک از چشمانم سرازیر شد. با خودم گفتم این زبان‌بسته‌ها در این بیابان بی‌آب و علف چه دارند تا بخورند؟
خوبان که کارگاه بلوک‌زنی سیمانی دارد و سر و کارش با مصالح ساختمانی است، عنوان می‌کند: شکر خدا توانستم مقداری علوفه برای آنها بخرم و در اختیار یگان حفاظت محیط‌زیست قرار دهم. هرچند برخی از مردم این کار را مسخره می‌کنند، اما من کار خودم را می‌کنم.
او که 52 سال دارد و تنها آرزویش سلامتی و موفقیت فرزندش است، برای موفقیت فرزندش در آزمون سراسری مقداری علوفه نذر آهوان کرده و امیدوار است فرزندش نیز با تحصیل در دانشگاه به مردم و دیگر مخلوقات کمک کند. او می‌افزاید: پسرم هم بتازگی عیدی‌ها و پس‌اندازش را به من داد تا برای این حیوانات علوفه بگیرم.
پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی به مساحت 47 هزار و 184 هکتار در سال 74 به عنوان پارک ملی معرفی شد که در این منطقه 252 گونه گیاهی، 17 گونه پستاندار، 45 گونه پرنده و 11 گونه خزنده شناسایی شده است.
 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41