امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1038

 درد های مقعدی (1)

آیا می‌دانید چهار علت شایع درد ناحیه مقعد چیست؟

  1.  فیشر یا شقاق 
  2. همورویید ترومبوزه
  3. آبسه اطراف مقعد
  4. هرپس (تبخال مقعدی)

1.فیشر یا شقاق 

 یک یا چند پارگی طولی کوچک در ناحیه مقعد است. این عارضه بسیار دردناک است و اغلب همراه چند قطره خونریزی روشن استدرد بقدری زیاد است که بیماران اظهار می‌کنند چند روز غذا نمی‌خورند تا اجابت مزاج نداشته باشند بعضی گزارش می‌کنند که در توالت از شدت درد از حال می‌روند. یبوست شدید از شایع‌ترین علل ایجاد فیشر است.

علائم فیشر : درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد و یا سوزش ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

شقاق مقعد یک پارگی یا زخم سطحی( tear) در ناحیه آنودرم (پوشش سلولی مقعد) است. این زخم خطی، بصورت طولی در فاصله خط دندانه ای و پوست قرار دارد و چون این ناحیه گیرنده های حسی بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق العاده دردناک ایجاد می کند .

علت ایجاد شقاق :  ترومای ناشی از عبور مدفوع سفت و یا اسهال طولانی می باشد. همچنین مواردی مانند زایمان، سابقه جراحی مقعد و مصرف نابجای ملین ها نیز جزء علل این بیماری ذکر  شده اند. شقاق به دو گروه حاد و مزمن تقسیم میشود.شقاق طی 12 هفته اولی که ایجاد میشود از نوع حاد محسوب می گردد. شقاق حاد سبب اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد می گردد که خود منجر به افزایش درد، گسترش پارگی و کاهش خونرسانی به آنودرم میشود. این چرخه درد، اسپاسم و ایسکمی سبب عدم بهبودی زخم شده و شقاق مزمن بوجود می آید.

درمان شقاق مقعدی(فیشر ):
درمان های فیشر عبارتند از :
1-درمان های داروئی
2-درمان با امپول بوتاکس
3-درمان جراحی
-درمان با کرمها وانواع روشهای داروئی  در فیشر های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد

4- درمان با لیزر کم توان :

جدید ترین درمان شقاق است که هیچگونه عارضه ایی نداشته وکاملا بدون درد است.مرحله اول قبل از شروع درمان تشخیص صحیح بیماری است که نیاز به معاینه دقیقتوسط جراح دارد.

تصمیم گیری برای انتخاب نوع درمان نیز بسیار مهم است. جراح کولورکتال پس از معاینه دقیق بر اساس نتایج معاینه و درنظر گرفتن فاکتور های مختلف از بین چهار روش درمانی فوق الذکر برای هر بیمار یک یا چند روش را در نظر میگیرد.ادامه یا قطع روش های درمانی فوق بر اساس پاسخ بیماربه ان درمان  خاص خواهد بود. گاها لازم است دوره درمانی تکرارشود.

در کلینیک دکتر فشارکی زاده برای اولین بار در استان اصفهان لیزر در درمان بیماریهای کولورکتال منجمله شقاق مقعد مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر مهدی فشارکی زاده

فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی، کولون و رکتوم

 از کلینیک کلیولند امریکا عضو (SAGES & ASCRS)

2.jpg - 28.66 کیلو بایت

 

 

4.jpg - 79.98 کیلو بایت

5.jpg - 7.94 کیلو بایت2.jpg - 28.66 کیلو بایت

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41