امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 826

 راز شيرهاي سنگي پل خواجو

پل خواجو توسط 2 بنّا ساخته شده است كه قبرهاي آنها هنگام ورود از ضلع جنوبي در زير گنبد دوم با سنگ مرمر پوشانده شده كه هنگام غروب اگر از بالا به سايه پل نگاه كنيد مثل يك عقاب در حال پرواز است .

به گزارش نگاه کویر از باشگاه خبرنگاران شهر ، آداب و سنّت هر ملّتی فلسفه خاصّی دارد، اگر آن ملت علاوه بر قدمت از فرهنگ متعالی نیز برخوردار باشد آداب و سنّت آن بس ارزنده و آموزنده است. یكی از سنّت هاي باستانی مردم اصفهان كه گویا از عشایر و به خصوص عشایر بختیاری سرچشمه گرفته است، نصب شیر سنگی روی قبور بعضی از اشخاص بوده است كه امروز دیگر متداول نیست. این رسم كهن از این قرار بوده كه اگر پهلوانی یا مرد صاحب‌ نامی یا انسان فداكار و خیّری كه در جنگاوری یا تیراندازی و سواركاری شهرت و مقامی داشته، می‌مُرد، پس از مرگ، روی قبر او نسبت به اهمیّت و ارزش متوفی، سنگ زیبایی به شكل شیر كه سمبل شجاعت و مردانگی است،تراشیده و نصب می‌كردند.
شهر اصفهان سرشار از جاذبه هاي گردشگري ، جذّاب و البته مرموز است كه حكايتي همراه با علم و درايت در خود دارد .يكي از اين جاذبه هاي مرموز و باور نكردني شيرهاي سنگي پايين پل خواجو است .
در پايين پل خواجو شيرهاي سنگي وجود دارد كه در شب از طرف شمالي چشم جنوبي روشن است و از طرف مقابل هم همينطور، چشمان اين شيرها بين 2 گنبد در پايين پل در شب مثل يك شمع روشن در حال اشك ريختن با زاويه 45 درجه است .
اين پل توسط 2 بنّا ساخته شده است كه قبرهاي آنها هنگام ورود از ضلع جنوبي درزير گنبد دوم با سنگ مرمر پوشانده شده كه هنگام غروب اگر از بالا به سايه پل نگاه كنيد مثل يك عقاب در حال پرواز است ستون هايي در سمت شمالي هست كه خود بيانگر اين موضوع هستند .
پشت هر سنگ يك حرف هست كه بنّاي آن سنگ آن را حك كرده و در هر ستون قسمت هاي مثلث مانندي هست كه هم بادگير است و هم براي جلوگيري از تخريب پل در سيل ساخته شده و اگر در ستون اول شمالي سمت چپ حرف بزنيد فردي نزديك ستون اول جنوبي در سمت راست باشد صداي شما را مي شنود و براي همين است كه افرادي براي آواز خواندن به آنجا مي روند.
روي شيرهاي سنگي سمبل هايي از ورزش باستاني وجود دارد كه نشانه ورزش در قديم بوده همچنين در تخته سنگ طرف شمالي پل نزديك مجسمه شيري قبله نما به شكل آفتاب وجود دارد و مهمتر از همه، اين پل اگر به پيِ آن آب نرسد خراب مي شود و از جمله پل هايی است كه هر چقدر آب به آن برسد مستحكم تر مي شود.
در اصفهان بيش تر از هفت نماد شير سنگي وجود دارد كه هركدام تاريخچه طولاني و عجيب دارند كه در گزارشات بعدي به آنها خواهيم پرداخت .
ادامه دارد...

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41