امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2132

 رقابت آنکارا و تل آویو برای نفوذ در جمهوری آذربایجان

متن پیش رو در فارس منتشر شده  به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

 روزنامه عبری زبان «ماکور ریشون» در گزارشی به قلم «فازیت رابینا» شرق شناس اسرائیلی، نوشت که جبهه‎‌بندی میان ترکیه و رژیم صهیونیستی از لیبی به منطقه قفقاز کشیده شده است.

به نوشته وبگاه عربی۲۱، در این گزارش آمده است که این فرایند پس از آن رخ داده است که ناکارآمدی پهپادهای اسرائیلی که جمهوری آذربایجان خریداری کرده بر ملاء شده و تا کنون چندین فروند پهپاد صهیونیست‌ها با آتش نیروهای ارمنی سقوط کرده است. در این میان، مسیر «رجب طیب اردوغان» برای اختلاف افکنی میان باکو و تل آویو و فروش تجهیزات نظامی ترکیه به جمهوری آذربایجان نیز باز شده است.

به نوشته ماکور ریشون، از دو هفته گذشته ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شرایط جنگی به سر می‌برند و حساسیت این جنگ نه به منطقه «قره باغ» که از اوائل دهه نود قرن بیستم به اشغال ارمنستان درآمده بلکه به منطقه «تابوش» که حساسیت استراتژیک دارد، باز می‌گردد. چهار خط لوله نفتی از این منطقه نفت بخشی از اروپا و غرب آسیا را منتقل می‌کنند که یکی از آن‌ها رژیم صهیونیستی است و این رژیم ۶۰ درصد نیاز مصرفی خود را از خطوط نفتی باکو-تفلیس-جیحان تأمین می‌کند.

بنابراین گزارش، محافل امنیتی و نظامی اسرائیل سؤالاتی در خصوص دلیل وقوع این درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان و اینکه چرا در شرایط کنونی چنین رخدادی درگرفته است، دارند و برخی از کارشناسان صهیونیستی، مدعی آتش‌افروزی ترکیه در این میان هستند.

«فازیت رابینا» در ادامه نوشت که جمهوری آذربایجان و ترکیه سوای خطوط نفت، روابط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی دارند و «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه به باکو پیشنهاد دریافت کمک‌های نظامی را داده است.

در این میان اسرائیل که صنایع پهپادی خود را برترین در منطقه می‌داند، با تحرکات موفق ترکیه در عرصه پهپادی در لیبی مواجه شده و ترک‌ها توانسته‌اند برتری خوبی علیه نیروهای خلیفه حفتر به دست آورند و از این رو مسیر ترکیه برای ورود به عرصه درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان نیز باز شده است.

این روزنامه عبری زبان در ادامه نوشت که اسرائیل چنین می‌پندارد که ترکیه در دوره اردوغان در تلاش برای تبدیل به قدرت مرکزی در منطقه است و در حال حاضر نیروهای خود را در سوریه، عراق، قطر، سومالی و لیبی مستقر کرده و در عرصه انرژی نیز به دنبال نفوذ بیشتر است و تلاش دارد به الگویی برای آذربایجان تبدیل شود، مسأله‌ای را که اسرائیل را به سمت تلاش برای توسعه همکاری‌ها با باکو کشانده است.

بنابراین گزارش، برای سال‌های متمادی، ترکیه با نگرانی، همکاری‌های نظامی و اقتصادی اسرائیل با جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری با اکثریت شیعه را دنبال می‌کرد. اسرائیل در خلال سفر سال ۲۰۰۹ «شیمون پرز» به باکو تسلیحاتی به ارزش بیش از چهار میلیارد دلار به جمهوری آذربایجان فروخت. اما در درگیری‌های اخیر نیروهای ارمنی توانستند ۱۳ پهپاد اسرائیلی آذربایجان از جمله یک پهپاد ۳۰ میلیون دلاری «هرمس» را ساقط کنند.

در این میان ترکیه فرصت را برای ورود به عرصه رقابت در بازار تسلیحاتی آذربایجان مناسب دیده و تلاش می‌کند اسرائیل را از منطقه قفقاز دور نگه دارد و خود را بعنوان یک تأمین کننده فعال و با کیفیت سلاح معرفی کند.

منبع خبر :  فارس
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41