امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 647

 روحانی در فرودگاه مهرآباد: سیاست تهران، روابط نزدیک با همسایگان است

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌ جمهور کشورمان پیش از عزیمت به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در خصوص اهداف و اهمیت این سفر تأکید کرد: روابط نزدیک با همسایگان جزء سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بوده که از لحاظ اقتصادی و امنیت ملی بسیار حائز اهمیت است. 
 
روحانی در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد، با اشاره به همسایگی ایران با کشورهای آسیای میانه و قفقاز، گفت: دیدار از سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان به دعوت رسمی و در پاسخ به سفر روسای جمهور این کشورها به تهران، انجام می‌گیرد. 
 
رییس‌ جمهور بر ضرورت گسترش و تعمیق روابط بسیار خوب ایران با این سه کشور، تأکید کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی آمادگی حضور و فعالیت در این کشورها را دارد و در حال حاضر ده‌ها شرکت ایرانی در این سه کشور در حال فعالیت هستند که استعداد خوبی در این زمینه برای ایران وجود دارد. 

روحانی با اشاره به عضویت این سه کشور در مجمع اقتصادی «اوراسیا» و روابط نزدیک‌ ایران با این مجموعه در سال‌های گذشته، افزود: به دنبال روابط اقتصادی گسترده تر با تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد با این کشورها هستیم. 
 
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان جزو کریدور ایران به غرب، شرق و شمال هستند، گفت: از طریق ارمنستان به دریای سیاه و اروپا، از قزاقستان به کشورهای شمالی و غربی دسترسی خواهیم داشت. همچنین چین نیز از طریق قرقیزستان به دنبال اتصال خط راه‌آهن به تاجیکستان، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران است. 

روحانی ادامه داد: قرار گرفتن این سه کشور در این مسیر کریدوری شمال و چین برای جمهوری اسلامی ایران، حائز اهمیت می‌باشد. 
 
رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه در این سفرها در خصوص وحدت و اتحاد، مسایل منطقه‌ای، تروریسم و ناامنی بحث و تبادل نظر خواهد شد، اظهار داشت: استحکام روابط خوب جمهوری اسلامی ایران با این کشورها در سازمان ملل متحد و دیگر مجامع بین‌المللی به نفع کشور است. 
 
روحانی با اشاره به فرهنگ و تمدن مشترک جمهوری اسلامی ایران با ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، اظهار داشت: امیدواریم در این سفر شاهد تقویت روابط بهتر فرهنگی با این کشورها باشیم. 
 
رییس‌ جمهور به برگزاری همایش‌های بازرگانی، تجاری و اقتصادی و همچنین همراهی عده‌ای از بازرگانان، تجار و کارآفرینان بخش خصوصی در این سفر اشاره و تصریح کرد: اقتصاد جمهوری اسلامی ایران به دنبال اجرای سیاست‌های اصل 44 و ارتقاء بخش خصوصی است که برای رونق اقتصادی کشور باید بخش خصوصی بیش از گذشته فعال شود. 
 
روحانی در نخستین مرحله از سفر خود از ایروان پایتخت ارمنستان دیدار می کند. 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41