امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1165

 ساخت مستند درباره خالق «ای ایران،‌ ای مرز پرگهر»

«آبی‌تر از آسمان» در پنجاهمین سال درگذشت روح الله خالقی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سیدحمید میرحسینی کلید خورد.

مستند «آبی‌تر از آسمان» زندگی پرفراز و نشیب استاد روح الله خالقی نابغه موسیقی و خالق موسیقی «ای ایران» را روایت می‌کند و تا به امروز افرادی چون فرخ خالقی، شهرام ناظری، عبدالوهاب شهیدی، مصطفی کمال پورتراب، فرهاد فخرالدینی، لوریس چکنواریان، فریدون شهبازیان، حسن ناهید ، احمدرضا احمدی، فضل الله توکل، شاهین فرهت، مهدی بهزادپور، دکتر محمد سریر، دکتر هما گل گلاب، کیوان ساکت ، پری دخت بنان، کامبیز روشن روان از جمله افرادی هستند که در این مستند مقابل دوربین رفته‌اند و بخش هایی از زندگی این هنرمند معاصر را روایت کرده‌اند.

به گزارش باخبرباش از خبرآنلاین، استاد خالقی در سال ۱۲۸۵ در شهر کرمان متولد شد، از دوران کودکی به موسیقی علاقه بسیاری داشت و از شاگردان خوب استاد علینقی وزیری بود وی آثار ارزشمندی را در موسیقی ایرانی پدید آورد که در راس آنها سرود میهنی و ارزشمند «ای ایران ای مرز پر گهر» است . خالقی همچنین کتاب های آموزشی برای هنرجویان ویولن فراهم کرد که امروزه اساتید بسیاری برای تدریس از آنها استفاده می‌کنند . تلاش او برای احیای موسیقی ایرانی در دورانی که توجه رسمی به این موسیقی کاهش یافته بود، تأثیرگذار و مهم شمرده می‌شود. او همچنین کتابی به نام سرگذشت موسیقی ایران درباره سرگذشت موسیقی، موسیقی‌دانان و نوازندگان ایرانی هم‌عصر خود و کتاب دیگری به نام نظری به موسیقی شامل نظریه‌ای برای موسیقی ایرانی و غربی به نگارش درآورد.

خالقی در سال ۱۳۴۴ در سالزبورگ اتریش درگذشت و در آرامگاهی در ظهیرالدوله تهران به خاک سپرده شد.

محمد عرفان رفیعی به عنوان پژوهشگر و مشاور موسیقایی پروژه و سمیرا شیخ مظفری به عنوان مدیر تولید و برنامه ریز در این اثر همکاری دارند.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41