امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2206

 سرنوشت انتخاب‌های عجیب برای تیم امید؛ کلاس اولی‌ها!

 باخبرباش ، وضعیت بحرانی برای تیم امید، موضوع جدیدی نیست. فرهاد مجیدی، مربی تازه این تیم هم بعد از چند ماه، با پستی اینستاگرامی استعفا کرد و معلوم نیست چه کسی، قرار است در مرحله نهایی انتخابی المپیک تیم زیر 23 ساله‌های ایران را هدایت کند. مشکلات پر تعدادی که بخش مهمی از آن، به انتخاب‌های عجیب برای تیم امید ایران مربوط می‌شود. از 7 مربی قبلی که در سال‌های اخیر قرار بوده ایران را به المپیک 2016 و 2020 برسانند، فقط 2 نفر مربیان شناخته شده و باتجربه‌ای به حساب می‌آمدند.

از همدان به آزادی

علیرضا منصوریان امروز، مربی مطرحی در فوتبال ایران است ما زمانی که به عنوان مربی تیم امید انتخاب شد، در کارنامه‌اش چیزی جز ناکامی با پاس همدان نبود. منصوریان لیگ نهم سرمربی پاس شد و بعد از یک برد در 10 بازی، حکم اخراجش را گرفت. او مقطعی به عنوان دستیار قطبی و مربی موقت در تیم ملی بود و ناگهان، به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب شد. تیم منصوریان بخاطر بازی دادن به کامیابی‌نیای محروم، مرحله نهایی انتخاب المپیک نرسید. منصوریان سه سال دیگر هم مربی تیم امید ماند و در نهایت بدون دستاورد خاصی از امیدهای ایران جدا شد.

همیشه در صحنه

بدون هیچ موفقیتی در هیچ رده‌ای، هومن افاضلی همیشه یکی از گزینه‌های دستیاری تیم ملی یا مربیگری در تیم‌های پایه است. او اولین بار در شرایطی سرمربی تیم امید شده بود که تنها سابقه‌اش به عنوان نفر اول نیمکت، به شهاب زنجان مربوط می‌شد. بعد از رفتن منصوریان، افاضلی یک مقطع دیگر هم به عنوان مربی موقت در تیم امید بود. مربی که حتی یک روز، سابقه سرمربیگری در لیگ برتر را نداشت.

بازگشت ناکام

تیم امید در آخرین گام رسیدن به المپیک 2016 به مثلث کاشانی، مایلی‌کهن و خاکپور سپرده شد. خاکپور که از آمریکا به ایران برگشته بود، کارنامه قابل دفاعی در مربیگری نداشت. او فقط لیگ دهم که استیل آذین سقوط کرد، مقطعی روی نیمکت این تیم نشست و بعد از کسب نتایج ضعیف، به آمریکا برگشت. خاکپور برای دومین مقطع، به ایران آمد و در انتخابی غیر منتظره، سرمربی تیم امید شد. ریسک عجیبی که جواب هم نداد و سه گل ژاپن، پرونده حضور ایران در المپیک را بست.

ریاست یک روزه

امیرحسین پیروانی چهره موفقی در تیم جوانان داشت اما تیم امید و داستان‌هایش، آنقدر زیاد هستند که یک مربی بزرگ هم به سختی بتواند آن را مدیریت کند. پیروانی که فقط چند هفته سابقه مربیگری در لیگ برتر را دارد، بعد موفقیت در تیم جوانان سرمربی تیم امید شد و در مسابقات قهرمانی آسیا، از تیمی استفاده کرد که به لحاظ سنی شرایط حضور در المپیک بعدی را هم داشته باشند. ناکامی در همین جام اما، پرونده کوتاه حضور او در تیم امید را بست.

قهر فرهاد

فرهاد مجیدی فصل پیش به استقلال برگشت تا دستیار شفر شود. مدتی کوتاه، دستیار او بود و بعد از اخراج این مربی آلمانی چند هفته‌ای استقلالی‌ها را هدایت کرد. همین رزومه، کافی بود تا بعد جدایی کرانچار مسئولان فدراسیون تیم امید را به او بسپارند. آن‌ها ابتدا برای استخدام گل‌محمدی تلاش کردند و بعد از ناکامی، چرخشی ناگهانی به سمت یک گزینه کم تجربه داشتند. مجیدی، فقط 4 ماه سرمربی تیم امید بود. در همین مدت کوتاه بخاطر شکست مقابل ازبکستان تحت فشار قرار گرفت و در نهایت، با پستی اینستاگرامی بخاطر دخالت‌هایی که در کارش می‌شد استعفا کرد.

سرنوشت مشترک

البته نباید فراموش کرد مربیان بزرگ هم در این سال‌ها با تیم امید به موفقیتی نرسیدند. نلو وینگادا، سال 2014 سرمربی تیم امید شد و بعد از ناکامی در بازی‌های آسیایی و حذف در گروه 3 تیمه، حکم اخراجش را گرفت. کرانچار هم با تیم امید به بازی‌های آسیایی 2018 رفت و از بازیکنان زیر 21 سال استفاده کرد. باخت عجیب به میانمار برای دوم شدن و نخوردن به کره جنوبی در دور گروهی، دردسرهای زیادی برای تیم امید به وجود آورد و حذف مقابل کره‌ای‌ها، خیلی زود کرانچار و تیمش را به ایران برگرداند. نتایج لرزان در مرحله اول انتخابی المپیک و در نهایت فشار برای استفاده از مربیان بومی، کرانچار را هم از تیم امید جدا کرد تا چهره‌های بزرگ هم، دورانی طولانی در این تیم نداشته باشند.

منبع خبر :  وب سایت نود
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41