امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 3706

 سیف: ۳۶۰۰ تومان نرخ واقعی ارز است

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه تا زمانی که تسویه حساب های تجارت خارجی توسط صرافی ها صورت می گیرد نمی توانیم به شرایط عادی قبل از تحریم ها برسیم، گفت: ۳۶۰۰ تومان می تواند نرخ واقعی ارز باشد.

به گزارش  باخبرباش از تسنیم،   ولی الله سیف با حضور در یک برنامه تلویزیونی ادامه داد : یکی از دستاوردهای ما آرامش در بازار ارزی است که دولت توانسته نوسانات ارز را کنترل کند، تنها در طی سه سال گذشته اتفاقاتی افتاد که می توانست آرامش را از بازار ارز بگیرد، یکی از این حوادث کاهش قیمت شدید نفت بود که در برخی از کشورهای منطقه تورم را به سه رقم افزایش داد که ایران هیچ شوکی را در بازار ارزی تجربه نکرد و ما توانستیم شرایط را کنترل کنیم.

او در تشریح نمودار ارزی بین سالهای ۹۲ تا ۹۵ نیز گفت: سال ۹۲ قیمت ارز روند متفاوتی داشت که متاثر از فضای انتخاباتی و نگاه مثبت جامعه نسبت به آینده بود، منحنی زرد رنگ مربوط به سال ۹۲ است که در اوایل سال ۹۲ به بالای ۳۶۵۰ تومان رسید، که در نیمه ۹۲ روند نزولی داشت ودر آخر سال به ۳۰۱۱ تومان رسیده است. آبی رنگ نمودار سال ۹۳ است که از رقم ۳۰۵۰ تومان شروع شده و به ۳۳۹۲ تومان رسیده است. در نمودار قرمز به رقم ۳۴۷۲ تومان در پایان سال رسیده است که در نهایت منحنی سبز رنگ است که از ۳۴۵۵ تومان در ابتدای سال شروع شده و به ۳۱۴۵ تومان در پایان سال رسیده است که از دوشنبه هفته قبل نیز روند نزولی شروع شده است.

 

وی افزود: در سال های ۹۲، ۹۴ و ۹۵ شاهد رشد دلار بودیم که یکی از دلیل آن مسافرتهای پایان سال، مسافرت های مذهبی اربعین و تسویه حساب های پایان سال بوده است اما عمدتا در سه ماهه پایانی سال به دلیل تسویه حساب شرکت ها در بورس دلار کاهش می یابد.

سیف ادامه داد : با ثبات ترین وضعیت ارز ۸ ماهه نخست امسال بوده است که البته برخی از اخبار سیاسی توانست بر آرامش بازار ارز تاثیر گذارد اما آنچه بیشترین تاثیر را داشته نظرات کارشناسی در داخل بوده که التهاب زا بوده است، بویژه اخبار رسانه های معاند که فضا را متشنج کرده است، این افراد و رسانه ها به دنبال ایجاد یاس در جامعه اند اما آنچه صادق است کنترل بازار است و روند نزولی دلار ادامه می یابد. وی افزود: بانک مرکزی وضعیت عرضه ارز را برای رسیدن به وضعیت و شرایط مطلوب و قابل قبول فراهم می کند.

رییس بانک مرکزی گفت: از مرداد ۹۲ تا آذر ۹۵ قیمت یورو نسبت به ریال ارزان تر شده است و کاهش ارزش ریال نسبت به یورو کمتر بوده است، شرکای تجاری ما در دنیا با دلار تجارت نمی کنند، تنها موردی که دلار در تجارت ما موثر است تجارت با امارات است که واحد درهم این کشور تحت تاثیر دلار است.

او افزود: من از صاحب نظران می خواهم که گمانه زنی هایشان علمی باشد، اینکه دولت بخواهد برای تامین کسری بودجه خود نرخ دلار را افزایش دهد درست نیست زیرا با این اقدام تورم به شدت رشد می کند در حالی که در کشور ما تورم مهار شده است.

سیف گفت: ۳۶۰۰ تومان می تواند نرخ واقعی ارز باشد اگرچه نمی تواند قیمت دقیق ارز را به قطعیت اعلام کرد اما رقم اعلام شده با توجه به شرایط کنونی کشور رقم درستی است.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41