امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2240

 40 درصد مردم نصراباد جرقویه تحت پوشش کمیته امداد هستند

نصراباد جرقویه، شهری است  که در جنوب شرقی شهر اصفهان قرار دارد و از قدیم الایام به رسم سنت دیرینه، غسل اموات بر گردن خودشان است    و هیچ گاه کسی را به اسم "غسال" نداشتند و امروز که کرونا آمده است  جای خالی "غسال"  بیش از پیش حس شده است.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، نصرآباد تلفیقی از مردم تاجیک و عشایری است و زندگی خود را با کشاورزی و دامپروری و صنایع دستی می گذرانند.

شهردار نصرآباد جرقویه با اشاره به اینکه 70 درصد جمعیت شهر را عشایر تشکیل می دهند  که دارای لباس زیبنده عشایری هستند و  فرش دستبافت گیاهی آن زبانزد عام و خاص است.

فرش دستباف عشایر که طراحی آن تماما ذهنی است به یک صنعت دستی بی بدیل مبدل شده است که به علت نداشتن حامی و سرمایه گذار واقعی نتوانستند از این راه به درآمدزایی برسند.

نصرآباد جرقویه که ظرفیت تبدیل شدن به یک شهر گردشگری را دارد و به خوبی می توانند با تکیه بر صنایع دستی و همچنین تولیدات دامی خود مثل روغن حیوانی، ماست، کشک، غارا و غیره برای خود درامدزایی کنند به خاطر عدم حمایت مسئولان امروز 40 درصد جمعیت این شهر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی است.

غلامرضایی، شهردار نصراباد جرقویه که حتی فراتر از یک شهردار گام برداشته و گاهی جای یک نماینده مجلس برای شهروندان عمل می کند گاه مشابه یک استاندار و گاه حامی میراث و صنایع دستی آنها است، می گوید : طی سالهای پیش جشنواره گذاشتیم تا محصولات نصرآباد جرقویه را به برند برسانیم اما متاسفانه برخورد با کرونا باعث شد که نتوانیم جشنواره را تداوم بخشیم و صنایع دستی قوم عشایر و تاجیک را ثبت ملی کنیم.

وی با بیان اینکه جمعیت نصرآباد جرقویه از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می کنند، ادامه داد: مشکلات مردم نصراباد اشتغال هست که نیاز به حمایت جدی دولت دارد.

وی از احداث یک مجتمع دامپروری در ده کیلومتری نصرآباد خبر داد و گفت: امید داریم که از این طریق بتوانند محصولات دامی خود را عرضه و به فروش برسانند.

غلامرضایی از زیباسازی شهر نصرآباد با المان هایی از زن و مرد عشایر و کشاورز و نصب چادر عشایر در ورودی شهر خبر داد و افزود: با آمدن کرونا مجبور به جمع آوری چادر عشایر شدیم زیرا که محلی برای تجمع مردم عنوان کردند.

وی با بیان اینکه نیاز به حمایت جدی میراث فرهنگی از صنایع دستی و مشاغل خانگی شهروندان نصرآباد هستیم که تنها در این صورت میتوان به آبادانی جرقویه انجامید، اضافه کرد: نصراباد جرقویه ظرفیت و پتانسیل بالایی دارد و باید مسئولان نگاه جدی تری به این شهر داشته باشند.

شهردار نصرآبادجرقویه که با شیوع کرونا بدنبال استخدام فردی در جایگاه " غسال"  و رفع این دغدغه ذهنی شهروندان است، گفت: تنها در صورت حمایت مسئولان از صنایع دستی شهروندان جرقویه ضمن اینکه بیکاری را رفع میکند  همچنین در اشتغالزایی این شهر نقش بسزایی دارد.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41