امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 217

 فاجعه زیست محیطی، بیخ گوش فریدن

به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا  دشت های دالانکوه فریدن سال هاست چهره زشت انبوه زباله های این خطه را می پوشاند به طوری که خاک زرخیز این خطه از زخم زیست محیطی به تنگ آمده و حجم زباله های بلعیده شده را تاب نمی آورد.
به گفته مسئولان، زباله های تولیدی فریدن از سال 1368 تا زمان حاضر در یک نقطه ثابت دفن شده است، پدیدار شدن نشانه هایی از دفن غیراصولی زباله طی سال های اخیر، بیانگر این حقیقت تلخ است که محل های فعلی دفن زباله در فریدن به اشباع رسیده است.
شهرستان فریدن استان اصفهان دارای 2 شهر داران و دامنه همچنین تعداد 28 روستاست.
مکان دفن زباله های شهر داران (چهارقاشا) در فاصله سه هزار متری جنوب این شهر و در امتداد جاده اصلی به طرف چادگان ، مجاور دانشگاه آزاد اسلامی فریدن واقع است.
محل دفن زباله های شهر دامنه (قلندوز) در 800 متری جنوبی انبار سیب زمینی این شهر در امتداد جاده خاکی به طرف دالانکوه واقع است.
دالانکوه رشته کوهی از رشته کوههای زاگرس مرکزی واقع در غرب استان اصفهان در میان سه شهرستان داران، تیران و کرون و چادگان قرار گرفته است، این رشته کوه از دو خط الراس موازی از روستای چشمه احمد رضا در منطقه کرون تا پشت روستای انالوجه چادگان تشکیل شده است و حدفاصل آنها دشت های وسیعی وجود دارد که فضایی شبیه دالان به وجود آورده است، از این رو به 'دالانکوه' مشهور شده ‌است که در گویش محلی مردم 'کوه دالان' گفته می‌ شود.
مکان دفن زباله در برخی روستاهای شهرستان فریدن از جمله دره بید، اسکندری ، چهلخانه ، درختک، حصور، گنجه ، بادجان، چیگان و ازونبلاغ نیز از نظر محیط زیست منطقه با مشکلاتی مواجه است.
یکی از مهم ترین وظایف شهرداری جمع آوری، حمل و نقل و دفع مناسب پسماندها است که البته در برخی اوقات این امر محقق نمی شود، از طرفی استاندارد محل دفن زباله های این شهرستان بسته به سرانه جمعیت، میزان تولید زباله، سمت بادهای غالب، میزان بارش های منطقه، شرایط زمین شناسی و نوع سنگ بستر چندان در نظر گرفته نشده است، طبق گزارش های محلی در محل دفن زباله ها هر روز تعدادی از افراد بصورت غیر قانونی اقدام به تفکیک آن کرده و دوباره آن را به داخل شهر حمل می کنند که این روش ناقل بسیاری از بیماری هاست.
گرچه در طول سال های گذشته برای رفع این معضل چاره اندیشی شد و رایزنی هایی برای تغییر محل دفن زباله صورت گرفت؛ اما هیچکدام به نتیجه نرسید.
بیش از 10 سال از تصویب طرح جامع مدیریت پسماند فریدن می گذرد و در طول این سال ها مدیران و کارشناسان بسیاری طی جلسات بسیار نسبت به ضرورت اجرای این طرح هشدار داده اند که در عمل نتیجه ملموسی نداشته است.
وضعیت دفن زباله در این منطقه و بازگشت اثرات مستقیم و غیر مستقیم آن بر زندگی ساکنان، نگرانی ها در این خصوص را دو چندان کرده است.
از طرفی این موضوع؛ مزیت گردشگری فریدن به عنوان یکی از مقصدهای مهم سفرهای درون استانی را هم تحت شعاع قرار داده است؛ به طوری که کارشناسان گردشگری معتقدند چنانچه انباشت زباله در محیط زیست این منطقه به درستی کنترل نشود بیم آن می رود که در آینده ای نه چندان دور جاذبه توریستی فریدن رو به افول رود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست فریدن، در این خصوص به ایرنا گفت: دفن غیر اصولی زباله، جمع آوری ناقص پسماندهای پزشکی، مجاورت مکان فعلی دفن زباله شهر داران با باغ ها و زمین های زراعی، عدم احداث ترانشه مناسب، فقدان فنس کشی محل دفن، آتش زدن زباله ها ، پراکندگی زباله ها در مراتع اطراف و جمع آوری مواد پلاستیکی توسط افراد سود جو و بیم انتقال بیماری مهمترین مخاطرات مکان های فعلی دفن زباله در فریدن است.
حسین خلیلی با بیان اینکه زباله به چالش مهم زیست محیطی فریدن تبدیل شده است، افزود: فقدان برنامه جامع به عنوان نقشه راه در مدیریت اجرائی هر یک از گروه پسماندها، نبود هماهنگی دستگاه های مرتبط، در اولویت نبودن موضوع مدیریت پسماند در برنامه های کلان ملی، عدم تامین منابع مالی و تخصیص نا متناسب اعتبارات از چالش های مهم مدیریت پسماند است.
شهردار شهر داران در گفت و گو با ایرنا، با اعلام اینکه گنجایش کافی برای دفن زباله های جدید در مکان فعلی وجود ندارد، افزود: مکان های پیشنهادی دیگر در نقاط مختلف شهرستان تاکنون مورد تایید سازمان های ذیربط قرار نگرفته است.
احمد رضا محسنی اضافه کرد: ویژگی های زمین شناسی و آبخیزداری منطقه، سخت گذر بودن مسیرها، گستردگی اراضی کشاورزی، تعدد زمین های خصوصی، هزینه های سنگین و تعارض های اجتماعی از مهمترین عوامل به نتیجه نرسیدن جانمایی جدید مکان دفن زباله های شهر داران بوده است.
فرماندار فریدن در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه تاخیر در اجرای طرح جامع مدیریت پسماند، شهرستان را با چالش ها و مخاطرات زیست محیطی جدی مواجه کرده است، افزود: این طرح پس از گذشت سال های بسیار به دلیل سهل انگاری و مشکلات اداری تا کنون عملیاتی نشده است.
وی اجرای این طرح را مطالبه دیرین مردم شهرستان ذکر و اضافه کرد : گذشت زمان و انباشت بیش از حد زباله در طول این سال ها منطقه را با تهدیدات جدی زیست محیطی رو به رو کرده و تبعات زیانبارتری بر جای گذاشته است.
معین الدینی ادامه داد : این موضوع در کنار شرایط جوی منطقه و بارندگی ها، دفن اصولی زباله را تحت شعاع قرار داده است.
فرماندار فریدن طولانی شدن فرایند اخذ استعلام های لازم را مهمترین مانع اجرای این طرح ذکر و تصریح کرد : در جلسه اخیر مدیریت پسماند شهرستان همه نهادهای مرتبط با پیگیری و اجرای این طرح موظف شده اند که در سریع ترین زمان ممکن پرونده استعلام های مربوطه را به سرانجام برسانند.
وی تصریح کرد : در این جلسه تاکید شد که تا زمان انجام مراحل اخذ استعلام، دفن اصولی زباله با بهره گیری از خاک پوشانی و ایجاد ترانشه جدید و عمیق در محدوده مکان های به اشباع رسیده ادامه یابد.
معین الدینی خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین شهرداری ها ملزم به ارائه برنامه زمان بندی شده دفن زباله به محیط زیست برای انجام نظارت های لازم شدند.
فرماندار فریدن بیان کرد : فرایند دفن اصولی زباله های شهرها و روستاهای فریدن باید توسط نهادهای مرتبط به طور مستمر و با حساسیت بیشتر رصد شود و شهرداری ها موظف به اجرای دقیق مراحل دفن اصولی زباله در مکان های فعلی هستند.
معین الدینی با اشاره به فعالیت شرکت مدیریت پسماند شهرداری ها و دهیاری ها در منطقه، بر ضرورت فرهنگ سازی برای تفکیک زباله تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی، باید با اتخاذ ایده های خلاق زمینه برای مشارکت حداکثری مردم در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا فراهم شود.
به گفته وی تفکیک زباله از مبدا به دفن اصولی زباله با توجه به محدودیت های فعلی کمک فراوانی می کند.
مدیرعامل شرکت بازیافت و تفکیک زباله از مبداء غرب استان اصفهان در این خصوص به ایرنا گفت : روزانه بیش از 2 تن زباله خشک در سطح چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت جمع آوری می شود.
بهمن جاوید افزود: این زباله ها شامل چوب و محصولات وابسته به آن، فلزات، انواع پلاستیک، شیشه، کاغذ و مقوا و نان خشک است.
وی به فعالیت دوره گردها و چند انبار خرید زباله خشک در شهرک قطب صنعتی فریدن اشاره کرد و گفت: چنانچه از فعالیت غیرقانونی دوره گردها و انبارداران جلوگیری شود، مقدار زباله های خشک جمع آوری شده به بیش از چهار تن خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت بازیافت و تفکیک زباله از مبداءغرب استان اصفهان افزود: در زمان حاضر 30 نیروی آموزشی، 52 نیروی ثابت و بین 60 تا 80 نفر نیروی فصلی در این شرکت مشغول فعالیت هستند.
وی به پیگیری های مستمر خود برای ساخت کارخانه گرانول در غرب استان اشاره کرد و افزود: مخالفت نهادهای مرتبط از جمله محیط زیست وعدم توافق در اعطای زمین مناسب، مهم ترین مانع ساخت کارخانه گرانول در این منطقه است.
گرانول به نوعی از شکل پلیمر بدست آمده در پتروشیمی اطلاق می شود که بصورت دانه بوده و برای مصارف و کاربردها باید ذوب و شکل دهی شود .
جاوید ادامه داد : در این رابطه از مسئولان خواستیم هر زمینی که در پنج کیلومتری اراضی ملی مورد تایید واقع شد در اختیار شرکت قرار دهند تا با سرمایه گذاری بخش خصوصی، کارخانه احداث شود ولی این موضوع نیز مورد موافقت قرار نگرفت.
به گفته وی با راه اندازی این کارخانه حداقل 35 نفر دیگر به طور دائم مشغول به کار می شدند.
وی بیان کرد : تاکنون 400 میلیون ریال برای اجرای نخستین مرحله طرح آموزش چهره به چهره در شهرهای زیر پوشش طرح تفکیک زباله از مبداء، صد میلیون ریال برای تهیه و توزیع بروشور، برچسب و پوسترهای آموزشی تبلیغاتی و صد میلیون ریال برای فعالیت های فرهنگی مرتبط با شرکت(تئاتر) هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت پسماند شهرداری ها و دهیاری های غرب استان اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا از اجرای طرح جامع مدیریت پسماند فریدن پس از سال ها تاخیر در سال جاری خبر داد و افزود: این طرح در سال 1391 ابتدا برای شهرستان فریدن و بوئین میاندشت تصویب و مطالعات آن تا سال 1395 انجام شد؛ اما به دلیل تسهیل اخذ ردیف اعتباری؛ مقرر شد که زباله های شهرستان های فریدونشهر و چادگان نیز به طرح اضافه شود، بنابراین کلیت طرح بازنگری و با توجه به فرایند تایید زمین مناسب برای احداث کارخانه، در بازه ای طولانی در چندین کمیته مرتبط معرفی و بررسی شد.
مالک رمضانی اضافه کرد: طرح مدیریت پسماند شهرستان های غرب استان بیش از 10 سال در انتظار اجرا بوده است و در این مدت سنگ اندازی ، جهل به قانون و عدم آگاهی در مقاطع مختلف نیز مانع از اجرای آن شده است.
رمضانی گفت: شرکت مدیریت پسماند شهرداری ها و دهیاری های فریدن بزرگ کار خود را با جدیت از نیمه دوم سال گذشته با گزینش چند پیمانکار و شروع تفکیک زباله از مبداء در سطح چهار شهرستان، آغاز کرده است.
رمضانی به چرخه مدیریت پسماند و نهادهای متصل به آن، اشاره کرد و افزود: شهرداری ها مهم ترین حلقه اتصال این زنجیر به شمار می روند اما از آنجا که محدودیت های اعتباری این نهاد ها فعالیت ما را به شدت تحت شعاع قرار می داد؛ راهبرد ما حذف وابستگی به شهرداری ها وافزایش مشارکت هدفمند با بخش خصوصی و سرمایه گذار مردمی است.
به گفته وی به زودی از سرمایه گذار بخش خصوصی برای اجرای ساخت کارخانه تولید کود کمپوست غرب استان دعوت بعمل خواهد آمد و کارخانه تولید کود کمپوست غرب استان برای بازیافت زباله های شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در شهر دامنه فریدن راه اندازی می شود.
رمضانی افزود: اجرای موفق این طرح زمینه را برای محیطی عاری از آلودگی و حفظ طبیعت بکر این مناطق فراهم خواهد کرد.
به گفته وی با ساخت و بهره برداری از این کارخانه، علاوه بر به کارگیری بیش از 100 نفر در مرحله ساخت، برای 40 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد و بیش از 40 نفر دیگر نیز به طور غیر مستقیم در بخش های مختلف تهیه کود کمپوست مشغول به کار می شوند.
رمضانی با بیان اینکه کلیه استعلام های لازم برای احداث این کارخانه اخذ شده است، افزود: مساحت زمین مورد مطالعه برای پردازش و احداث این کارخانه 36 هکتار است که چهار هکتار آن برای ساخت فضای کارخانه در نظر گرفته شده است.
مدیر عامل شرکت پسماند شهرداری ها و دهیاری های غرب استان، اضافه کرد: بهترین روش برای بی خطرسازی و برگرداندن زباله های تر به چرخه طبیعت تبدیل آن به کود کمپوست است.
به گفته وی کل زباله های تولیدی در شهرهای زیر پوشش این طرح روزانه 120 تن است که هر چه تناژ تولید زباله بیشتر شود بازدهی کارخانه بالاتر می رود 

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41