امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2054

 سرمایه گذاران کی چراغ سبزرا میبینند / فرش قرمز یا چراغ قرمز ؟

اقتصاد ایران در در سخت ترین دوران پس از جنگ جهانی دوم قرار گرفته است و اکثر اقتصاد دانان یکی از سریع ترین راه های خروج از آن را منوط به سرمایه گذاری خارجی می دانند . از طرفی سرمایه گذاران نیز تنها در میدانی قدم می گذارند که بازگشت سرمایه و سود آن تضمین شده باشد و  بر این اساس می توان گفت که ما هنوز نتوانسته ایم تضمین و امنیت سرمایه گذاری را ملموس کنیم .
سرمایه گذارن و تولید کنندگان داخلی و خارجی در ایران به دنبال افقی روشن هستند تا بتوانند به واسطه ی آن به اقتصاد پر فراز نشیب ایران که بسیار مشاهده شده با تغییر دولت و یا مجلس دگرگون می شود اعتماد کنند . در بررسی سال های گذشته مشخص می شود که سرمایه گذاران ابتدا منتظر اتمام انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بودند سپس منتظر ماندند تا ببینند سرانجام برجام چه می شود و پس از آن هم در انتظار مشخص شدن خط مشی مجلس دهم و امروز در انتظار سرنوشت دولت دوازدهم به سر می برند . 
سالیان متمادی است سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی سرمایه ی خود را دستخوش تغییرات فضای سیاسی کشور می بینند و طبیعی است تا از امنیت سرمایه گذاری خود مطمئن نشود خبری ازحضور قدرتمند آن ها در میدان اقتصاد و به تبع آن خروج از رکود ، ایجاد اشتغال و روشن شدن واقعی موتور تولید کشور نخواهد بود .
در این شرایط ، شعار انداختن فرش قرمز زیر پای سرمایه گذاران از طرف برخی نهاد ها و سازمان ها و مسئولین دولتی به کرات  شنیده می شود  و برخی پروژه ها نیز بر اساس آن کلید خورده است که در صورت موفقیت می تواند سایر سرمایه گذاران را به حضور در این میدان ترغیب کند . 
شهرک سلامت یکی از همین پروژه هاست که قرارداد آن به صورت مشارکتی  بین شهرداری اصفهان و شرکت پرستیژلند ایران در تیرماه سال 89 نهایی شد و امروز با گذشت 6 سال به زودی فاز اول آن مورد بهره برداری قرار می گیرد . اما آیا این ابر  پروژه می تواند به عنوان یک الگو در ایجاد اعتماد و جذب سرمایه گذاران نقشی ایفا کند یا اینکه آنان را بیش از پیش مردد می کند ؟
اگرچه امروز از شهرک سلامت به عنوان یک ابر پروژه یاد می شود اما آنچه در زمان تصویب این طرح در ذهن خیلی ها وجود داشت تنها یک ساختمان نسبتا بزرگ بود که بتواند بخشی از مطب  پزشکان خیابان های آمادگاه و شمس آبادی را در خود جای دهد تا از حجم ترافیک مرکز شهر کاسته شود .       
                  
اما این پروژه توسط شرکت پرستیژلند بعنوان مجری و  سرمایه گذار  به مرور زمان وسیع و کاملتر شد، به نحوی که در حال حاضر شهرک سلامت اصفهان دارای بخش های مختلف نظیر : کلینیک ها و پارکیلینیک ها ، بیمارستان هزار تخت خوابی ، آزمایشگاه تشخیص طبی مجهز به فناوری های روز دنیا ، پارکینگ با ظرفیت چند هزار خودرو ، هتل پنج ستاره  و مرکز جامع پرتو درمانی شامل :رادیولوژی تمام دیجیتال ، رادیو تراپی و مرکز شیمی درمانی و ... است
  گسترده تر شدن طرح این پروژه باعث شد تا زمان بیشتری نیز برای ساخت آن نیاز باشد اما با این وجود برخی به دلیل عدم آگاهی، طولانی شدن اجرای این طرح را در کم کاری سرمایه گذار عنوان کردند .
 عملکرد شهرداری و شرکت پرستیژلند هر دو جای نقد دارد
عبدالرسول جان نثاری رئیس کمیسیون شهرسازی ، معماری و عمران شورای شهر اصفهان در گفت گو با خبرنگار هفته نامه ی نگاه کویر با اشاره به این موضوع گفت : همانطور که رویکرد شهرداری اصفهان در خصوص تعامل با بخش خصوصی و همکاری با شرکت پرستیژلند بعنوان  مجری و سرمایه گذار شهرک سلامت قابل نقد است . عملکرد این شرکت نیز در خصوص عمل به تعهدات تعیین شده جای نقد دارد . 
رئیس کمیسیون شهرسازی ،معماری و عمران شورای شهر اصفهان  با اشاره به شعار فرش قرمز برای حضور سرمایه گذاران گفت : یکی از مهمترین مفهوم های این شعار ، ساده شدن فـــرایند ســــاخت ساز می باشد که این مهم در خصوص شهرک سلامت نیز اجرا شده به نحوی که نظارت بر حسن اجرای پروژه  به سرمایه گذار سپرده شده است . 
وی سود مشارکت را نیز یکی از بخش های مهم شعار فرش قرمز دانست و ادامه داد : سود حاصل از اجرای طرح های مشارکتی هم باید به صورت برد برد باشد به گونه ای که نه تنها سرمایه گذار و شهرداری اصفهان به عنوان طرفین قرار داد بلکه مردم هم از اجرای آن بهره ببرند .
عبدالرسول جان نثاری تاخیر در افتتاح پروژه ی شهرک سلامت را یکی از دغدغه های شورای شهر عنوان و تصریح کرد : البته این پروژه نسبت به طرح اولیه کامل تر شده است و در حال حاضر برای شورای شهر ابهاماتی در روند مشارکت وجود دارد .
رئیس کمیسیون شهر سازی، معماری و عمران شورای شهر اظهار داشت :  در روند این پروژه ی مشارکتی باید پس از ساخت و ساز سهم دو طرف از شهرک سلامت مشخص گردد .
به سرمایه گذاران فرش قرمز نشان دهید راه رفتن روی آن پیشکش 
مهران محسنی قائم مقام شرکت پرستیژلند نیز در گفتگو با خبرنگار هفته نامه ی نگاه کویر در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری اصفهان توانسته به انتظارات این شرکت به عنوان یک سرمایه گذار پاسخ دهد یا نه اظهار داشت : اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان ، چه در دوره ی گذشته و چه در دوره ی جدید همه با سیستم های سرمایه گذاری همراه بوده اند اما وجود اختلاف سلیقه ها در برخی موارد مشکلاتی را به همراه داشته است .
وی عدم تعامل بین مسئولین و نداشتن یک نظر کلی در خصوص سرمایه گذاری را مشکل بزرگ در نحوه ی مدیریت کلان کشور دانست و ادامه داد : اگرچه اصفهان از وجود مدیران بسیار خوبی بهره مند است اما سیستمی وجود ندارد که نظر تک تک این افراد را دریافت و به یک نظر کلی در جهت تشویق و ترغیب سرمایه گذاری تبدیل کند . 
مهران محسنی با بیان اینکه یکی از پروژه های شرکت پرستیژلند واقع در یکی از مناطق 15 گانه ی شهرداری به دلیل همین اختلاف سلیقه ها بیش از 18 ماه راکد مانده است بیان داشت : وقتی برای شرکت پرستیژلند که به زعم بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران استانی و کشوری کارهای بزرگی انجام داده است ؛ فضای سرمایه گذاری این گونه بسته باشد سایر سرمایه گذاران به چه امیدی وارد میدان شوند؟
مهندس محسنی با تاکید بر اینکه نقطه نظر تمام مسولین در زمینه ی سرمایه گذاری مثبت است اما هنگامی که یک طرح روی کاغذ می آید و نیاز به چند امضاء دارد اختلاف سلیقه ها خود را نشان می دهد افزود : وقتی یک طرح 18 ماه به دلیل اختلاف نظرها به تعویق بیفتد آیا سرمایه گذار خارجی می تواند فرش قرمزی که شعار داده می شود را ببیند و به خود جرات دهد که وارد میدان سرمایه گذاری ایران شود ؟
مهران محسنی با اشاره به این که سرمایه گذاران خارجی که با شرکت پرستیژلند همکاری می کنند به واسطه اعتماد به این شرکت وارد ایران شده اند افزود : اگر سرمایه گذاران خارجی از واقعیت سرمایه گذاری در ایران باخبر شوند حاضرند مبلغی را هم بپردازند تا درگیر مشکلات نشوند .
اگرچه با مباحث مطرح شده پیرامون شهرک سلامت می توان به این نتیجه رسید که هنوز ساز و کار اساسی و اعتماد بخشی واقعی برای سرمایه گذاران شکل نگرفته  است اما این پروژه به خوبی نشان می دهد که در صورت ایجاد بستر مناسب برای ورود سرمایه گذاران چه پروژه های عظیمی را می توان برای رفاه حال مردم ایجاد کرد .
با این وجود سرمایه گذاری و به خصوص سرمایه گذاری خارجی در ایران را می توان به یک نهال جوان تشبیه کرد که برای تبدیل شدن به یک درخت قطور نیازمند همراهی مسئولینی است که برای آسایش ، رفاه و شادی مردم ارزش قائل هستند . حال که ما امن ترین نقطه خاورمیانه را به لطف تلاش ها و جان فشانی های سربازان گمنام امام زمان داریم ، باید فرصت را غنیمت شمرده و راه را برای مردان عمل باز کنیم .

 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41