امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2246

  فرود فلامینگوها در تالاب گاوخونی پس از دو سال غیبت

محمد رضا حسنی-باخبرباش

رئیس سازمان محیط زیست از ورود حدود یکصد تا 150 قطعه فلامینگو به  تالاب بین المللی گاوخونی خبر داد و گفت : پس از حدود 2 سال غیبت و در پی  آبگیری نسبی تالاب گاوخونی به نظر می رسد فلامینگو های بیشتری  به این منطقه وارد شوند.
حسین اکبری در گفتگو با باخبرباش افزود: این گونه پرنده آبزی در مهاجرت های بهاره از عرض های جغرافیایی شمالی به سمت میانی و جنوبی پرواز می کند.
وی با بیان اینکه بارش ها و سیلاب های فروردین امسال منجر به آبگیری بخشی از این تالاب و تجدید حیات برخی از پوشش های گیاهی منطقه شد، تصریح کرد: همین امر باعث مراجعه برخی از گونه های جانوری مانند فلامینگو، انواعی از اردک ها، مرغابی ها، غازها، پرستوهای دریایی، پلیکان، باتلان و کِشیم به تالاب شد.
اکبری، دبی آب ورودی به تالاب بین المللی گاوخونی در زمان حاضر را حدود 250 لیتر در ثانیه اعلام و خاطرنشان کرد: ابتدای امسال در یک بازه زمانی از حدود هشتم تا 16 فروردین به دلیل بارش های زیاد و سیلاب، دبی ورودی تالاب به حدود 10 تا 15 متر مکعب بر ثانیه هم رسید.
وی ادامه داد: با این میزان ورودی، حدود 10 درصد تالاب آبگیری شد اما پس از آن با قطع شدن بارش ها و گرم شدن هوا، بخشی از آب تالاب تبخیر شد و به سمت خشک شدن رفت.
سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با بیان اینکه امسال بسیاری از تالاب ها در کشور وضعیت مناسبی پیدا کردند، گفت: تالاب گاوخونی به دلیل اینکه آورده آبی قوی و حقابه زیست محیطی چندانی نداشت و از طرفی وسعت آن بسیار بزرگ و حدود 47 هزار هکتار است و در اقلیم گرم و خشک با شرایط تبخیر بالا قرار گرفته، در مقایسه با سایر تالاب ها وضعیت خوبی ندارد.
اکبری با اشاره به اینکه در زمان حاضر نمی توان گفت که دقیقا چه مقدار آب وارد تالاب شده است، اظهار امیدواری کرد: امسال با توجه به بارش ها و ذخیره آبی خوبی که وجود دارد، حقابه زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی تخصیص یابد.
فلامینگو ها جزو پرندگان حفاظت شده محسوب می شوند و طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست جریمه از بین بردن هر قطعه فلامینگو ،معادل دوازده میلیون ریال است.
گاوخونی یکی از 19 تالاب بین المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال 1975 به ثبت رسید. 
تالاب گاوخونی دارای وسعتی حدود 476 کیلومتر مربع است و در انتهای مسیر رودخانه زاینده رود در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و 30 کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.
کاهش تبعات تغییرات آب و هوایی، تصفیه پساب های جاری شده در زاینده رود، پرکردن سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از سیلاب، گردشگری و مباحث فرهنگی، تثبیت شن های روان و گنجینه متنوع زیستی و ژنتیکی از جمله ارزش ها و کارکردهای تالاب گاوخونی است.
حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی در هر سال 176 میلیون متر مکعب است.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-1

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41