امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 4739

 قبرستان های عمودی

گورستان های عمودی

شهرهایی که از آدم ها و ماشین هایشان اشباع شده اند، طبیعتی که نای نفس کشیدن ندارد، زمینی که از دود و آلودگی خستگی شده است، مناطقی که از انبوه جمعیت دیگر حتی جای انسان ها را هم ندارد چه برسد به مرده ها! با این وضع و اوصاف کاملا طبیعی است که حتی دیگر مرده ها هم جایی برای دفن شدن نداشته باشند، آنقدر که حتی گورستان و قبرستان ها هم جوابگو نیستند و حالا شاهد نسل جدیدی از گورستان ها به نام گورستان های عمودی هستیم! ب، پدیده ای که با دیدن آن انسان نمی داند دقیقا چه حسی داشته باشد، بخندد، متعجب شود  یا گریه کند! بدتر این که همین گورستان ها حالا به جاذبه های گردشگری هم تبدیل شده اند! با ما همراه شوید:

گورستان های عمودی

طبق موسسه ی اعلام جمعیت، در حال حاضر ۱۰۱ بیلیون مرده روی زمین وجود دارد که در قرن آینده ۷ بیلیون نفر به این جمعیت اضافه می شود! پس وقتی که تعداد مرده ها از زنده ها بیشتر می شود خیلی هم جای تعجب نیست فضای این قبرستان ها کم بیاید و دیگر جایی برای دفن مرده ها نباشد… چاره چیست؟ کمی خلاقیت!

بسیاری از کشورهای اروپایی سال هاست که از یک تکنیک استفاده می کنند، از قبرها دوباره استفاده می کنند. برای مثال در قبرستانی در پراگ، وقتی که فضا کم می آید، لایه ی تازه ای از خاک روی قبرهای قدیمی که وجود دارند، ریخته می شود تا بتوانند از این طریق فضای کافی را برای دفن مرده های جدید فراهم کند. البته این قبرستان بسیار قدیمی است و ظاهرا سال های سال است که دیگر در آن مرده ای دفن نشده است با این حال طبق گزارش هایی که وجود دارد آخرین باری که مرده ای در این  قبرستان ها دفن شد به سال ۱۷۸۷ بر می گردد که در آن زمان ۱۲ لایه قبر روی هم قرار گرفته بودند!

تصویری که در بالا می بینید در واقع نمایی از قبرستانی در شهر هنگ کنگ است که بصورت تراس مانند روی تپه ای قرار گرفته است.

گورستان های عمودی در تایوان

همان طور که می توانید ببینید در هر کشوری شیوه ای برای دفن و کفن مرده ها وجود دارد مثلا در پراگ آن طور و یا در کشور نروژ به جای این که بدن مره ها را بصورت طبقه ای روی هم انباشته کنند، قبرهای قدیمی را هر دو دهه یکبار کاملا حفاری می کنند تا در آن ها اجساد جدید کار گذاشته شود! در بعضی از گورستان ها حتی به تابوت ها سنگ آهک تزریق می کنند تا جسدهایی که در داخل آن ها هستند زودتر تجزیه شوند و در این زمینه نروژ تنها نیست.

انگلستان هم یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که به سرعت در حال کم آوردن است، البته از نظر گورستان! و همان طور که ممکن است بدانید انگلستان علیرغم پیشرفته بودن و مدرن بودنش یکی از کشورهای اروپایی است که به شدت سعی می کند تا سنت هایش را زنده نگه دارد و به همین خاطر هم هست که بسیاری از سنت های عجیب و غریب را هنوز هم در این کشور می توانیم ببینیم. طبق اطلاعاتی که در این کشور در این باره پیدا شده مشخص شده است که اگر همین روند تا خاک سپاری تا سال ۲۰۵۰ادامه پیدا کند، با مساحتی بیشتر از ۶۵۰۰  کیلومتر مربع نیاز خواهد داشت! و به همین دلیل هم هست که بسیاری از کشور ها راه حل این مسئله و مشکل را به جای زمین در آسمان های پیدا کرده اند! و آن هم چیزی نیست جز قبرستان های عمودی !

البته در مورد گورستان های عمودی در حال حاضر آسیا گوی سبقت را از اروپا ربوده است و در حال حاضر در بعضی از کشورها مرده ها را به صورت چندین طبقه دفن می کنند! و همین موضوع باعث شده تا شکل قبرستان ها به جای افقی به عمودی تغییر پیدا کند و حالا دیگر مردمی که روی زمین سراغ مرده ها را می گرفتند مجبور باشند تا سراغ آنها را در آسمان ها بگیرند! (ضرب المثل معروف!)

عکس گورستان های عمودی

نمونه ی این قبرستان ها در جاهایی مثل تایوان می توان دید. در هنگ کنگ هم جدیدا قبرستان ها را روی تپه های شیبدار می سازند تا از این طریق بتواند فضای بیشتری برای دفن مرده به دست بیاورند و شاید باورتان نشود اما این قبرستان ها حالا جاذبه شده اند به این معنا که مردم زیادی سفر می کنند تا بتوانند این قبرها را از نزدیک ببینند! و حالا این روند انگار مد شده و به یک صنعت تبدیل شده است تا جایی که در کشور ژاپن یک تاجر هتلی برای مرده ها درست کرده است! یعنی خانواده ای داغدار مرده های خود را به این هتل ها می برند  و تا زمانی که یک جای خالی در قبرستان برای آن ها آماده و پیدا شود می توانند جسد را در هتل نگه دارند!

اما اگر بخواهیم یک نمونه ی واقعی و به تمام عیار از این قبرستان های عمودی را به شما نشان دهیم باید به قبرستان Necrópole Ecumênica سانتوسبرزیل اشاره کنیم چر که در حال حاضر این قبرستان ۳۲ طبقه دارد و ۲۵۰۰۰ مرده می توانند در آن اقامت کنند! این قبرستان در سال ۱۹۸۳ ساخته شد و در آن زمان ساختمانی کوچک بیش نبود! تا اینکه آن قدر تقاضای قبرستان با چشم انداز زیبا بالا رفت که تصمیم گرفته شد تا این ساختمان وسیع شود و این گونه شد که طبقات جدیدتری به این ساختمان اضافه شد و باعث شد تا به بلندترین قبرستان دنیا تبدیل شود! ظاهرا خانواده های داغدار بیشتر به جای این که به فکر مرده ی خود باشند به فکر جایی باشند که بتوانند خودشان هم از ان لذت ببرند!  هر طبقه از این گورستان ۱۵۰ جسد را در خود جای می دهد و مجهز به سیستم تهویه است. همین که بدن تجزیه شد که تقریبا ۳ سال زمان می برد، خانواده ی آن مرحوم! می توانند جسد را از آن جا خارج کنند و به بخش تحویلداری استخوان ها تحویل بدهند.

گورستان های عمودی برزیل

این قبرستان ۳۲ طبقه علاوه بر مکان دفن مرده ها، یک کلیسا و یک کافی شاپ هم در روی سقف دارد!  و علاوه بر این در دور اطراف آن باغ ها، مردابی زیبا و آبشاری خیره کننده هم وجود دارد… این بود داستان گورستان های عمودی …

 

الی گشت

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41