امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 824

 متولی اصلی تعزیه مردم كوچه و بازار هستند

سید محسن هاشمی در گفت‌وگویی اظهار کرد: به طور کلی تعزیه پایگاه مردمی بسیار خوبی دارد و اقبال خوبی از این هنر ایرانی – اسلامی صورت می‌گیرد اما آن گونه که شایسته و بایسته است جایگاه خود را پیدا نکرده است و با وجود علاقه‌ مردم به آن در جامعه، غریب مانده است. 
وی با بیان اینکه مشکلاتی بر سر راه تعزیه وجود دارد، ادامه داد: یکی از عمده مشکلات تعزیه، نداشتن مکان مناسب برای اجرا است. در تهران به عنوان پایتخت هنوز یک جای ثابت و یک حسینیه‌ اختصاصی برای اجرای تعزیه نداریم در حالی که برگزاری تعزیه مکان خاص خود را می‌طلبد و صحنه‌ تئاتر برای اجرای تعزیه مناسب نیست اما عمده مشکل ما این است که تکیه مخصوص تعزیه نداریم اما در برخی روستاها و شهرهای کوچک جایی برای اجرای تعزیه در نظر گرفته شده اما متاسفانه همه‌گیر نیست. 
عضو هیئت مدیره انجمن تعزیه ایران تصریح کرد: تعزیه متولی خاصی ندارد و متولی اصلی این هنر آیینی مردم کوچه و بازار هستند و اگر تا حالا سر پا مانده است به مدد کمک همین مردم و عشق آنان به اربابمان حسین بن علی(ع) است اما دفتر تعزیه‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی گاه کمک‌های خوبی از نظر اعتباری، سخت افزاری و نرم افزاری می‌کند اما در حد توقع نیست. 
هاشمی با تاکید بر اینکه خیلی از سازمان‌ها باید به این موضوع کمک کنند، گفت: مثلا بسیاری از املاک وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه  وقف مجالس تعزیه و شبیه‌خوانی هستند اما به دست تعزیه‌خوانان نمی‌افتد و در مجموع تعزیه با کمک های مردمی سرپا مانده است. 
وی تاکید کرد: بسیاری از برنامه‌هایی که در ایلام به عنوان تعزیه برگزار می‌شود یک مدل و گونه شبیه‌خوانی است که به صورت صامت بوده و یک نفر در آن راوی و تعدادی با لباس تعزیه یک سری حرکات دارند که تعزیه محسوب نمی‌شود. 
عضو هیئت مدیره انجمن تعزیه‌ی ایران ادامه داد: از نظر محتوایی بسیاری از اشعاری که در تعزیه‌ها خوانده می‌شود وزین و محکم هستند و محتوایی خوب و منطبق با رویدادهای تاریخی دارند؛ هر چند ممکن است در برخی تعزیه‌ها برخی مشکلات وجود داشته باشد اما تعدادشان بسیار کم و قابل اصلاح است. 
هاشمی با تاکید بر اینکه تعزیه هنری ایرانی – اسلامی و فاخرترین هنر آیینی است، تصریح کرد: انجمن تعزیه‌ ایران تعداد زیادی عضو از مناطق مختلف ایران دارد اما واقعیت این است که هر حرکتی در جهت اعتلای تعزیه نیازمند بودجه و اعتبار است و آمادگی داریم مشکلات موجود بر سر راه این هنر را برداریم اما دولت هم باید قدری وقت بگذارد و هزینه کند.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41