امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1171

 مستند «بانو امین» در راه است

مستند تولیدی « بانو امین » در مورد زندگی سیده نصرت بیگم امین، از زنان مجتهده شهراصفهان است که به تازگی فرآیند تولید آن به پایان رسیده است.

به گزارش باخبرباش از ایمنا ، زهرا شاهین فر، کارگردان این مستند ضمن اعلام این خبر، به موضوع این مستند پرداخت و افزود: مستند «بانو امین» به روایت زندگی سیده نصرت بیگم امین می‌پردازد که در دوران قبح بودن درس آموزی زنان در جامعه، با پشتکار و سخت کوشی مثال زدنی خود به درجه اجتهاد فقهی می‌رسد.
وی ادامه داد: بانو امین اگرچه در یک خانواده متمول و تاجر به دنیا آمده بود و از 15 سالگی نیز با یک تاجر نام آشنای اصفهانی ازدواج کرد، ولی از بحث و درس خود عقب نماند و توانست در سن 40 سالگی علیرغم مخالفت‌هایی که با اجتهاد یک زن در جامعه مطرح بود، از علمای طراز اول دوران اجازه اجتهاد خود را کسب کند.
شاهین فر افزود: بانو امین اولین حوزه علمیه بانوان کشور را در اصفهان تأسیس می‌کند و از این طریق اساتید بسیاری از میان بانوان تربیت می‌کند. همچنین ایشان مدرسه‌ای تأسیس می‌کنند که تمام پرسنل آن را بانوان تشکیل می‌دادند تا امکان علم آموزی برای دختران فراهم آید.
کارگردان مستند بانو امین در پاسخ به این سوال که از کجا ایده ساخت چنین مستندی و آن هم از بانویی در اصفهان برایتان به وجود آمد اشاره کرد: برای من، این مسأله خیلی جذابیت داشت که ایشان در زمان و فضایی توانست به درجه اجتهاد برسد که در داخل کشور قریب به اتفاق زنان، توانایی خواندن و نوشتن نیز نداشتند و در خارج از کشور در دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای اروپایی به زنان مدرک دکتری نمی‌دادند ولی بانو امین با پشتکار و علاقه عجیب خود، توانست خود را اثبات کند. این موضوع که تا به حال کار نشده هم برای خودم و هم برای مخاطبانم قطعا جذابیت ایجاد می کند و بهاین خاطر ایده ساخت به ذهنم رسید.
شاهین فر در ادامه با ابراز تاسف از این که تاکنون به صورت جدی در مورد این بانوی بزرگ سرزمینمان در قالب های مختلف کار نشده است افزود: به دلیل شرایطی که در زمان حکومت رضا خان پهلوی در کشور وجود داشت، ایشان تمایلی به مطرح شدن نداشتند و علاقه نداشتند که مطرح شدنشان به قیمت محدود شدن مدرسه و حوزه علمیه‌اش شود. و این روحیات هم امروز باعث شده که کمتر به ایشان پرداخته شود.
وی در پایان به مقام والای این زن بزرگ اصفهان و ایران اشاره کرد و افزود: جایگاه علمی بانو امین به قدری بود که آیت الله مرعشی نجفی اجازه اجتهاد خود را از ایشان دریافت کرده بود  و این موفقیت و مقام علمی نصیب هر کسی به خصوص ر بانوان نمی شود.
مستند «بانو امین» تازه‌ترین اثر تولیدی خانه مستند انقلاب اسلامی وبه کارگردانی زهرا شاهین‌فر و تهیه‌کنندگی مهدی مطهرمی باشد که مراحل پایانی تولید را پشت سر گذاشته است و به زودی از شبکه‌های مختلف سیما پخش می شود. این مستند در 50 دقیقه به زندگی ارزشمند بانو مجتهده امین می پردازد./
 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41