امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2084

 معمولی ترین جهیزیه با 300 میلیون تومان /15 سال کار کارگری برای تهیه یک جهیزیه معمولی

امروزه اگر بخواهیم معمولی ترین جهیزیه ایرانی را تهیه کنیم باید حداقل 300 میلیون تومان داشته باشیم و این در حالی است که یک جهیزیه معقول و با کیفیت ایرانی با 500 میلیون تومان قابل تهیه است.

به گزارش خبرنگار باخبرباش ، امروزه در حالی  جوانان راتشویق به ازدواج می کنند که یک پسر برای خرید یک خانه کاملا معمولی و ساده باید نزدیک به 2 میلیارد تومان هزینه داشته باشد و یک دختر برای تهیه یک جهیزیه ساده و نه تشریفاتی باید بیش از 500 میلیون تومان پول داشته باشد و این در حالی که حداقل حقوق کارگری بیش از 2 میلیون تومان است که با 15 سال کار کارگری می تواند 500 میلیون تومان برای خرید یک جهیزیه جمع کند.

یعنی برای داشتن یک زندگی کاملا ساده باید رقم های چند میلیونی در دست دو خانواده عروس و داماد باشد و این در حالی که در میان هجمه ای از بحران های اقتصادی و تامین غذا و رفاه زندگی خویش یک پدر چگونه می تواند پسر خود را داماد و دخترش را به خانه بخت بفرستد.

از تن دادن به خودکشی تا وام های نزولی برای تهیه جهیزیه

در این میان شاهد خود فروشی ها و گاه تن دادن به کارهای غیر عرف از جمله خودکشی یا حتی وام های نزولی یا حتی فروش خانه برای تامین جهیزیه معمولی و ساده هستیم.

عضو اتحادیه لوازم خانگی اصفهان که 40 سال سابقه خرید و فروش لوازم خانگی دارد، ادامه داد: در هیچ دوره ای در 40 سال گذشته، بازار خرید و فروش لوازم خانگی به این حد بحران نرسیده بود و به کسادی امروز نبود.

 به 40 سال گذشته برگشتیم

حسینی با اشاره به اینکه در زمان جنگ نیز شاهد افزایش لحظه ای قیمت ها بودیم، ادامه داد: امروز نیز همچون دوران جنگ ثبات قیمت نیست، اضافه کرد: مردم دیگر قدرت خرید جهیزیه را ندارند و با شنیدن قیمت ها پا پس می کشند.

وی با اظهار اینکه وقتی قیمت یک لباسشویی ایرانی به 15 میلیون رسیده و برای خرید یک یخچال باید بیش از 30 میلیون تومان هزینه کنند، مردم از خرید جهیزیه امتناع می کنند، ادامه داد: برندهای مختلف ایرانی داریم که اگر بخواهیم معروفترین و با کیفیت ترین برند ایرانی را خریداری کنیم باید 500 میلیون تومان هزینه کرد.

سخاری، عضو دیگر اتحادیه لوازم  خانگی با اشاره به اینکه هم اکنون جو بازار خرید و فروش لوازم خانگی سنگین است و بسیار آمار خرید پایین آمده است.

وی با بیان اینکه وقتی ارز دولتی به تولید کنندگان نمی دهند، قطع به یقین شاهد افزایش قیمت سرسام آور لوازم خانگی مواجهیم، ادامه داد: قیمت های لحظه ای لوازم خانگی حتی خود فروشندگان لوازم خانگی را دچار چالش کرده است.

ورود لوازم خانگی خارجی بی کیفیت در سطح بازار

یکی دیگر از اعضای اتحادیه لوازم خانگی که سالهاست در این حوزه کار می کند، گفت: برای خرید یک جهیزیه خارجی باید بیش از یک میلیارد تومان هزینه کرد و این در صورتی که به شکل محدود شاهد لوازم خانگی خارجی در سطح بازار هستیم و این در حالی است که موتور تمام لوازم های خانگی خارجی است و ورق های یخچال از خارج وارد می شود و در ایران با کار مونتاژ به اسم برند ایرانی می فروشند.

وی ادامه داد: این در صورتی است که لوازم خانگی  خارجی با درجه 2 و 3 کیفیت وارد بازار می شود زیرا که لوازم خانگی درجه یک به علت بالا بودن قیمت امکان فروش آن در داخل متناسب با قدرت خرید مردم نیست.

عضو اتحادیه لوازم خانگی اصفهان تصریح کرد: لوازم خانگی هیچ یک پشتیبانی ندارد و امروز وضعیت بازار به حدی نابسامان شده است که قیمت یک کالای خارجی قاچاق از یک لوازم خانگی ایران کمتر میشود.

وی با اشاره به اینکه از سال 89 تاکنون در بازار لوازم خانگی فعالیت دارم، گفت: برندهای ال جی و سامسونگ به ندرت در سطح بازار قابل دستیابی هستند.

این در صورتی است که قیمت های لحظه ای لوازم خانگی و آشفته بازار باعث شده بسیاری از کاسب کاران لوازم خانگی بخاطر کسادی بازار و اینکه نمی تواند جنس فروخته شده را جایگزین کنند از این حرفه بیرون آمده اند.

منبع خبر :  
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41