امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 1884

 منتقدان اصفهان سیتی سنتر چه می گویند ؟ انتقاد هایی که تنها بر اساس شنیده ها مطرح می شود

کار کارشناسی لازم انجام نگرفته است ، ابعاد پروژه با نگاه ملی و جامع دیده نشده است، مرور زمان باعث فرسایش پروژه و افزایش هزینه ها شده است و دهها جواب دیگر از قبیل صحبت هایی است که در بررسی پروژه های مختلف و اکثرا دولتی با آنها مواجه می شویم.پیوست فرهنگی ، پیوست زیست محیطی و ... هم اگر چه بعد ها به الزامات پروژه های کلان افزوده شدند تا کار کارشناسی و آینده نگری بیشتری صورت بگیرد اما هنوز هم کمتر پروژه ای را می توان یافت که به آنها پایبند بوده باشد.
از پروژه های دولتی که بگذریم برخی معتقد هستند پروژه های بخش خصوصی نیز دارای چنین معایبی هستند  و حتی در پاره ای موارد انحرافات بیشتری نیز از آن ها سرزده است . 
یکی از پروژه هایی که امروزه انگشت اشاره ی منتقدان مختلف به سوی آن گرفته شده مجموعه عظیم اصفهان سیتی سنتر است که گاها افراد ناآگاه و گاها مسئول در جلسه های رسمی و غیر رسمی به آن خرده می گیرند و بر آن می تازند . اما واقعیت چیست ؟ حق با کیست ؟ شاید شنیدن صحبت های مدیران سیتی سنتر در روشن شدن حقایق به ما کمک کند .

محل قرار گرفتن اصفهان سیتی سنتر کارشناسی شده نیست !
به زعم عده ای محل قرار گرفتن اصفهان سیتی سنتر  در مجاورت اتوبان اصفهان شیراز ، یک کار غیر کارشناسی است که با توجه به استفاده ی روزانه ی هزاران نفر از این مجموعه باعث ایجاد ترافیک شدید در این اتوبان می شود و چه بسا می تواند باعث تصادفات شدیدی در این محور گردد.                           


مهران محسنی قائم مقام اصفهان سیتی سنتر در گفت و گو با خبرنگار هفته نامه ی نگاه کویر پیرامون این موضوع گفت : اگر محل کنونی احداث اصفهان سیتی سنتر که در پوسته ی شهر و در مجاورت یک اتوبان با عرض 176 متر و  همچنین مابین دوجاده ی کمربندی قرار گرفته کارشناسی شده و مناسب نیست کجا برای احداث این پروژه می تواند مناسب باشد ؟
وی با بیان اینکه اصفهان سیتی سنتر دارای چهار گیت خروجی و ورودی است اظهار داشت : در حال حاضر تنها یکی از ورودی های این مجموعه در مدار بهره برداری قرار گرفته و با تکمیل سه ورودی دیگر می توان انتظار داشت تا 5 برابر ترافیکی که گاهی در ورودی سپاهان شهر ایجاد می شود در این ورودی ها و جاده های پیرامون آن هضم شود .
 وی با اشاره به اینکه در مجاورت اتوبان اصفهان - شیراز بافت تاریخی وجود ندارند و توسعه ی کلان شهر اصفهان نیز به واسطه ی شهرهای بهارستان ، مجلسی و سپاهان شهر به سمت جنوب بوده است افزود :  شهر اصفهان دارای 7 گیت ورود و خروج است که تنها یکی از آن ها یعنی اتوبان اصفهان شیراز در نیم کره ی جنوب شهر قرار گرفته است و این عوامل نیز در پرتردد بودن این محور نقش دارند ضمن آن که سالیانه یک و نیم میلیون مسافر نیز از این محور عبور می کنند .
البته نباید فراموش کرد که قرار گرفتن اصفهان سیتی سنتر در پوسته ی شهر توانسته است از حجم ترافیک داخل شهر نیز بکاهد . 


اصفهان سیتی سنتر نمونه مشابه شاپینگ مال های خارجی است! 
نبود معماری ایرانی اسلامی در ساخت اصفهان سیتی سنتر از دیگر نقدهایی است که گاها از مسئــولین و منتقدان  به گوش می رسد و با استناد به بهره برداری برخی نقاط دنیا نظیر امارات متحده ی عربی از سبک معماری ایرانی انتقادهای تندی را به همراه دارد.
مهران محسنی در این رابطه با اشاره به اینکه کشور ها نداشته هایشان را می سازند گفت : اصفهان در زمینه ی معماری ایرانی و اسلامی از بناهای زیادی برخوردار است و قرار نیست برای اصفهانی که مثلا یک مسجد شیخ لطف الله دارد چند مسجد شیخ لطف الله دیگر با همان سبک و سیاق بسازیم .
وی هدف شرکت پرستیژلند ایران را ساخت یک مکان مدرن در کنار فضاها و بناهای تاریخی دانست و ادامه داد : تلاش ما بر این بوده است تا هنر ایرانی را با  مدیرنیته تلفیق و یک فضای جدید را ایجاد کنیم تا مردم بتوانند از مزایا و خدمات آن استفاده کنند .
اگر کمی در طراحی های داخلی و فضاهای این مجموعه توجه کنیم می بینیم که بیشتر از هر بنای معاصر در آن از نمادهای ایرانی استفاده شده است که البته کپی برداری صرف نیستند.


زمان اتمـــام کامل اصفـــهان سیتی ســـنتر کی فرا میرسد
در حالی که مسعود صرامی مدیرعامل اصفهان سیتی سنتر از پایان کامل پروژه ی اصفهان سیتی سنتر در خرداد ماه سال جاری خبر داده بود هنوز فازهای پایانی این مجموعه در مدار بهره برداری قرار نگرفته و همین چند ماه تاخیر سبب شده است تا برخی نام اصفهان سیتی سنتر را درکنار پروژه هایی نیمه تمامی مانند : نمایشگاه بین المللی ، مترو و مصلای اصفهان قرار دهند.
مهران محــسنی در توضیح این تاخیر یادآور شد : نقشه ی بسیاری از پروژه ها از ابتدا تا انتهای مراحل ساخت ثابت باقی می ماند اما نقشه ی اصفهان سیتی سنتر نقشه ای پویا است و هر وقت طرح و ایده ی جدیدی توسط نخبگان ارائه شود پس از بررسی و در صورت وجود شرایط لازم برای اجرا در دستور کار قرار می گیرد . 
وی با بیان اینکه اگر طرح های فروردین سال 93 را بدون تغییر دنبال می کردیم پروژه ی اصفهان سیتی سنتر بارها تمام شده بود افزود : تنها در 6 ماه گذشته هفت طرح جدید نظیر : زمین اسکواش و شهر یخی مطرح شده است که در حال بررسی و اجرای برخی از آن ها هستیم.
مهران محسنی تاخیر در تکمیل اصفهان سیتی سنتر را ناشی از بسیط تر شدن پروژه دانست و ادامه داد :  تا کنون هیچ گونه کم کاری در اجرا صورت نگرفته و همه ی تغییرات اعمال شده نیز در راستای ایجاد فضایی بهتر برای استفاده ی مردم است . 
قائم مقام اصفهان سیتی سنتر همچنین از نزدیک شدن زمان تکمیل مجموعه خبر داد و اظهار داشت : برج تجارت جهانی، هتل و هتل آپارتمان این مجموعه نیز تا ابتدای سال 97 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .


حتی نام اصفهان سیتی سنتر هم رنگ و بویی ایرانی ندارد 
یکی از اعضا شورای شهر اصفهان در گفتگو با خبرنگار هفته نامه ی نگاه کویر گفته بود  :استفاده از کلمات لاتین خلاف قانون است و شورای نامگذاری مطابق با قانون می تواند در این زمینه ورود پیدا کند و تابلوهای راهنمای این مرکز را از خیابان ها و اتوبان های شهر جمع کند که ما این کار را در دستور کار قرار داده ایم  .
زادهوش با بیان اینکه معنی کلمه ی سیتی سنتر معادل مرکز شهر است در صورتی که این مرکز خارج از اصفهان قرار گرفته است اضافه کرد : این نشانه ی یک نام گذاری غلط و اشتباه است و شورای شهر به این مساله ورود پیدا کرده است . 
مهران محسنی قائم مقام شرکت پرستیژلند در رابطه با این اظهارت گفت : برای اینکه یک پروژه ی بزرگ در کشور  شکل بگیرد سرمایه گذار باید مجوز های لازم را از وزارت امور خارجه ، وزارت اقتصاد و دارایی ، هیئت وزیران ، مجلس شورای اسلامی و  سازمان سرمایه گذاری ایران دریافت کند و  اصفهان سیتی سنتر تمام این مجوز ها را با نام اصفهان سیتی سنتر دریافت نموده و این نام مورد تایید همه ی این دستگاه ها بوده است و ما بر اساس قوانین این نام را ثبت کرده ایم و اگر مسئولین هم به پتانسیل ها و خدمات مجموعه نگاه کنند مطمئنا این حواشی را کنار خواهند گذاشت . ما باور داریم  اصفهان سیتی سنتر را مردم دوست دارند و این دوست داشتن از حس و احترام متقابل بوجود آمده است .


کلام آخر: حرف های اصفهان سیتی سنتر را هم قبل از انتقاد کردن بشنوید 
مهران محسنی قائم مقام اصفهان سیتی سنتر  در خصوص نقد هایی که پیرامون اصفهان سیتی سنتر وجود دارد گفت : متاسفانه ما در ایران بیشتر به شنیده ها استناد می کنیم تا تحقیقات و واقعیات و در بیشتر تجزیه و تحلیل ها نیز با دید سطحی نسبت به موضوع می نگریم و نظر میدهیم  و همین امر سبب می شود تا از حقیقت فاصله گرفته و شایعات بی اساس را می سازیم.
 وی با بیان اینکه اگر منتقدان اصفهان سیتی سنتر از فلسفه ی وجودی این مجموعه و ابعاد مختلف آن آگاه باشند ، چنین مسائلی را مطرح نمی کنند افزود : بهتر است این افراد یک طرفه به قاضی نروند و قبل از اینکه در این خصوص به بیان دیدگاه های خود بپردازند حرف های ما را نیز بشنوند و از فلسفه ی ایجاد اصفهان سیتی سنتر آگاه شوند . 
 مهران محسنی با تاکید بر اینکه نقد کردن و گرفتن ایراد کاری سهل و آسان اما ایده پردازی و ارائه ی راهکار بسیار دشوار و سخت است اظهار داشت : کسانی که معتقدند راهی که اصفهان سیتی سنتر انتخاب نموده اشتباه است نقطه نظرات و راهکار های خود را در اختیار ما قرار دهند تا در پروژه های بعدی مرتکب اشتباه نشویم و یا نسبت به اصلاح اشتباهات خود اقدام کنیم . 

انتقاد کردن کار بسیار راحتی شده که اگر از بسیاری از منتقدان بخواهیم در پس نقدشان یک راه کار ساده ارائه دهند سعی بر پاک کردن صورت مساله می کنند .باید بدانیم که  اگر یک پروژه یا یک طرح به سرانجام برسد ، افتخار آن برای تمام جامعه خواهد بود و نام آن در سراسر دنیا با نام ایران شنیده می شود. واقعیتی که در پس اکثر آثار تاریخی ایران زمین وجود دارد و زمان آن رسیده که ما هم به سهم خود در به ثمر رسیدن تلاش هایی که به رفاه جامعه و ایجاد اشتغال و نشاط می انجامند کاری انجام دهیم یا اگر هم کاری نمی توانیم انجام دهیم حداقل سنگ اندازی نکنیم.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41