امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2127

 موسسات کنکور در کمین «شاد»

 باخبرباش /  آن طور که مسئولان آموزش و پرورش اعلام کرده اند، با توجه به پیش بینی های وزارت بهداشت برای شدت شیوع کرونا در فصل های پاییز و زمستان پیش رو آموزش دانش آموزان از طریق سامانه «شاد» انجام خواهد شد.

اما این روزها زمزمه های جدیدی از کمین موسسات آموزشی و کنکوری برای حضور در سامانه شاد به گوش می رسد.


چرا حساس شدیم؟
اساسا هیچ کس با ارائه آموزش باکیفیت و اصولی توسط آموزش و پرورش مخالف نیست، اما چرا در روزهای اخیر که زمزمه هایی درباره کمین موسسات کنکوری برای سامانه شاد شنیده می شود، خیلی ها به آن حساس شده اند؟


 چرا در سال های اخیر خانواده ها، بسیاری از کارشناسان و حتی شخص وزیر آموزش و پرورش دل خوشی از این موسسات ندارند، به طوری که وزیر آموزش و پرورش سابق از این موسسات به عنوان «مافیا» یاد کرد؟ پاسخ یک جمله است: «کاسبی چند ده میلیاردی از گرده مردم به بهانه کتاب آموزشی، کنکور و...» تا بدان جا که بسیاری از مسئولان، وجود و لابی این موسسات را مانع بزرگ سامان دهی کنکور می دانند. با این تفاسیر، به نظر می رسد اکنون شبکه شاد نیز در شرایط رونق آموزش های مجازی در تیررس این موسسات قرار گرفته است. در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود که نفع این موسسات در کجای ماجرای شاد و آموزش های مجازی است؟
خیرخواهی یا...؟
مهر، سوم مرداد در خبری مشروح متن مذاکرات جلسه بین مسئولان شبکه شاد و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی آموزش و پرورش با ناشران آموزشی و موسسات کنکوری را منتشرکرد. در این جلسه کلی حرف ها و ایده های آرمانی برای بهبود کیفیت آموزش دانش آموزان مطرح شده است. از متن این مذاکرات و در مسیر دغدغه ای که این گزارش دارد، بخش هایی را انتخاب کردیم که بد نیست به آن توجه کنید:
* مدیر مسئول انتشارات گاج، ضمن تشکر از تشکیل این جلسه، اظهار کرد: «اگر سازمان پژوهش بگوید چه چیزی مورد نیاز است، ما علاقه‌مندیم در خدمت سازمان پژوهش باشیم. معتقدم سامانه شاد به صورت کثیری در دست دانش‌آموزان قرار دارد و ما می‌توانیم خدمات رایگان و غیررایگان خود را در این شبکه در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به تولید نسخه الکترونیکی محصولات، ما می‌توانیم تولیدات خود را با قیمت یک هشتم کتاب فیزیکی ارائه دهیم».
*رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی گفت: «همکاران ما مبحث به مبحث اقدام به تولید کرده‌اند. ما بخشی از فیلم‌ها را رایگان در شبکه قرار می‌دهیم. حاضریم بخشی را هم در سایت انتشارات مدرسه با تخفیف مناسب به فروش برسانیم».
* و...
قطعا هدف ما از انتخاب این دو جمله این نیست که موسسات آموزشی و کنکور، هدفشان از ورود به عرصه شاد، الزاما سودجویی و کاسبی است. اما تجربه قبلی به ما می گوید، هرجا این موسسات وارد شدند، آن جا پس از مدتی جولانگاه کتاب های کمک درسی و آموزشی شان می شود و در شرایطی که بسیاری از کارشناسان نیز حجم زیاد این محصولات را غیرمفید می دانند، حالا چرا آموزش و پرورش خود درصدد آلوده ساختن شبکه شاد به این موسسات است؟


 دیدگاه وزیر اسبق
علیرضا علی احمدی وزیر اسبق آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «با این موضوع که  شبکه شاد به دکانی برای مؤسسات کنکوری تبدیل بشود موافقید یا مخالف؟» گفت: «قطعاً موافق نیستم، اما موافق مشارکت جمعی مردم در تولید محتوا هستم و به ازای آن هم حق الزحمه و فیش حقوقی دومی برای معلمان در نظر بگیریم اما لزومی ندارد مؤسسات کنکوری پایشان به شبکه شاد باز شود».


دغدغه یک معلم
در این باره نظر یک معلم مدرسه غیر انتفاعی را هم جویا می شوم. سالک چنین می گوید: «من به عنوان یک معلم شاغل در مدارس غیرانتفاعی که سال ها در کنار کتاب درسی، کتاب های کمک درسی را هم آموزش داده ام همیشه این سوال برایم مطرح بوده که چرا کیفیت کتاب های درسی و محتوای آن ها ارتقا پیدا نمی کند که دانش آموزان بعضا مجبور می شوند برای نتیجه گیری بهتر متکی به کتاب های کمک آموزشی  باشند. با ورود موسسات آموزشی به اپلیکیشن شاد فضای آموزشی آن عملا به فروشگاه محصولات آموزشی این موسسات تبدیل می شود، در حالی که این اپلیکیشن برای آموزش رایگان همه دانش آموزان ایران طراحی شده است».


دیدگاه 485 معلم
برای این که با نظر معلمان بیشتری آشنا شویم در یک کانال مرتبط با معلمان در فضای مجازی یک نظرسنجی برپا کردیم. از آن ها خواستیم با بلی یا خیر به این پرسش پاسخ دهند که آیا موافق حضور موسسات کنکور و آموزشی در شبکه شاد هستند که از میان 485 شرکت کننده در نظرسنجی 95 درصد مخالف بودند.


شادتر می شویم یا...
دوباره تاکید می کنیم، هیچ احدالناسی مخالف افزایش کیفیت آموزشی و ایجاد شرایط بهتر برای آموزش نیست اما آیا سامانه شاد هم که عرصه جدیدی برای آموزش است و چه بسا از این پس بتوان بیشتر از ظرفیت هایش برای آموزش بهره جست، باید به دام این موسسات گرفتار شود؟ شاید آن ها کمک حال شاد باشند و با حضور آن ها در شاد ما شادتر شویم اما ذهنیت چندان خوبی از
 آن ها نداریم. چون همین آموزش و پرورش بود که آن ها را مافیای آموزشی خواند و گفت این ها «اَخ» هستند...

منبع خبر :  آخرین خبر
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41