امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 8003

 موفقیت اوقاف درتوسعه وقف و اعتماد سازی بین مردم خوب بوده است

نماینده مردم برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی گفت: اوقاف اصفهان با دید وسیع و عادلانه به امور وقفی رسیدگی می کند.

قرار دادن امامزادگان برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه جای قدردانی دارد.

وقف و صدقه جاری در اسلام آن قدر مهم است كه اهل بيت عصمت و طهارت در اين جهت نيز اسوه ديگران بوده و هستند و رهنمود آن ذوات قدسی در اهتمام به وقف آن است كه اين صدقه جاری را همتای مصحف علمی و ولد صالح قرار داده و آن را در رديف ميراث ماندگار و فخر آور می ‏دانند. در قرآن سوره و يا آيه‌ای در خصوص وقف و امثال آن نيامده است، اما به صورت كلی آياتی درباره انفاق داريم كه شامل وقف و صدقات جاريه نيز مي‌شود و در زمینه وقف شاهد احادیث بسیاری درباره وقف هستیم.

با توجه به گستردگی حوزه هایی که امروزه در وقف جاری و ساری شده است و قوانینی که درطی دوره های مختلف درخانه ملت جهت این فرضیه مهم تدوین شده است به سراغ حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهرو میمه در مجلس شورای اسلامی رفتیم و گفتگویی با ایشان داشتیم که متن آن را در ادامه می خوانید.

خبرنگار: به عنوان نماینده مجلس بفرماید انتظارات عمده ای که مردم ازاوقاف استان دارند شامل چیست؟

حاجی دلیگانی: جا دارد که از تمامی مسئولان این ارگان تشکر کنم زیرا اکنون شاهد آن هستیم که نظم و انضبات بالایی در سازمان اوقاف اصفهان حاکم است و جای خشنودی است که اوقاف استان اصفهان نه تنها به شهرستان اصفهان توجه نمی کند بلکه نظر و دید وسیع این نهاد، تمامی شهرستان های استان را در بر می گیرد و به تمامی اموربه صورت عادلانه رسیدگی می کند.

البته با توجه به همه این اقدامات صورت گرفته توسط اوقاف,من به عنوان نماینده مردم شاهین شهر و میمه به مدیران شهرستانی می گویم که برای توسعه وقف باید 2 کار در دستور و الویت قرار گیرد، اولی اعتماد سازی برای مردم است که آنها بتوانند آنچه را که وقف می کنند در همان راستا وبا مدیریت صحیح هدایت شود و دوم اینکه مدیران شهرستان ها نباید بر اثر فشارهایی که از طرف اشخاص یا دستگاه های مختلف به آنها وارد می شود چهارچوب و قوانینی اصلی را نادیده بگیرند و بخواهند حقی را ضایع نمایند.این یک مسله مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

خبرنگار:به نظر جنابعالی نقش و جایگاه وقف در جامعه کنونی چگونه است؟

 

حاجی دلیگانی: وقف، امر بسیار واجب و حیاتی برای اسلام و مملکت ما است،باید تمام تلاش مسولان بر به کارگیری روش های پویا و به روز صرف شود تا شاهد پیشرفت و رشد چمشگیر وقف در بین مردم باشیم.

خبرنگار: راهکار پیشنهادی شما برای ترویج فرهنگ وقف در بین مردم چیست؟

حاجی دلیگانی: اوقاف در درجه نخست باید تمام سعیش بر این باشد تا اعتماد سازی بین مردم بیش از پیش صورت گیرد تا مردم با خیالی کاملا راحت بدانند چیزی که وقف می کنند دقیقا در راستای خواسته هایشان عملی می شود.

خبرنگار: به نظر شما اقدامات فرهنگی که تا کنون اوقاف در جهت جذب جوانان به اموردینی و مذهبی داشته است را چطور ارزیابی می کنید؟

حاجی دلیگانی: در این رابطه تا به امروز شاهد فعالیت های خوبی از اوقاف اصفهان بوده ایم که یکی از مهم ترین این اقدامات، قراردادن امامزادگان به عنوان مکان فرهنگی برای جذب و جمع آوری جوانان بوده است که در ایام مختلف سال با تدارک برنامه های فرهنگی انان را برای پذیرش مسولیت های اجتماعی اماده می کند.همچنین این برنامه ها علاوه بر تاثیرات فردی برای خانواده ها نیز مثمر ثمر بوده و می تواند الگوی خوبی برای ترویج سبک زندگی اسلامی باشد.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41