امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2155

 نان سفید هم  مثل  چربی ترانس از بازار عرضه حذف خواهد شد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همانطور که در یک دوره زمانی توانستیم روغن های بدون اسید چرب تراس را وارد سبد غذایی خانوارها کنیم  و خانواده ها را مجاب کردیم که به مصرف روغن های سالم روی بیاورند باید نان سفید را نیز از بازار عرضه حذف و نان سبوس دار را جایگزین کنیم.

سید مرتضی صفوی  در گفت و گو با خبرنگار باخبرباش اظهار داشت: با توجه به اینکه امروزه خط تولید و متد کارخانه های آرد بر اساس سبوس گیری است و با حذف نان سفید آسیب زیادی بر کارخانه جات وارد میشود بنابراین لازم است که برای جایگزین کردن نان سبوس به جای نان سفید حرکت ارام و پیوسته ای صورت گیرد.

متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: از سال 84 اقدام به بهبود کیفیت نان از سوی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت کردیم زیرا که معتقدیم نان قوت غالب است و با تولید و عرضه نان کامل بسیاری از بیماریها رفع می شود.

صفوی با اعلام اینکه جای خوشحالی دارد انجمن های مردم نهاد در حوزه تغذیه سالم ورود پیدا کردند و امروز مطالبه برای مصرف نان کامل را در سطح جامعه شاهدیم، افزود: نان کامل یا همان نان صد درصد سبوس دار غنی از آهن، اسید فولیک و انواع ویتامین B است و با مصرف آن میتوان کم خونی را رفع کرد.

وی با اعلام اینکه باید نان های سبوس دار جایگزین نان های سبوس گیر شود، گفت: هر ماه آرد کامل و سبوس دار بین نانوایی ها توزیع می شود و قطعا به نسبت افزایش مطالبه برای پخت نان کامل، دیگر شاهد سبوس گیری در سطح کارخانه جات ها نخواهیم بود.

متخصص تغذیه ادامه داد: امروز وزارت بهداشت موافق تولید نان کامل است و رئیس دفتر بهبود تغذیه  از تولید و عرضه نان کامل حمایت می کند و باید یک حرکت ملی در این راستا شکل بگیرد.

وی افزود: نان تولید شده از آرد سفید که منجر به نان سفید می شود هیچ ارزش غذایی ندارد و تنها چاق کننده است و خاصیت غذایی آن مثل کیک و شیرینی است.

صفوی ادامه داد: امید است که بدنبال این خواسته دسته جمعی ، موانع تولید نان سبوس دار حذف و با ورود جدی مردم و مسئولان به نان کامل دست یابیم.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41