امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 137

 نخستین شهر شطرنجی ایران کجاست؟

باخبرباش به نقل از باشگاه خبرنگاران ،علی منصور والی آذربایجان در روز ۱۰خرداد ۱۳۰۹کلنگ احداث شهری را زد که امروز با نام سلماس شناخته می شود.

 

شهر سلماس در یک کیلومتری دیلمقان و در زمینی به مساحت ۱میلیون متر مربع ساخته شد.نقشه ساختن این شهر به گونه ای بود که عنوان نخستین شهر شطرنجی ایران را به خود اختصاص داد.ساختار شهرهای شطرنجی باعث می شود که همه خدمات شهری در مکانهای مناسب قرار بگیرند.

شهر شطرنجی ایران کجاست؟

تاریخچه شهر سلماس نشان می دهد که این شهر قبل از سال۱۳۰۹هم بوده و پیشینه آن به حدود ۹هزار سال قبل برمی گردد.شهر سلماس در گذشته پایتخت دوم حکومت اورارتوییان بود.از نام های قدیمی این شهر می توان به شاپور،دیلمان و دیلمقان اشاره کرد.

از تاریخچه شهر سلماس که بگذریم بهتر است از جاذبه های این شهر که در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است، یادی بکنیم.یکی از جاذبه های گردشگری شهر سلماس با نام دره زولاچای شناخته می شود.زولاچای نام یک رود فصلی است که از اطراف کهنه شهر جریان یافته و به دریاچه ارومیه می ریزد.کهنه شهر که امروزه با نام تازه شهر شناخته می شود،در بخش مرکزی شهرستان سلماس قرار گرفته است.

شهر شطرنجی ایران کجاست؟

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر سلماس با نام امامزاده کهنه شهر شناخته می شود.از جاذبه های گردشگری دیگر این شهر می توان به آبشار خور خورا،کلیساهای هفتوان،حمام شیخ،تپه اهرنجان،کتیبه سنکی خان تختی،دره تمر،آبگرم ایستی سو،قلعه چهریق،تالاب چیچک،تالاب آق زیارت،تپه مغانجوق و زنجیرقلعه تمر اشاره کرد.

منبع خبر :  باشگاه خبرنگاران
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41