امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 307

 نقش بر آب شدن نقشه‌های اردوغان با آزادی «حلب»/تنها راه برون‌رفت ترکیه از بحران

ترکیه در حال حاضر با وضعیت بحرانی و خطرناکی در مسئله سوریه روبرو است که به باور کارشناسان تنها راه برون رفت از این بحران، همکاری ترکیه با ایران، سوریه، عراق و روسیه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، حمایت ترکیه از مخالفان بشار اسد در شمال سوریه به مرکزیت حلب و ادلب بر همگان آشکار است. مخالفان بشار اسد از گروه‌های مختلف تروریستی تشکیل شده بودند که هدفشان تصرف حلب و ادلب و سپس سرنگونی بشار اسد بود اما با حمایت ایران و مقاومت لبنان از بشار اسد و ورود مستقیم روسیه در سوریه، تمام برنامه‌های مخالفان نقش بر آب شد. بشار اسد مقاومت کرد و بر این مقاومت ادامه داد و نقشه ترکیه برای ایجاد اقلیم سنی به مرکزیت حلب در کنار ادلب شکست خورد.

در این بین ترکیه با گروه تروریستی داعش در شمال سوریه روبرو شد که تهدیدهای این گروه روز به روز علیه ترکیه افزایش می‌یافت. از طرف دیگر خط قرمز ترکیه شکسته شد و شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه به غرب رود فرات پیشروی کردند و زمینه برای ایجاد کریدور کُردی وابسته به آمریکا و اسرائیل در شمال سوریه فراهم شد. این کریدور با حمایت مستقیم آمریکا و از طرف حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) وابسته به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تشکیل می‌یافت.

قرار بود دولت کُردی با به هم پیوستن کانتون‌های کُردی شرق و غرب رود فرات ایجاد شود، اما زمانی که ترکیه نتوانست آمریکا را از این سیاست منصرف کند، نیروهای مسلح ترکیه مستقیماً وارد شمال سوریه شدند و پیشروی شبه‌نظامیان کُرد به غرب رود فرات را متوقف کردند.

آنکارا هدف از حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه که به عملیات «سپر فرات» موسوم است، پاک‌سازی الباب و منبج از گروه تروریستی داعش و شبه‌نظامیان کُرد عنوان کرد و این عملیات در حال حاضر هم ادامه دارد. ترکیه در صورت موفقیت در این عملیات خواهد توانست از تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه جلوگیری کند.

در حال حاضر حلب با حمایت ایران و روسیه از نیروهای بشار اسد در آستانه آزادسازی قرار دارد و بدین ترتیب همه نقشه‌های اردوغان برای حلب و اقلیم سنی نقش بر آب خواهد شد و تمام گروه‌های مخالف بشار اسد که در حلب حضور دارند و از طرف ترکیه حمایت می‌شوند در حال برنامه‌ریزی برای کوچ کردن به ادلب و حتی ترکیه هستند. در صورتی که بشار اسد حلب را آزاد کند به سوی الباب پیشروی خواهد کرد که در این صورت نیروهای مسلح ترکیه با نیروهای سوری رو در رو خواهند شد و این مسئله باعث رویارویی ترکیه و روسیه در مقابل هم خواهد شد.

نیروهای ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان در حال برنامه‌ریزی برای پیشروی به سمت ادلب هستند و در این صورت این نیروها با گروه‌های مخالف تحت حمایت ترکیه درگیر خواهند شدند و آزادسازی حلب توسط نیروهای سوریه تا حدود زیادی آزادسازی ادلب را هم تضمین خواهد کرد و بدین ترتیب گروه‌های مخالف بشار اسد چاره‌ای به جز عقب‌نشینی به سمت ترکیه نخواهند داشت.

از طرفی دیگر ترکیه در صورت پیشروی به سمت منبج در ظاهر با شبه‌نظامیان پ.ی.د/پ.ک.ک روبرو خواهد شد ولی در حقیقت با آمریکا رو در رو خواهد شد. حرکت ترکیه در شمال سوریه بستگی به سیاست‌های آمریکا و روسیه خواهد داشت چراکه در هر جبهه‌ای که ترکیه پیشروی کند در مقابل آمریکا و روسیه قرار می‌گیرد و این تهدید بزرگی برای ترکیه محسوب می‌شود. از طرف دیگر آزادسازی حلب و ادلب از دست گروه‌های مخالف بشار اسد باعث خواهد شد که آنان به سمت ترکیه عقب‌نشینی کنند و این مسئله تهدیدهای داخلی زیادی برای ترکیه ایجاد خواهد کرد.

ترکیه در حال حاضر با وضعیت بحرانی و خطرناکی در مسئله سوریه روبرو است و تنها راه برون رفت از این بحران، همکاری ترکیه با ایران، سوریه، عراق و روسیه است. زمان برای ترکیه در حال تمام شدن است و ترکیه تا دیر نشده است باید همکاری‌های مشترک منطقه‌ای خود با همسایگانش را شروع کند و اگر این کار را انجام ندهد به وضعیتی دچار خواهد شد که دیگر قابل جبران نیست.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41