امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 176

 نمایندگان اصفهان طرح های آبی زاینده رود را دنبال می کنند

به گزارش باخبرباش به نقل از  ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر موسوی لارگانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ساخت و ساز تونل و سد کوهرنگ 3به عنوان اصلی ترین طرح های انتقال آب در حال انجام است و پیش بینی می شود تا آخر سال 98 به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه این طرح هیچگونه مشکل مالی ندارد، تصریح کرد: پیمانکار در صورت دیرکرد در تحویل آن باید بطور روزشمار جریمه بپردازد، بنابراین پیش بینی می کنیم در زمان یاد شده تحویل داده شود.
رئیس مجمع نمایندگان اصفهان همچنین تاکید کرد: نمایندگان مردم این منطقه در مجلس پیگیر طرح انتقال آب و ناتمام بهشت آباد نیز هستند.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس همچنین در باره طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مرکزی ایران خاطرنشان کرد: این طرح اگرچه زمانبر است، اما با مشارکت بخش خصوصی ایرانی و خارجی انجام خواهد شد.
حجت الاسلام موسوی لارگانی اظهار داشت: در طرح بازچرخانی آب در بستر رودخانه در محدوده کلانشهر اصفهان که از سوی محسن مهرعلیزاده استاندار پیشین اصفهان مطرح شد، جریان آب در بستر این رود در برخی از شهرستان‌ها نادیده گرفته شده است.
وی تصریح کرد: بجای هزینه 450 میلیارد تومانی برای طرح بازچرخانی آب در رودخانه در محدوده کلانشهر اصفهان به عنوان یک طرح موقت، بهتر است یک طرح با هدف تأمین پایدار آب اجرا شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان مطالبه کشاورزان شرق و غرب اصفهان برای دستیابی به حقابه های خود از زاینده رود را منطقی دانست و گفت: کشاورزان منطقه در سال های گذشته به دلیل خشکسالی و اختصاص نیافتن حقابه ها به شدت در معرض مشکلات معیشتی قرار گرفتند.
موسوی لارگانی تصریح کرد: ذخیره کنونی آب در سد زاینده رود امکان افزایش خروجی سد و جاری شدن آب در زاینده رود را نمی دهد اما در صورت افزایش بارش ها در زمستان احتمال جاری شدن آب در این رودخانه وجود دارد.
عملیات اجرایی تونل سوم کوهرنگ در سال 1377 با هدف تامین حدود 250 میلیون مترمکعب آب در سال برای جبران بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز شد و قرارداد ساخت سد تونل سوم کوهرنگ نیز در سال 1389 بسته شد و قرار بود سال 93 به بهره برداری برسد اما تکمیل آن هم اکنون در حال انجام است.
همچنین حجم آب انتقالی طرح بهشت آباد در مجموع 580 میلیون مترمکعب خواهد بود که 250 میلیون مترمکعب آن به اصفهان، 180 میلیون مترمکعب به کرمان و 150 میلیون مترمکعب به یزد اختصاص خواهد یافت که این ارقام به صورت مصوبه قانونی ابلاغ شده است.
بررسی گزارش های وضعیت آب و خشکسالی بیانگر این است که اصفهان بدترین روزهای خشکسالی در مقایسه با میانگین 40 سال اخیر را تجربه می کند، این استان در چند سال اخیر نیز بطور جدی با پدیده خشکسالی روبرو بوده است.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41