امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 4295

 نگرانی ها از روند ذوب شدن یخچال های قطب جنوب

یخچال شناس برجسته ناسا در باره افزایش و گسترش شکاف در یخ های شناور قطب جنوب ابراز نگرانی کرد.
 تصاویر جدید منتشر شده نشان می دهد ­­شکاف تکه یخ شناور «سی ­لارسن» ­در هفته های اخیر به 18 کیلومتر رسیده است.
این سطح یخی قطب جنوب در حال حاضر دارای 97 کیلومتر طول و 100 متر عرض است.

به گزارش باخبرباش از شبکه خبر ، یخچال شناسان ­سازمان فضایی آمریکا معتقدند در صورت افزایش شکاف به حدود 20 کیلومتر دیگر، این تکه یخ شناور پس از شکسته شدن به کوه یخ شناور در قطب جنوب تبدیل می شود.
تد اسکامبوس دانشمند دانشگاه کلرادو با اشاره به قریب الوقوع بودن احتمال تشکیل کوه یخ شناوری دیگر در قطب جنوب در مارس گفت: اینگونه تکه های بزرگ یخ های شناور­که تقریبا سه چهارم مناطق ساحلی قطب جنوب را در بر گرفته اند از یخچال های خشکی حفاظت و حمایت می کنند.
وی که به همراه شماری دیگر از دانشمندان عازم عملیات پژوهش و تحقیقات علمی خود از قطب جنوب است، ­گفت: دلایل و نشانه های دیگری از رشد این شکاف یخی که سبب فروپاشی و از بین رفتن همه آن شود نمی بیند.
براساس گزارش ها، ایجاد شکاف در یخ های قطب جنوب در سال 2002 سبب کاهش ناگهانی «سطح یخی لارسن بی» و در نتیجه کاهش و کوچک شدن یخچال های خشکی در قطب جنوب شد.
جی زوالی قطب شناس ناسا همچنین ­با اظهار نظرهای خوش بینانه شکاف طبیعی و کنونی در تکه یخ های شناور بزرگ قطبی را هشدار دهنده نمی داند.
وی معتقد است تکه یخ های بزرگ قطب جنوب به صورت دوره ای از بدنه اصلی یخچال ها جدا می شوند و همچون دیگر تکه های یخ رفته رفته بر اثر آب شدن ضخامت خود را از دست می دهند و این روال طبیعی است.
ادریان یوکمان پژوهشگر دانشگاه سوان سی در انگلیس که روند ایجاد شکاف های یخی را بررسی می کند، ­اگر چه ارتباط بین شکاف در تکه یخ های بزرگ و تغییرات شرایط آب و هوایی را رد می کند اما در نهایت بروز چنین حوادث طبیعی را در روند گرم شدن زمین بی تاثیر نمی داند.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41