امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 148

 پرافتخارترین پومسه‌روی جهان هستم/تا زمانی که بدنم یاری کند ادامه می‌دهم

به گزارش باخبرباش به نقل از اصفهان، تکواندو یکی از رشته‌های ورزشی جذاب و پرهیجان در سراسر دنیا است که مورد استقبال بسیاری از کشورها قرارگرفته و به دلیل وجود حس رقابت و جنگندگی جوانان و نوجوانان علاقه بسیاری برای ادامه دادن این ورزش دارند، به همین علت نیز ورزش تکواندو در المپیک هم برای کشورها حائز اهمیت است.

در کشور ما هم این ورزش مول نمانده و ایران یکی از کشورهای قدرتمند در این رشته است، به‌طوری‌که حتی گاهی از کشور کره‌جنوبی که مهد این رشته است، پیشی گرفته و توانسته بر سکوی قهرمانی دنیا بایستد.

در بیست و هشتمین شماره از با ملی‌پوشان نقش‌جهان با علی سلمانی ملی‌پوش تیم ملی پومسه ایران به گفت‌وگو نشسته‌ایم که شرح آن را در زیر می‌خوانیم:

وقتی از سلمانی درباره اینکه از چه زمانی تکواندو را شروع کرده سؤال کردیم، پاسخ داد: تکواندو را از زمانی که تنها 9 سال سن داشتم شروع کردم و علت اینکه به رشته تکواندو گرایش پیدا کردم، این بود که از دوران بچگی به رشته‌های رزمی علاقه خاصی داشتم و بر اساس فیلم‌های رزمی که در اوایل انقلاب پخش می‌شد رفته‌رفته به این رشته علاقه‌مند شدم.

عضو تیم ملی پومسه ایران ادامه داد: در آن به دلیل وجود شخصیت‌های سینمایی چون جکی چان و بروس لی به تکواندو علاقه‌مند شدم و زیر نظر استاد اسماعیلی تکواندو را شروع کردم و بعد به صورت حرفه‌ای تکواندو را زیر نظر استاد کبیری ادامه دادم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اعضای خانواده هم ورزشکار هستند، گفت: به توصیه و تشویق پدر و مادرم این ورزش را شروع کردم و سه برادر من نیز در این رشته فعالیت داشتند، البته آن‌ها تا حدودی این ورزش را به صورت حرفه‌ای دنبال کردند و پس‌ازآن ادامه ندادند، اما من تا رسیدن به مرحله تیم ملی تکواندو را دنبال کردم.

سلمانی درباره روند ملی‌پوش شدن خود نیز تصریح کرد: از سن 24 سالگی و از سال 85 وارد تیم ملی شدم و الان 13 سال است که به عنوان عضو تیم ملی پومسه فعالیت می‌کنم.

ملی‌پوش تیم ملی پومسه در پاسخ به این سؤال که چرا شاخه پومسه را برای فعالیت انتخاب کرده است، اظهار کرد: من هر دو رشته تکواندو را  به صورت حرفه‌ای، هم کیوروگی و هم پومسه را ادامه دادم، در بخش مبارزه حتی تا 22 سالگی هم حضور داشتم و بعد از اینکه متوجه شدم که در رشته پومسه می‌توانم افتخارآفرین باشم، به این شاخه روی آوردم.

وی درباره علت اینکه بیشتر افراد به سمت شاخه مبارزه تکواندو تمایل پیدا می‌کنند، اظهار داشت: اکنون دیگر شرایط به این شکل ادامه پیدا نمی‌کند، قبلاً به خاطر تک‌بعدی بودن پومسه این شرایط حاکم بود، اما اکنون شرایط خیلی بازتر شده و برنامه‌ریزی بسیاری از خانواده‌ها برای اینکه فرزندشان دچار آسیب‌دیدگی کمتری شود این است که وی را به سمت پومسه هدایت می‌کنند.

سلمانی درباره مقام‌هایی که کسب کرده، گفت: بهترین مقام‌هایی که توانستم کسب کنم، قهرمانی جهان و قهرمانی آسیا بوده است و پرافتخارترین پومسه رو در جهان هستم و 25 مدال جهانی و آسیایی در کارنامه دارم، امسال هم توانستم 2 مدال طلای آسیا و یک مدال طلای انفرادی و یک مدال برنز تیمی در مسابقات جهانی به دست بیاورم.

بازیکن تیم ملی تکواندو درباره شرایط این روزهای تکواندو اظهار داشت: فکر می‌کنم تکواندوی ایران در سطح جهان رشد بسیار خوبی داشته است و اکثر قهرمانان ایرانی در میادین بین‌المللی مدال‌آور هستند، در پومسه تیم ملی نبست به دوره عملکرد بسیار بهتری داشت و در المپیک نوجوانان نیز تکواندوی ایران خوش درخشید.

وی درباره وضعیت تکواندو در استان اصفهان نیز گفت: هیئت تکواندوی استان در چندسال گذشته خیلی خوب کار کرده و فعالیت زیادی داشته است، البته انتقاداتی هم وارد است که آن‌ها انتقال داده شده و امیدواریم که پیگیری شود و یکی از امتیازاتی که در استان اصفهان در حوزه تکواندو وجود داشته، برتری این استان در شاخه پومسه بوده که همواره جزو استان‌های برتر بوده است و مدال‌های آورهای زیادی در این شاخه وجود دارد.

سلمانی ادامه داد: انتظار داریم که هیئت استان به قهرمانان و مدال‌آوران چه در جنبه‌های مادی و چه در جنبه‌های معنوی توجه بیشتری داشته باشد تا بتوانند برای کشور افتخارآفرینان باشند.

عضو تیم ملی پومسه ایران درباره وضعیت فدراسیون تکواندو نیز بیان کرد: فدراسیون تکواندو همیشه با برنامه پیش رفته و برنامه‌ریزی‌های خوبی داشته است که نتایج خیلی خوب ماحصل آن بوده است.

وی با اشاره به وضعیت استعدادیابی در تکواندو اظهار داشت: فدراسیون در این زمینه ورود کرده و کار خوبی صورت گرفته و نمود آن را هم در نتایج تیم‌های پایه می‌توان مشاهده کرد، البته نیاز است که در استان اصفهان قدری به این موضوع بیشتر پرداخته شود.

سلمانی در پاسخ به این سؤال که تا چه سنی قصد دارید به این ورزش ادامه دهید، اظهار داشت: تا زمانی که بدنم پاسخگو باشد و توان داشته باشم به این ورزش ادامه می‌دهم و برای کشورم افتخارآفرین خواهم بود و هر وقت حس کردم دیگر توان ادامه دادن ندارم، وارد حوزه مربی‌گری خواهم شد.

عضو تیم ملی پومسه ایران درباره بزرگ‌ترین هدف خود در ورزش گفت: آرزو دارم حداقل برای یک‌بار در جهان در شاخه پومسه تیم ملی ایران به صورت تیمی به قهرمانی تیمی دست پیدا کند و سلطه کره‌ای‌ها در این زمینه را کنار بزند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اگر به گذشته بازگردید، تکواندو را انتخاب خواهید کرد، گفت: قطعاً این کار را می‌کنم، چراکه اگرچه ورزش حرفه‌ای سختی‌های زیادی دارد، اما لذتی که قهرمان هنگام دریافت مدال دارد، فراموش‌نشدنی است.

سلمانی در پایان درباره الگوی ورزشی خود نیز گفت: هادی ساعی الگوی ورزشی من است.

منبع خبر :  فارس
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41