امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 3182

 پشت پرده جدایی طارمی از ریزه اسپور

بعد از اعلام رای محرومیت مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس و جریمه 800 هزار یورویی از سوی فیفا این موضوع به بحث اول رسانه های مختلف بدل شده است. مهدی طارمی در تابستان سال 95 با هدف پیوستن به تیم ریزه اسپور به ترکیه رفت، با این تیم قرارداد بست؛ اما درست در روز کودتا در ترکیه تصمیم گرفت به ایران بازگردد. بازگشت او در ابتدا این نگرانی را پیش آورد که پرسپولیس و این بازیکن با مشکلاتی مواجه شوند؛ اما آنچه باشگاه و وکیل طارمی به رسانه ها می گفتند حکایت دیگری بود. وکیل مهدی طارمی که در آن دوران در فضای مجازی به شدت فعال بود با قاطعیت اعلام کرد که بر اساس مکاتباتی که با فیفا انجام شده پرونده طارمی و ریزه اسپور مختومه است. مسئولان باشگاه پرسپولیس هم بارها در جواب خبرنگاران اعلام کردند که هیچ خطری پرسپولیس را تهدید نمی کند؛ اما آنچه شب گذشته اتفاق افتاد کاملا خلاف تمام وعده های مدیران پرسپولیس و وکیل مهدی طارمی بود. پرسپولیسی ها که تمام تمرکزشان برروی پرونده مانوئل ژوزه بود از جایی خوردند که فکرش را نمی کردند و یا شاید هم فکرش را می کردند. حالا که این اتفاق رخ داده این خبر نیز به گوش می رسد که مدیران پرسپولیس و وکیل طارمی از ماجرای محرومیت این بازیکن با خبر بوده اند؛ اما فکر نمی کردند باشگاه نیز با چنین جریمه سنگینی مواجه شود.


برای کمک آمدم
اسم علیرضا نکومنش امروز نیز مانند تابستان سال 95 باردیگر به گوش می رسد. می گویند او مدیربرنامه مهدی طارمی در انتقال به ریزه اسپور بوده است موضوعی که خودش را آن را رد می کند. نکومنش در این باره گفت:« من در کشور پرتغال بودم که دکترابراهیمی وکیل مهدی طارمی با من تماس گرفت و گفت برای بازگشت مهدی به ایران به کمک من نیاز دارند. من خودم را به ترکیه رساندم تا مشکل مهدی را حل کنیم.»
او درباره شرایطی که در آن زمان وجود داشت گفت:« به ترکیه رفتم و بعد از جلسه ای که داشتیم مهدی را به ایران بازگرداندیم؛ اما موضوعی که می دانستیم این بود که رضایت ریزه اسپور باید جلب می شد. هرچند من در این قضیه دخالتی نداشتم و تنها به خاطر دوستی ام با ابراهیمی به بازگشت طارمی کمک کردم.»


نکومنش همچنین درباره شرایط قرارداد طارمی در ترکیه گفت:« برای بهتر متوجه شدن ماجرا باید به عقب تر بازگشت و اینکه قرارداد طارمی با پرسپولیس چگونه بوده است؟ من آن زمان اصلا نمی دانستم که قرارداد مهدی با پرسپولیس چگونه است ، آیا قرارداد دارد یا نه و یا قراردادش به چه شکلی بسته شده است؟»
مدیربرنامه طارمی اضافه کرد:« ما می دانستیم این کار بدون عواقب نمی ماند. از همان روز اول هم مشخص بود که ممکن است اتفاقی شبیه به این رخ بدهد و به نظرم باشگاه پرسپولیس و آقای ابراهیمی تلاش کردند که شرایط به سمت و سویی که امروز رفته است نرود؛ اما خب فیفا ساختارش به گونه ای است که با کسی شوخی ندارد. این را هم باید بگویم که اصلا اینگونه نیست که فیفا رای صادر کرده و دست نگه داشته باشد تا در این زمان آن را اعلام کند! این پرونده پیش زمینه داشته و حقیقت این است که باشگاه پرسپولیس کیس را باخته است.»


طارمی نباید حیف شود
علیرضا نکومنش که در ماجرای جدایی طارمی از ریزه اسپور حضور داشته است درباره مراحل بازگشت او گفت:« من فقط یک چیزی را می دانم که اگر کسی می خواهد از تیمی جدا شود باید روی یک کاغذ توافقنامه ای صورت بگیرد و رضایت طرف مقابل جلب شود. ببینید انتقال طارمی یک کار حرفه ای بوده و عده ای هم در این انتقال ذینفع بوده اند و در چنین شرایطی باید توافق صورت بگیرد و... با این وصف این اتفاق امروز رخ داده است؛ اما مهدی طارمی نباید حیف شود. باید تصمیم درستی گرفته شود چرا که مهدی سرمایه ملی است و هم پرسپولیس و هم تیم ملی از او استفاده کرده اند. باید تلاش شود تا تفاهمی صورت بگیرد تا ضرر کمتری متوجه فوتبال ایران شود.»


مهدی نمی توانست بماند
وی درباره روند جدایی طارمی گفت:« شرایط به شکلی بود که طارمی و رضاییان با ریزه اسپور قرارداد بسته بودند و طارمی قصد داشت به پرسپولیس بازگردد. من سوای مساله ایجنت و کار با مهدی دوستی خانوادگی و آشنایی داریم. به همین خاطر وقتی ابراهیمی(وکیل طارمی) که از دوستان نزدیکم است تماس گرفت و گفت که در این قضیه کمک کنم. ما در ترکیه با طرف های ترکیه ای جلسه گذاشتیم و به آن ها گفتیم از نظر عرف بین الملل حق با شماست! طارمی با شما قرارداد دارد و باید اصول حرفه ای رعایت شود؛ اما او به نقطه ای رسیده است که نمی تواند تحت هیچ شرایطی بماند.»

او افزود:« اگر یادتان باشد فضای ترکیه در آن روزها به دلیل کودتا به هیچ وجه عادی نبود. فیلم ها و عکس هایش موجود است فردای روزی که مهدی طارمی با ریزه اسپور قرارداد بست کودتا در ترکیه رخ داد. حتی دو بازیکن آلمانی و برزیلی که در آن زمان به فوتبال ترکیه آمده بودند به بهانه کودتا توانستند قراردادشان را فسخ کنند.»
نکته جالب این جا است که با وجود مساله کودتا و وضعیت بهم ریخته ترکیه در آن زمان طارمی و اطرافیانش نتوانستند همچون بازیکن برزیلی و آلمانی قرارداد را فسخ کنند. نکومنش درباره دلیل این اتفاق گفت:« ما خیلی روی این مساله تاکید کردیم؛ اما از زمانی که به تهران بازگشتیم دیگر من در جریان کارها نبوده و نیستم و کاملا از این که چه روندی طی شده بی خبر هستم. الان هم می گویم نمی توان گفت چه کسی واقعا مسئول است. تنها چیزی که می دانم رضایت طرف ترکیه ای جلب نشد و آن ها به صراحت گفتند که اقدام خواهند کرد. طبیعی هم بود چون اگر یک بازیکن خارجی هم به ایران می آمد و بعد از قرارداد می خواست به کشورش بازگردد ما هم مطابق قانون عمل می کردیم.»


نکومنش اضافه کرد:«ما تاکید زیادی به مساله کودتا داشتیم و دوستان ما هم همان موقع تلاش زیادی کردند. سعی داشتیم تفاهم کنیم و تخفیف بگیریم تا مهدی بتواند به راحتی بازگردد. اصلا همان روزی که طارمی به ترکیه رفت در فرودگاه استانبول بمب منفجر شد و این ها دلایل خوبی بودند که بتوان روی آن برای فسخ قرارداد مانور داد؛ اما حالا باید از مسئولان باشگاه پرسپولیس بپرسیم ببینیم که آیا مساله کودتا را مطرح کرده اند. شاید بهتر بود که تیمی از سوی باشگاه یک ماه بعد از آن اتفاقات به ترکیه می رفتند و با مذاکره مساله را حل می کردندو من از مفاد قرارداد طارمی با ریزه اسپور خبر ندارم نه من و نه ابراهیمی قرارداد را ندیدیم و حتی مهدی هم نسخه ای از آن نداشت.»


او در انتها گفت:« ما همان شب به تهران بازگشتیم و من از همان زمان دیگر هیچ خبری از اتفاقاتی که رخ داده است ندارم.»

منبع خبر :  ورزش سه
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41